Elektrik çok pahalı, daha ucuz olmalı !

manyeto

Üye
merhaba arkadaşlar.

Forum bir elektrik formu,bu forumda elektrik bilimine ait ne varsa bulabilirsiniz.
Elektrik günümüz uygarlığı için olmassa olmaz bir enerji biçimi,
karbon içerikli yakıtlar bitti bitecek.yaygara koparan ben değil petrol şirketleri ve devletler bu insanlık için bir sorun. Petrol doğal gaz uğruna savaşlar yapılıyor.Eskiden dünya üzerinde yaşayan geniş insan yığınları
ideolojilere idare etmiş.Dünya anlayış olarak iki kutba bölünmüş ama geçen zaman içinde.Kutublardan birisi anlamını yitirmiş.insanlık için vahşi kapitalizm,hammadde ucuz işçilik daha önemli olmuş.

Günümüzde elektrik enerjisi toplum için en önemli gerekliliklerden biridir.Artık günümüzde elektrik sıradan basit bir insan için kesinlikle tüketmesi gereken bir enerji biçimidir.Yani gelmek istediğim nokta şudur,elektrik hava gibi su gibi
doğuştan kişiye verilen bir haktır.Özgürlükte doğuştan kişiye verilen bir haktır.

Eğer bir insan bu ülkede vatandaşıysa iki kilowat enerji hakkı bedava olmalıdır,vatandaşlık numarasına sahip her birey bu haktan faydalanmalıdır.
iki kilowat derken 2000/220=9.09 amper akımı 220 volt gerilimde,bir birey tarafından doğumundan ölümüne sürekli,her an her saniye çekebilmesi
24 saat boyunca bu enerjiyi tüketmesini kasteeetimBu kişinin doğuştan kozmik olarak ona verilmiş bir hakkı olmalıdır.Hesapladığımızda kişi başı yıllık 17MW yapıyor.belki abartılı ama derdim makul bir gücün bedava olmasını sağlamaktır.
on yedi megavat olur bir megawat önemli olan ücretsiz olması.

Şu an yaşayan yaratıklar yani bu enerjiyi kullanabilme yeteneğine sahip yegane varlık insan bunu üretme konusunda acayip teknolojiler gelişitirmiş.Günümüz uygarlık düzeyinden bakarsak jeneretör ve üretim biçimleri,indüksiyon teknikleri alternatörler,forumda gün boyu bir sürü tartışmaları yapılan teknik konular.ayrıntı ve detaya girmeden
kısaca elektrik barajlardan,termik santrallerden,nükleer enerjiden,ve rüzgar güneş vs sonuncusu hariç hep büyük organizasyonlardan elde edilir.eskiden yıllar öncesinden bu enerjinin toplum tarafından ilk tüketildiği ve ülkemizde ilk yaygınlaştığı dönemlerden bildiğimiz kadarıyla doğal kaynaklar barajlar ve termik santraller birinci planda örneğin bana sorsan ilk keban derim
diğer barajları saymıyorum bile.

elektrik enerjisi üreten kurumların üretim maliyetlerinden olan yedek parça işçilik maliyetlerini,enerjinin halka pazarlanması sonucu elde edilen gelirle kıyaslarsak hammadde dışında diğer masraflar o kadarda çok değil.yedek parça ve işçilik bu kasteetiğim alternatörün rulmanı veya türibin bilmem neyi önemli değil.bu genel müdürün maaşıda olabilir.genel olarak baktığınızda zavallı elektrikçilik masrafları devede kulak kalıyor.bu böyle kimse kimseyi kandırmasın.

üzerinde durmak istediğim şey şudur bu enerjinin dev boyutlarda üretildiği güç merkezleri.çoğunlukla kamusal öneme sahip üzerinde ülke üzerinde yaşayan herkesin hakka sahip olduğu önemli yerlerdir.burada üretilen enerjinin üretim maliyeti olan işçilikleri düşersek eğer en azından herkes daha düşük elektrik parası ödemelidir.

ama ülkemizde öyle olmaz.gelen vurur giden vurur.hemen her politikacı politikalarının finansmanında elektrik parasını kullanır.ayrıca bu sektörde acayip pislikler döner.türkiyenin geçmişi buna çok güzel örneklerle doludur.
örneğin nükller ihalesi yüzünden elektrik yetmiyor diye elektriği kesiyorlardı her akşam17 ağustos depreminden sonraydı hatırlayanlar bilir.ayrıca cem uzan ve benzer vampir işadamları onlara tahsis edilmiş barajlar.tüm çukurova ellerinde,ayrıca doğal gazdan elektrik üretip sırf politik ilişkilerinden halka zorla kazık satan üreticiler.satılmış pislikleri saymıyorum bile.

kısaca teknik bir adam olarak şunu söylüyorum.üretildiği anda tüketilmesi gereken bir şey bu.tüm jeneratörler max güçte çalışsa ne olur.eminim toplanan paranın %70 kardır.ve bir sürü ciğeri beş para etmez tarfından
paylaşılıyor. bu böyle bunu kabul edelim.

Elektrik çok pahalı,daha ucuz olmalı

Benim kendi bir bulusum var.
Her ev bedava kendi elektirigini üretme teknigi.Yaptigim dünya capinda incelemelerde buna benzer seyler var ama ,benim sistemim cok ucuz ve her evin kolayca kullanabilecegi bir sistem.Patent prosudurlerini inceleyip yakin bir zamanda basta Türkiye ve Orta dogu ve Avrupa pazarlarina sürmeyi düsünüyorum. Bu konuda finans konusunda bazi sirketler cok az kar marji teklifde bulundular.kabul etmedim.

Dünya capinda Avrupa oturumlu büyük bir Firmanin bu konuda bir calismasi var ama cizmis oldugu yol sistemi ve teknolojik yatirimda yanlis yöntemler uyguladigindan pek fazla basarili oldu sayilmaz. Türklerin Dünyada Ilim,Bilim,Zenginlik yönünden bütün dünya görecek. Ünlü Alim El-Farabinin dedi gibi Dünya Ilimde Uzay yerine ;Kendini(Anotomi ve Psikoloji)yi arastirmis olsaydi.Suanda bulundugumuz Teknolojiden 10 kat daha ileride olacaktir. Metot yanlis ,Sistem yanlis.Saygi ve Hürmetlerimle.

emtialaw neden başbakanlık kurulundan yardım almıyorsunuz veya yan kuruluşlarından size yardımcı olabilecek birileri vardır elbette..

Benim kendi bir bulusum var.
Her ev bedava kendi elektirigini üretme teknigi.Yaptigim dünya capinda incelemelerde buna benzer seyler var ama ,benim sistemim cok ucuz ve her evin kolayca kullanabilecegi bir sistem.Patent prosudurlerini inceleyip yakin bir zamanda basta Türkiye ve Orta dogu ve Avrupa pazarlarina sürmeyi düsünüyorum. Bu konuda finans konusunda bazi sirketler cok az kar marji teklifde bulundular.kabul etmedim.

Dünya capinda Avrupa oturumlu büyük bir Firmanin bu konuda bir calismasi var ama cizmis oldugu yol sistemi ve teknolojik yatirimda yanlis yöntemler uyguladigindan pek fazla basarili oldu sayilmaz. Türklerin Dünyada Ilim,Bilim,Zenginlik yönünden bütün dünya görecek. Ünlü Alim El-Farabinin dedi gibi Dünya Ilimde Uzay yerine ;Kendini(Anotomi ve Psikoloji)yi arastirmis olsaydi.Suanda bulundugumuz Teknolojiden 10 kat daha ileride olacaktir. Metot yanlis ,Sistem yanlis.Saygi ve Hürmetlerimle.

sayın mal kanunları evrenimizdeki herşey kar amacı güdülerek insanlara sunulmamıştır.sizinde böyle muhteşem bir projeniz varsa açık açık nasıl çalıştığını ve insanlığa faydalı olacak noktasını vs direk bilimsel anlamda yazarsınız.bizde eğer projenizde bir ışık görürsek elbet gereken ilgiyi gösteririz.
ama daha ortada bir şey yokken sadece bende bir şey var insanlığı kurtarıcak
tarzı yaklaşırsanız olay bitmiştir.gidin buluşunuzun patentini alın daha iyi

elektiriğin asıl pahalı olmasının nedeni çok kaçak kullanan var.Bence asıl nedeni bu.

Ayda ortalama 50-60TL'den fazla gelmiyor elektrik faturası neden pahalıymış ? Her işimizi elektrikle görüyoruz. 1 paket sigaraya günde 5tl veren birçok insan kuzu kuzu ayda 150TL veriyor bu zehire. Asıl pahalı olan bence akaryakıt fiyatları tüm ürünlere zammın yansımasına neden en önemli faktör aynı zamanda.

elektrik faturam 55 lira ama Kaçak Kullanım Bedeli ise 23 lira. yani neredeyse %50'si kullanmadığım,başkasının çaldığı elektrik

WC de bıraktığınız dışkıdan bile elektrik üretilirken, devlet daha yeni izin verdi evine takdırdığın güneş enerjisi panellerine...

güneş enerji panelleri taktırın, hiç elektrik parası ödemeyinnn

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri