TEDAŞ'ta İşe Başlama

vodıl

Üye
Sevgili arkadaşlar,bir firmada işe başlicam.TEDAŞ ta çalışacağız (köy arıza ekibinde).Bu firma iş başı yapmamız için evrak doldururken 5000 TL'lik senet imzalamamızı istedi.Bu senet işi nedir,bir zararı dokunurmu bize.İmzalarsak ne gibi bir sorumluluk altına girmiş oluruz? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen en kısa zamanda aydınlatırsanız sevinirim.Hepinize kolay gelsin...

senet imzaladığınız zaman 5000 lira borçlanırsınız...
neye karşılık borçlanacağız diye sorun.!
yoksa işe başlayan herkese 5000 liralık hediye mi dağıtıyorlar:D
ayrıca hiç tanımadığınız birisi kapınızı çalıp 5000 lira borcun var arkadaş diyebilir...
ve senedi gösterir...

arkadaşım hiç seni işe alıyoruz diye 5000 tl senet imzatıp,borcun var arkadaş diyen olurmu.
senedi imzaladığın anda 5000 tl borçlusun arkadaş.
sakın imzalama.
senedin neden olduğunu sooorrrrrrrrrrr.
iiiimmmmmzalamaaaaaaaa.

Şu olabilir:
Firma size EKAT dahil,çeşitli eğitimler vereceğinizden ;eğitimi alıp işi bırakırsınız diye kendini güvenceye almak isteyebilir.
Uygulamada ,bu türden yüksek meblağlı eğitimler sebebiyle belirli bir süre çalışmayı taahhüt,aksi durumda eğitim bedelinin tazmini istenmektedir.
Bu hususun sözleşmede açıkça yazılması gerekir.
Senedi imzalamayın.Sözleşmede madde olarak hangi şartlarda tahsil edileceği yazıyorsa ve sizin için uygunsa imzalayabilirsiniz.
Her halükarda bir avukata danışmanız en uygunu olacaktır

Sn alidemir017 arkadaşımıza katılıyorum. Muhtemelen size E.K.A.T. eğitimine gönedereceklerdir (Tabii E.K.A.T. belgeniz yoksa). Senet imzalama işinide sözleşmenin maddelerini iyice okuduktan sonra sizin için bir mani yoksa imzalayın.

Evet ekat belgesi çıkarıcaklar sizin adınıza..Bu eğitim masraflı olduğu için eğitim bittikten sonra işi bırakıp kaçmamanız için kendilerini garantiye alıyorlar..Küçük taşeronların hepsi bu yola başvuruyor artık,4-5 sene sonrada serbest bırakıyorlar..Verdikleri parada para değil bence,eğer iyi bir işe girme imkanınız varsa başvurmayın derim,iyi günler...

ihale usülü ile yapılan işler
idarenin sunduğu sözleşme ve teknik şartnameleri kapsar. kapsamın haricinde iş yapılmaz. mutlaka sözleşme metninde yada şartnamelerde bu 5000TL lik senedin bahsi geçmelidir. Kesin Teminat senedi olarak düşünüyorum. eğer kesin teminat senedi ise sözleşmede belirtilen süre içerisinde iadesi söz konusu olur.(genellikle iş bitince yarısı iş bitiminden bir sene sonra diğer yarısı iade edilir) fakat firma olarak idareye yarattığınız maddi zararlardan idare bu masrafların karşılanmasında sizin teminat senedinden kesinti yapma hakkına sahip olur.
kolay gelsin.

ben adana tedaşda imzaladım ama mühür pensesine karşılık imzaladık iş bitince mühür pensesi ve tedaş kimliğini iade ettik senetimizi geri aldık
ihlas holding dede imzaladık şofben parçaları zimmmetleniyordu işten çıkacağımız gün zimmetli malları iade edince senetleri aldık.
bu sadece misal sizinki neyin nesi bilemem.

Senet teminat senedi olduğu anlaşılıyor, arkadaşların uyarıları doğru sözleşmede senedin hangi şartlarda işleme koyulacağı açıkça yazmalı ve bu şartta tereddüt ederseniz imzalamayın

Ancak senedin arkasına da hangi sözleşmeye istinaden imzalandığı belirtilmelidir, senet üzerinde sözleşmeye dair hiçbir ibare olmadan imzalamayın derim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri