evde araba teyibi calıştırmak için adaptör!

12v trafom var ancak akımını nasıl yukseltıcem dogrultup verıyorum ugultu yapıo araba akuları 60 A biligisi olan arkdaslar yardımcı olursa sevınırım!

pclerde kullanılan power supply işini görür sarı ve siyah kablo +12v- gnd ucudur teypin çıkıştaki bağlantısını biliyosan sorun yok

power supply 12 voltdur dogru ama calismasi icin jumper yapilmasi gereken yeri vardir. hem power suplyy ye kadar daha cok basit imkanlar yokmu 12w 60w hazir bir adaptor alabilir yada 12v elektronik trofo kullanabilir.
trafom var diyo vaktim olsa 4 diyot bir kondansatorlu basit devreyi cizerdim kolayca yapardi.

arkadasim 12v trafonun amperini yukseltemezsin amper sabittir trofoyu ihtiyacin olan ampere gore alirsin amper buyudukce trafo buyur ve agirlasir araba akusunun 60 A olmasi teyp icin onemli degil senin teybin 1-4 amper arasi ceker 15w 60w arasi bir trafo isini gorurbir parcacidan 4 tane diyot 1n4007 gibi bir tanede kondansator al 16v 1000mikrofarat

once 220V tarafiyla isin yok carpilmamak icin uzerini bantla kapat diyotlar kiprit copu gibidir bir ucu isaretli 2 diyodun isaretli taraflarini birlestir burasi (+)ucun oluyor diger 2 diyodun isaretsiz ucunu birlestir burada (- )ucu oluyor sonra kalan uclari bir isaretli bir isaretsiz olacak sekilde 2 li birlestiriyorsun simdi iki uc daha cikti bunlarda trafonun 12V tarafina rbagla burda yon yok sonrada kondansatorun siyah cizgili tarafini (- ) uca diger tarafini (+) uca bagla islem tamam

trafonun akımıyla oynayamassın akım sabit TR de kullanılan bobinin kesiti akımı belırler.arkilerın dedıgı gibi pc güç kaynagı işini gorur

12v trafom var ancak akımını nasıl yukseltıcem dogrultup verıyorum ugultu yapıo araba akuları 60 A biligisi olan arkdaslar yardımcı olursa sevınırım!

trafo yaklaşık 150w olmalı tyep radyotan farklıdır fazla akım ceker 150 w lık trafo sürekli calışır ısınmaz 4 lü grup diyot ile olur 1contansadörle selamlar.

3 volttan 24 volta kadar ayarlı adaptör daha doğrusu güç kaynakları var orta boy kitap büğüklüğünde masa üstü tipinde onlar çok güzel onunla teyp çalıştırabilirsin

sayın sedat demir. sadece oto teyibi çalıştıracaksanız diğer arkadaşların söylediklerine katılıyorum. fakat amfi ilave edecekseniz 150 w lık bir güç kesinlikle yetmez. saygılar

araba anfisini pc power suppylerde çalıştırır 2-3 tanesi köprülersin sorun olmaz bir kaç ince nokta var .. köprülerken yüksek amperli diyotlarla köprüleyin sorun olmaz..

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri