Bina Tesisatı Hakkında Bir Soru

ERSİN4747

Üye
geçenlerde bir dukkana bir arızaya gittim baktımki lanbanın kabusunda sorun var bende fazla uğraşmadan sıvaustu çekmek istedim neyse buvatta noturun yerini tespit ettim bağlantıyı tam yapacakken ek yerinde aşırı ısınma tespit ettim bende kısa devre olduğunu sanarak ek yerindeki 1.5nya kablayu soktum ne olsa iyi 20 dairelik apartmanın butun ışıkları kesildi ve ana hattaki notur direkten koptu neyse bende tedaşı aradım onlar gelmeden once ana hatı kontrol ettim notur kopmuş direkten bağlantıyı yaptıktan sonra tekrar o bağlantıyı konrol ettim tesisat karma karışık sıva altı çekildiği içinde içiden çkamadım o kabloyu bağladıktan sonra tekrar butun dairelere elekrik geldi ama o kabloda aşırı ısınmadan oturu bir saat kalmaz yanar sandım ısınmasına rağmen hala kopmamış sizce bu neden olabilir o 1.5 nya kablo bütün dairelerin notru ordanmı gidiyor gidiyorsa neden hala yanmadı kablonun mesafeside 5 yada 6 metre olduğunu tahmin ediyorum

Bir başlık konunun özeti şeklinde olmalıdır.

:))mantıklı bışey değıl bence kablonun boyu kısa olabılır dıkkatınden kaçmıştır

Dükkanın sayacı ve sigorta kutusunun ayrı olduğunu düşünürsek tahminlerinde yanlışsın.Ancak binanın nötr hattı zamanında gevşek bağlanıp,dükkanın topraklama hattı ile nötr birleştirilmiş ise ısınma yapabilir.sen nötr ayırdığında bina gevşek bağlanan nört hatta yuklenmiş olabilir.Acilen olarak binanın elektrik sistemi kontrol edilmeli

bencede o binasnın tesistı iyi bir gözden geçirilmeli ama eğer dediğin gibi o kadar dairenin nötürü o tek 1.5 luk kabloyla gitmez belki sen iyi dikkat etmemişsin kesin onun mesafesi çok kısadır...
hem ayrıca eğer o binaya 3 faz giriyorsa ve senin dediğin gibi dışardan giriş nötürü koparsa o evlerde yüksek voltaj olur ve çoğu ev aletlerine zarar verir

:) Bén Lisé oqréncisiyim Bunuda BiLmiosan :D 1.KabLonun Boyu Kısa oLabilir Arkadasın Dédiqi qibi
2. 2,0 Lık KabLo KuLLan Déniyérék YapmaLısın Kardés.
3. öLçü aLéti Dénén Bi aLét war öLçüp BuLabiLirdin.Daha ApartmanLarda Kafan Karısıyorsa. :) Daha Cok CaLısmaLısın ;)

Sayın armodi

* Hiçbir harf yerine benzer görünen başka bir karakter kullanmayın. Aksi halde tüm mesajlarınız silinecektir.

Son düzenleme:
banada seninki gibi bir olay geçti evdeki tesisatta koku geliyo diye gittim aynen bir karışıklık vardı bende çok şaşırmıştım ama çözdüm olayı seninkine benzer olayı direkten nötür kopmuştu ama apartmandaki darelerin ışıkları yanıyodu nasılmı şimdi bina eski olduğu için topraklama yoktu doğalgaz borusuna yapılan topraklama çok kuvvetliydi ensonunda kombiye baktım nötürle toprak bir bağlanmış orda çaktım köfteyi ayırarak bul dum sorunu benim için güzel bir deneyim oldu ve herkezin başına gelebilir büyle bir olay

selamın aleyküm.ben bugün bı dukkanın elektırık işlerini yapmaya gıttım bir kactane florasan taktım bırde pirizlerin hepsini degıstım pırızın bırını degısırken kısa devre yaptırdım yanlışlıkla kısa devre yapmasına ragmen sigorta atmadı ama elektırık tamamen kesıldı.sigorta kutusunda da elektırık yok.pano dandır dıye panoya gıttım panonadakı sıgorta da atmamıs bunun sebebı ne olabılır.yerıme yatamıyorum sabahın 6 altısı ben hala onu düşünüyorum nasıl yapıcam bana acil yardım ltf. 0507 242 20 29

sigorta arızalı olabilir atmıs ama mandalı düşmemiş olabilir elektiği bulana dek sigorta girişlerini kontrol et sigortaları değiştirmen gerekir diye düşünüyorum veya sigorta amperleri çok yüksekse sigorta atmaz kısa devreden dolayı elekjtirik kesiliyor ama sigorta mandalı düşmüyor olabilir

:) Bén Lisé oqréncisiyim Bunuda BiLmiosan :D 1.KabLonun Boyu Kısa oLabilir Arkadasın Dédiqi qibi
2. 2,0 Lık KabLo KuLLan Déniyérék YapmaLısın Kardés.
3. öLçü aLéti Dénén Bi aLét war öLçüp BuLabiLirdin.Daha ApartmanLarda Kafan Karısıyorsa. :) Daha Cok CaLısmaLısın ;)

sana mı dustu mılletın mılletın daho cok calısıp calısmaması

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri