Elektrik Faturası Hakkında..

etuzuner

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Merhaba değerli üyeler,

Sürekli sizlere birşeyler sormak durumundayım ama.. :)

İzninizle sizlere bir sorum olacak. İşimden ayrıldıktan sonra yaklaşık 1-1.5 aydır evde oturmaktayım. Uyumadığım saatlerde neredeyse bütün vaktimi bilgisayar başında geçirmekteyim. Yeni gelen faturam bir önceki faturama göre 2 kat daha fazla geldi. Bunun nedeni bilgisayar mıdır..?

19"Geniş Ekran Monitör, çok fazla güç harcayan bir donanıma sahip olmayan kasa ve 5+1 Ev Sinema Sistemi günde ortalama 9-10 saat çalışsa, elektrik faturasına yaklaşık olarak yansıması kaç ytl olur..?

Şimdiden cevaplarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

350-400W kasa + 19" monitör 40W + ortalama bi 5+1 70-80W = 460-550W güç arası

bundan başka bir şey çalışmıyomu evde buzdolabı,çamaşır makinası,fırın,elektrikli ısıtıcı,şohben, tv ....vs.

30 günde ortalama 40-50 YTL civarı gibi.

arkadaşım geçtiğimiz aylarda benim de aylık elektrik faturam 50 tl civarıydı bu ay 70 tl geldi bu ay elektriği biraz daha fazla kullandım birde zam geldi ya onun için

arkadaş senin bilgisayar ortalama günlük 10 saat çalışırsa aylık aşağı yukarı 15 ve 20 ytl arası yakar
ben geçenlerde. bizde sayaç test panosu var sayacı bağladım 10,5 amper çeken bi ısıtıcıyı denedim ısıtıcı sayacı 20 dakikada 750 devir attırarak 1 kwh yazdı

Sn. fahri yetiş,

Sn. korkmaz_design'ın da söylediği gibi, toplamı yaklaşık olarak 500 W'a tekabül ediyor. Evde buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası da var. Ama anlamadığım 60 ytl gelen fatura 120 ytl nasıl geliyor..?

Sn. genç arkadaş,

50 ytl olarak hesapladığınızda, tahmini olarak, hangi birimlere dayanarak söylediniz..? Yani kabaca hesabı yapma yöntemi nedir..?

Hepinize değerli yorumlarınız ve ilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

elektriğin kwh nin  nekadar olduğunu bilmeniz gerekiyo ona göre iş enerji güç formüllerinden yola çıkarak nekadar harcama yaptığını bulabilirsin ancak senin durum farklı iki katı çok yüksek bi rakam evinizde açık kalan bi cihaz falan olmasın?w=u.ı.t

etuzuner ' Alıntı:
Sn. genç arkadaş,
50 ytl olarak hesapladığınızda, tahmini olarak, hangi birimlere dayanarak söylediniz..? Yani kabaca hesabı yapma yöntemi nedir..?

Saatte ortalama 500W'lık güç arcanıyorsa, ortalama 10 saatten günlük 5kWh, 30 günde 150kWh enerji tükertir.
Elektriğin mesken birim fiyatı 22 kuruştan
150x0,22=33YTL eder.
İlk hesapta 600W hesaplamıştım. O da 40 YTL yapıyordu.

Bir de elektriğe gelen zamlardan dolayı fatura biraz fazla yazıyor.

fakir su ıstıcısı var ve bilgisayar 7/24 açık ne kadar gelir sizce arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri