İş kanunu 24. madde

sayın ht2lgl 24. madde derhal fesih hakkı veriyor süre felan beklemesine gerek yok eğer çektiği ihtarda kendisi bir süre belirlemişse ( 5 iş mgünü içerisinde bütün haklarımın bir banka hesap numarası verip buraraya yatırılması gibi) sadece kendi verdiği günü bekleyebilir diye düşünüyorum

Plastık enjeksıyon fabrıkasında 14 aydır calısıyordum.Ancak astım hastası oldum .Çalıştıgım fabrıkada gereklı havalandırma ve makına emnıyetlerı bulunmamakta.Astım olduguma dair elımde ki rapor ile 24. madde geregı saglık acısından istifa ettım İşletme bu konuda bana net bır sekılde donmedı.
Üstüne üstlük benı tek olarak odaya cagırarak üstü kapalı tehdıt ettıler.
Noter vasıtası ıle ihtar cektım.Saglık nedenı ıle ıstıfa ettıgımı beyan ettım.Ancak onlarda bana herhangı bır sekılde donmedıler.Bugun iş arkadasımdan öğrendım kı mahkemeye vermısler benı.
İş akdımı ihbar süremi bıtırmeden gittiğim için.
Ancak ben meslek hastalıkları hastanesınden gereklı tetkıklerı aldım.
Ben henüz mahkeme yoluna basvurmadım.Sizce ne yapmalıyım yada Bana ne yapabılırler??
Saygılar....

Sağlık gibi bir nedenden ötürü tabiki anında işi bırakma hakkın var, ayrıca sağlığına zarar verdikleri için dava da açabilirsin. Bu arada işe girerken herhangi bir iş sözleşmesi veya benzeri bir belge imzalanmış mıydın?

sayın ht2lgl 24. madde derhal fesih hakkı veriyor süre felan beklemesine gerek yok eğer çektiği ihtarda kendisi bir süre belirlemişse ( 5 iş mgünü içerisinde bütün haklarımın bir banka hesap numarası verip buraraya yatırılması gibi) sadece kendi verdiği günü bekleyebilir diye düşünüyorum

sn delta 20,
Derhal fesih konusunda haklısınız , ancak sayın kornkornkorn arkadaşımız hakkında işveren tarafından açılan dava gerekçesini bilemiyoruz. Bu durumda işverenin talep edebileceği azami telebini kastederek ihbar+ kıdem süresi olarak dava açabileceğini belirtmek istedim.

Sağlık gibi bir nedenden ötürü tabiki anında işi bırakma hakkın var, ayrıca sağlığına zarar verdikleri için dava da açabilirsin. Bu arada işe girerken herhangi bir iş sözleşmesi veya benzeri bir belge imzalanmış mıydın?

Herhangi bir iş sözleşmesi imzalanmadı.
Sağlıgıma zararlı olduguna dair elimde belgem var .Sonuc olarak işe başlamadan önce sağlam raporunu kendı belırledıklerı hastaneden alıp onlara vermıstım.O işletmede çalıştıgım zaman zarfında ortaya cıkan bır hastalık en son olarak meslek hastalıkları hastanesınden de rapor aldım.
Benı mahkemeye vermısler ancak bunu bana bıldırmedıklerı ıcın bu afaki bir sey gıbı gorunuyor.Ben orada calısan bır arkadasımdan duydum.Ki bu gercek olsaydı bana noter tarafından işe tekrar davet edılmem kabul etmedıgım zaman mahkemeye vermek gıbı durumları ortaya cıkması gerekır.Avukatların ışıgında hareket edıyorum.Sizlerde bu tıp konularda Bır avukat veya basına butıp bır olay gelen ınsanlardan akıl alarak yapmalısınız cunkı haklı ıken yazmıs olduguınuz ıstıfa dılekcesınden oturu haksız duruma dusebılırsınız.
Neticede ben öyle yada boyle astım oldum.Sonuc olarak astım hastası olan bır ınsanın havalandırma vs.. onlemlerı olmayan bır yerde yetersız oksıjen olan bır yerde ki yapmıs oldugun iş elektrik gıbı dıkkat ve benzerı durumları gerektırıyor ise bunun sonucu ölüm veya ciddi yaralanmalara kadar gıdıcek iş kazalarına neden olucaktır.Bu konuda onları haklı görecek hiç bir mahkeme olmaz dıye dusunuyorum.

sayın kornkornkorn
benim kanımca sizin işten ayrılma yönteminizde hata var.
Sağlığınız bozulduğunda bunu işverene yazılı olarak bildirmeniz ve iş akdinizi fesh etme isteğiniz doğal.lakin bu fesh süresi hem işveren hemde işçi için geçerli olduğundan bu süreyi doktorunuzdan alacağınız açık istirahat raporu ile geçirmeniz daha iyi olacaktı.Hatta daha iyisi işveren ile ters düşmeden durumunuzu anlatıp işten ayrılmak istediğinizi belirtip kıdem ve ihbar tazminatınzı alarak aynı zamanda işszilik sigortanızdan da yararlanma hakkınızı alsaydınız daha iyi olurdu.Kendiniz işi bıraktığınızdan dolayı bu haklardan mahrum kalmış ve istenmeyen durum ortaya çıkmış durumda maalesef:( zaten bundan sonrasını avukatlar halledecek sanırım.Geçmiş olsun dileklerimle rabbim tez elden şifa versin inşallah

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri