trafo bakımı

sersery60

Üye
arkadaşlar bir trafonun bakımı nasıl yapılır veya yapan biri anlatabilirmi acil şimdiden tşk

görkem ' Alıntı:
[size=10pt]SORUNSUZ BİR TRAFO İÇİN NELER YAPMALI?
[/size]

[size=10pt]Arkadaşlar belki işinize yarayabilir.kolay gelsin[/size]

Trafo baglantilarinda; bilhassa alçak gerilim iletimi saglayacak tij baglantilarinda kullanilacak prinç pul ve somunlarin yüzeylerinin temiz, düzgün olmasina ve kontra somun ile ***ilarak gevsemesine olanak verilmemesine dikkat edilmelidir. Demir pul ve rondela kullanilmamalidir. •
Trafo; dengeli yüklenmelidir. Yük fazlara esit dagitilmalidir. Ölçü aletiyle günün muhtelif saatlerinde kontrol edilmelidir. Trafo alçak gerilim baglantilarinin isinmasi renk degisiminden veya uzaktan isi ölçen lazer termometre ile sıcakligi kontrol edilmeli, isiniyorsa sebebi arastirilmali ve sorun giderilmelidir. •
Trafonun alçak gerilim çikisindan saltere giden kablo isi ve baglanti bakimindan kontrol edilmelidir. Baglantilarin isinmasi trafonun yanmasını hizlandirir. Özellikle direk inisinde kablonun köse yapmamasina ve zedelenmemesine dikkat edilmelidir.
Termik manyetik koruyucu salterin; ayarlari, isinmasi kontrol edilmeli ve normal degerlerde olmasi saglanmalidir. •
Panoda; voltaj yükselmesinde atlamalara meydan verecek faz, toprak yakinlasmalari kontrol edilmeli; böyle noktalar varsa giderilmelidir. Aksi halde yildirimlarda panoda kisa devre meydana gelebilir ve trafonun da hasar görmesi mümkün olabilir. •
Seksiyoner manevrasinda; biçaklarin kapanmasina dikkat edilmeli, bir fazin açik kalmasi, durumunda trafoya daha büyük akimlar getireceginden trafo ve motorlar yanabilir ve gerilim dengesizligi görülebilecektir. •
Sigortali seksiyonerlerde kullanilacak sigorta; çekilecek güçle orantili ve uygun seçilmelidir. Sigorta yerine tel hiçbir sekilde kullanilmamalidir. Sigortalar çeneye ***i ***iya girecek sekilde ayarlanmalidir. Seksiyonerde meydana gelen arklanma trafoya zarar verecektir.
630 kVA ve daha büyük trafolarda sekonder korumalar iyi ayarlanmalı, çalisir aktif olmasi saglanmali, belirli periyotlarda kontrol edilmelidir. Sekonder korumanin aküsünün desarj olmasi veya ömrünü yitirmesi korumayi tamamen ortadan kaldiracagindan aküler en geç ayda bir kez kontrol edilmelidir. •
Trafoda; eklatör çubuklari ayari ile oynanmamali, nakliye esnasinda bozulmussa trafo bakim ve isletme talimatina uygun ayarlanmalidir. •
Her cihazda oldugu gibi "TRAFODA ISLETME ve BAKIM TALIMATI" çok iyi okunmali, yazilanlara uyulmali, uygulanmalidir. •
Isletme bakim talimati konusunda yetkili Elektrik Mühendisi veya firmasi tarafindan son kullanici (abone) bilgilendirilmelidir. Sistemin periyodik bakimi planli olarak yapilmalidir.

NOT:alıntıdır hazırlayan arkadaşa teşekkürler

Sevgili arkadaşım merhaba,
Aramış olduğun konunun cevabı olarak sitemiz içinde aradığın her sorunun cevabını emin ol bulabilirsin. Yeter ki ne aradığımızı bilelim ve de araştırma yapalım. Burası sanal kütüphanemizdir bizim. Senin merak etmiş olduğun soru ve sorularının cevaplarını emin ol çok rahat bulabileceksindir. Yukarıda sol üst köşede olan
Ana Sayfa Yardım Ara Profil Mesajlarım Takvim Üyeler Çıkış
yerinde kırmızı harflerle yazmış olduğum yeri tıklayarak aramak istediğin konu başlığını yazarsan orada karşına o konuyla ilgili olan bütün içerikli dokümanlar gelecektir. Sevgi ve saygılarımla kolay gelsin iyi çalışmalar...

Trafo üzerinde varsa yağ lekeleri temizlenmeli.
Ark boynuzlarının mesafesi kontrol edilmeli ve işletme gerilimine göre (gerekirse) tekrar ayarlanmalı.
Ark boynuzlarının uçlarında (atlama belirtisi) kararma varsa temizlenmeli. (Arıza durumunda işe yarar)
Trafoda (varsa eğer) silika jeller gözle kontrol edilmeli.
Trafo yağlı ve yağ deposu varsa, depo kapağı açılarak yağ koklanmalı (Yanık kokusu geliyormu diye :) )
Gerekirse yağ numunesi alınarak test ettirilmeli.
Bütün kablo ve bara bağlantıları tekrar sıkılmalı (Dikkat edin, aman buşingi kırmayın sıkacam diye. Bizim bir arkadaş kırmış ordan biliyorum :D)
(Termi Koruma Varsa) Sıcaklık göstergesine bakılarak trafonun en fazla kaç dereceye kadar ısındığına bakılmalı. İstenirse eğer termik korumanın çalışıp çalışmadığı, termometre kısmı çıkarılıp sıcak su ile ısıtılarak denenmelidir.
Mühendis nezaretinde yapılıyorsa eğer sargı dirençleri ölçülmeli, topraklama ve işletme direnci ölçülmeli.

En sonunda da bi güzel temizlik yapılmalı (Şaka değil!)

Sayın kasım yılmaz hocam !
Verdiğin bilgi için çok teşekkür ediyorum. Yok yok trafo bakımı için verilen bilgi için değil, site içi nasıl arama yapıldığını öğrettiğiniz için. Şimdiye kadar nasıl arama yapıldığını bilmiyordum. ( gülmeyin yaaa !!)
Google arama penceresinde aramaya çalışıyordum tabii hüsran.
Hatta öncelerden işlenmiş bir konuyu soranlara akıl bile veriyordum, sitede arama yaparsan bulursun diye, ama ben bilmiyordum. HOŞÇAKALIN

arkadaşım trafo bakımı bence bu işi yapan firmalara yaptırmanda fayda var bizim trafo bakımlarını bozkurt trafo var cok profesyöneller bu konuda

Antalya da benzer bşeyler duymuştum ama ,bu kadarına da pes doğrusu ...

helal haram bilmeyenlerden korkulur...

Doğru olmamasını dilerim...

Yalnız tabii ilgili şahısların burada kendilerini savunma hakkı olmayabilir...

Firma adını açıkça vermişsin...

Son düzenleme:
Arkadaşlar, yg trafo bakımı konusunda bilgisi, dökümanı olan varsa, paylaşabilir mi ?

teşekkürler...

yüksek gerilim kablosunda toplu iğne kadar delik varsa patlaması için yeterlidir.Trafo bölmesinde nem yüksek olmasın.yoğun örümcek ağları kısa devre yaptırıyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri