Ustalık Belgesi-Teknikerler ve Teknisyenler

olur ya ni olmasın liseyele iki yıllık bir olurmu firsatın varsa kacırma kardes

slm arkadaşlar bu ay bende ustalık sınavına girecem kimi kolay diyor kimi çalış diyor sınavda çıkan soruları araştırdım hiçte öyle kolaya benzemiyor bilgisi olan varmı

turan kardeş eger imkanın varsa kesinlikle oku derim ben eml ile arasında cok fark var fabrikalara ve ya ozel kurumlara teknıker olarak girebilirsin teknisyenlere gore ustünlügün olur daha fazla deneyimin olur
bende eml mezunuyum

Meslek lisesinde ve MYO da okuyanlar sınavsız alıyor İşyeri Açma belgesini. Ben teknik lisede elektrik, myoda end. elektronik okudum. Otomasyon sistemleri alanını seçtim. İşyeri Açma Belgemi aldım. 3308 sayılı mesleki eğitim kanunun 35. maddesindeki şartları taşıdığımdan dolayı verilmiş. Ve ustalık belgesine tanınan bütün hakları kapsar.
Birde imza yetkisi bakımından mühendisden tek farkımız bu mu oluyor. Daha az kapasitedeki işler. Yani imza kapasitesi sadece müh.lerde değil. Eskiden sadece müh.ler imza yetkisine sahip biliyordum. Sonradan bunu öğrendim.

Peki ben şimdi hem teknik lise hem myo okuduğumdan 2. grupta yer alıyorsam ve otomasyon sistemleri konusunda işyeri açma belgesi aldıysam bu belgeyle tam olarak ne yapabiliyorum. Sadece plc vs yazılım mı yoksa plc olsun olmasın pano yapımı da buna dahil mi? Bu konuyla ilgisi olan var mı?

Bulmuş olduğum bir kaç döküman:

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ - İşyeri Açma / Ustalık Belgesi Alanları:

23 BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSÇİLİĞİ
24 BOBİNAJCILIK
25 BÜRO MAKİNELERİ TEKNİK SERVİSÇİLİĞİ
26 ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TEKNİK SRVÇ.
27 ELEKTRİK TESİSAT VE PANO MONTÖRLÜĞ
28 ELEKTROMEKANİK TAŞIYICILAR BAK.ONA.
29 ENDÜSTRİYEL BAKIM VE ONARIM
30 GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ
31 GÜVENLİK SİSTEMLERİ
32 HABERLEŞME SİSTEMLERİ
33 OTOMASYON SİSTEMLERİ
34 YÜKSEK GERİLİM SİSTEMLERİ

ESNAF VE SANATKAR KOLLARI
A-İMALAT VE TAMİRATLA İLGİLİ MESLEK KOLLARI
3 - ELEKTRİK VE ELEKTRONİK ALETLERİ İMAL VE TAMİRCİLİĞİ

1 ) Elektrik, Motor ve Bobinaj İmalciliği ve Tamirciliği
2 ) Elektrikli Araç Gereç ve Ev Aletleri İmalciliği ve Tamirciliği
3 ) Elektrik Tesisatçılığı
4 ) Elektronik ve Elektro Mekanik Büro ve Bilgi İşlem Makineleri Bakım ve Tamirciliği
5 ) Asansör Kurulması, Bakımı ve Tamirciliği
7 ) Elektrik Malzemeleri İmalciliği
8 ) Haberleşme Cihazları Tesisat, Bakım ve Tamirciliği
9 ) Kablolu Yayın, FM-TV Vericiler, Uydu Cihazları, Anten Kuruculuğu Bakım ve Tamirciliği
10 ) Endüstriyel Bakım ve Tamir Elektrikçiliği ve Elektronikçiliği
11 ) Tıbbi Cihazlar Bakım ve Tamirciliği (Tıp Elektronikçiliği)
12 ) Otomatik Kumanda ve pano Hazırlama Hizmetleri
13 ) Aydınlatma Araçları İmalciliği
14 ) Alarm ve Güvenlik Sistemleri İmalciliği, Bakımı, Kuruculuğu ve Tamirciliği
15 ) Oto Müzik ve Alarm Sistemleri Kuruculuğu, Bakım ve Tamirciliği
16 ) Ses ve Görüntü Sistemleri Kartlarının Ayar ve Tamirciliği

selamun aleykum.Cvp yazacak olan arkadaşlar şimdiden teşekkürler.Ben Kktc de elektrik mütehhatligi yapan bir şirkette 4 yıldır calısmaktayım.1997 E.M.L. mezunuyum.Memleketime dönüp elektrik tesisat dükkanı açmak istiyorum.Ben yaklaşık 10 yıldır memleketten ayrı sayılırım o yuzden dükkan acarken eml diploması yeterlimi başka şeyler gereklimi gerekliyse neler yapmam lazım? Burda calıştıgım işyerinin ve burdaki elektrik mühendisleri odasından almış oldugum yetki belgesinin Türkiyede dukkan acarken bana bir faydası olurmu_?Çalıştıgım işyerinden ayrılırken elektrikçide çalıştıgımı kanıtlamam için burdan bir belge almam gereklimidir? sagolun.

okumanda her zaman için fayda ve avantaj vardır arkadaşım...
Eğer imkanın varsa okumalısın...!

ben teknikerler odasının bir an önce kurulması gerekiyor.bilerce tekniker var oda yok..

ben anadolu teknik lisesiden geçen sene mezun oldum iş yeri açma belgesi verdiler ustalık belgesi yerinede geçiyormuş sadece çırak çalıştıramıyormuşuz ama önümüzdeki seneler devam edecekmi bilmiyorum çünkü ilk olarak bize verildi

usta öğretici belgesi alırsanız sanırım çalıştırabilirsiniz ama yinede benim dediğime bağlı kalmayıp bi araştırın. çırak çalıştırmalısınız ki yeni ustalar yetişsin! ;)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri