İş kanunu 24. madde

Plastık enjeksıyon fabrıkasında 14 aydır calısıyordum.Ancak astım hastası oldum .Çalıştıgım fabrıkada gereklı havalandırma ve makına emnıyetlerı bulunmamakta.Astım olduguma dair elımde ki rapor ile 24. madde geregı saglık acısından istifa ettım İşletme bu konuda bana net bır sekılde donmedı.
Üstüne üstlük benı tek olarak odaya cagırarak üstü kapalı tehdıt ettıler.
Noter vasıtası ıle ihtar cektım.Saglık nedenı ıle ıstıfa ettıgımı beyan ettım.Ancak onlarda bana herhangı bır sekılde donmedıler.Bugun iş arkadasımdan öğrendım kı mahkemeye vermısler benı.
İş akdımı ihbar süremi bıtırmeden gittiğim için.
Ancak ben meslek hastalıkları hastanesınden gereklı tetkıklerı aldım.
Ben henüz mahkeme yoluna basvurmadım.Sizce ne yapmalıyım yada Bana ne yapabılırler??
Saygılar....

4857 MADDE 17 derki; Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra Feshedilmiş sayılır.
Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir. Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İş mahkemeleri var. Oradaki avukatlar yardımcı olurlar. Genellikle de işçiden yanadırlar.

4857 MADDE 17 derki; Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra Feshedilmiş sayılır.
Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir. Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

yazını okudum ancak benım acımdan sürec nasıl işler sonuc olarak ben noter ile ihtarname gonderdım ve acık olarak taraflarına saglıktan dolayı feshettıgımı beyan ettım.Haklı bır rapor ıle karsı tarafa bunu ispatladım.

kornkornkorn arkadaşım 4857 sayılı iş kanunuda hepsi yer alıyor .Sen işten doğan zorlayıcı sağlık nedenlerinden dolayı iş akdini fesh etmişsin galiba bunu bir heyet karaı ile belgeleyip derhal mahkemeye başvur ,notrden çektiğin ihdarda ne yazıyor ,derhal fesh ettiğin yazıyormu , ama sana şunu söyleyim bir iş mahkemesi kazanmış biri olarak , haklı olduğun bir konuda davayı zora sokabilirsin geçmişe yönelik rapor alabiliyoran al ve hemen iş davalarına bakan bir avukatala görüşmen faydalı olur.

arıca tehdit ettiklerini söylüyorsun bu ciddi bir olay savcılığa suç duyurusunda dahi bulunabilirsin

arıca tehdit ettiklerini söylüyorsun bu ciddi bir olay savcılığa suç duyurusunda dahi bulunabilirsin

ancak tehdıt ettıklerını ispatlıyacak bır delılım yok bır odada yanlızdık.
Bu arada noterden 24. madde geregı iş akdımı fesh edıyorum yazdırdım.
Sonuc olarak işe basladıgım zaman almıs oldugum saglam raporu aldıgım verem savas dıspanserınden talep etsem verırlermı acaba o belgenın fotokopısı vs...

sayın kornkornkorn sen işe başladığında sağlıklı idin işin niteliğinden doğan sebeplerden sağlık durumun bozuldu ,4857 sayılı iş kanunun 24/2 nin a bendine göre iş akdini derhal fesih ettin , verem savaş dispanserinden aldığın ilk rapor ve akciğer filminle son rapor ve akciğer filmi ile bunları belgeleyip sağlık kururlu raporuda alıp yasal yollara başvuracaksın (sen tam lorak ne yapmak istiyosun ve işverenden talebin ne)

sayın kornkornkorn,
_iş akdini bildirim süresinden önce feshettigin den dolayı işveren senden kıdem tazminatı ve çalışmadıgın bildirim süresi kadar ücret talebinde bulunabilir.
başka bir sebeple dava açmış ise sebeblerini ispat etmek durumundadır.

_elinde iş yerindeki çalışma koşullarının yetersizliği nedeniyle saglıgının bozuldugunu gösteren raporların var ise ve bu nedenle iş akdini feshettiğini işverene bildirdiğini gösteren dilekçen ile iş mahkemesinde kıdem tazminatı davası açabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri