Bakım Mühendisliği?

navajo

Üye
Arkadaşlar Elektrik Bakım mühendisi olarak çalışan kişiler bakım mühendisliği hakkındaki fikirlerini yazabilirler mi? Avantajları,dezavantajları,bakım mühendisliğini seçtiğinize memnunmusunuz?Üretimin sürekli devam ettiği çok büyük bir yabancı şirketten bakım mühendisliği için teklif aldım ancak firmanın kullandığı makina,alet edavat son derece eskiymiş sanırım bunun bana aşırı stres olarak geri dönmesinden endişeliyim.Daha önce hiç bakım mühendisliği yapmadım.Fikirlerinize çok ihtiyacım var.Olumlu,olumsuz her türlü fikre açığım.

Şöyleki evde vakit geçirmek istemeyen biri için bakım-onarım güzel iştir :) Mesleki bilgi açısından gelişiminizde çok etkili olur, ben mühendisim derken zorlanmazsınız çünkü belli bir süre sonra uğraşmadığınız konu kalmaz. Tavsiye ederim.

Çok stresli bir meslek olmakla beraber,çok çeşitli bilgi sağlamak yönünden ,tercih edilecek en güzel mes-
leklerden bir tanesidir.45 yıllık çalışma hayatımın,27 yıllık kısmı bakımcı olarak geçti.Bu dönemi,hayatımın en
güzel günleri olarak değerlendiriyorum.

ben teknik öğretmenim ama bakım bölümünde çalşıtığım için yardımcı olmak istedim.

* bakımlar genelde hafta sonu olduğu için tatil kısıtlıdır.
* bayram vb. tatil günlerinde tesis durduğu için bakım yapılır, bu da demektir ki tatil yok.
* gece her an aranabilir ve fabrikaya çağrılabilirsin (şefimizi çok rahatsız ederim bu konuda)
* arıza olunca tesis durur, bu da üretimcilerin işine gelmez ve sıkıntı olur.
* mesaisi boldur :)

Çalışacağın ekip, fabrikanın yönetimi ve çalışanların makineyi nasıl gördüğü. TPM'in var olup olmadığı, Planlı- kestirimci bakımların varlığı, ambar sisteminin nasıl çalıştığı... Aslında tanımı fabrikanın şartlarına göre değişen bir tanım bakım mühendisliği. Yeri gelir branşınızın dışındaki konulara da değinmek zorunda kaldığınız, bazen uykusuz ama her konuda bilgi sahibi olduran bir meslektir. Sadece mesleki anlamda değil yönetimsel anlamda da insanlarla dialoğunuzun çok önemi vardır. Yönetimsel anlamda herşey okulda gösterilmediğinden bu mesleği yaparken karakterinizin de önemi vardır. Ve arkadaşların ekleyebilceği başka şeyler...
Saygılarımla.

üretim planlama ile iyi geçinemezsiniz
elektrikçiler ve mekanikçiler hep sürtüşme halindedir
patron ve yönetimi sizi hep arcayan olarak görür.
mesaisi boldur
çok yönlü tecrübeler edinirsin
iyi olursa allahtan kötü olursa senden bilirler.
herşeye rahmen sana dönerler.

bende yaklaşık 6 senedir bakım mühendisi olarak çalışıyorum bence bakım mühendisliğinin en zor yanı ilk birkaç senesi çünkü çalıştığın firmanın sistemini tanıman ve tecrübe sahibi olman biraz zaman alıyor bunun dışında diğer arkadaşlarında dediği gibi yaptığın pek çok şey insanlar tarafından fark edilmiyor hele hele sistem iyi çalışıyorsa neden bunun iyi çalıştığını kimse sorgulamaz ama bir sorun olduğunda herkes konuya atıverir kendini

tesla80 ' Alıntı:
elektrikçiler ve mekanikçiler hep sürtüşme halindedir

her yerde böyle sanırım...

sürtüşme konusuna %100 katılıyorum mekanik ve elektrik kolay kolay anlaşamaz ve genelde arızaları birbirinin üstüne yıkmaya çalışırlar :D volcanos arkadaşımda kesinlikle dediklerinde haklı hiç gecem gündüzüm belli olmuyor tatil dersen o nasıl bi şey :D :D

Peki tatil ve mesai konusunda şikayeti olan arkadaşlar mühendis mi? mühendisse altlarında kaç teknisyen çalışıyor?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri