zil paneli değişimi sonrası hoparlör arızası

canfatih89

Üye
Merhaba

Apartmanda eski bir sistem olan göksu marka diafon sistemi takılıydı zil panelinde bazı tuşlar çalışmıyordu Bu yüzden paneli değiştirdik. Netelsan 12'li kapıcısız panel takdırdık. Ziller çalışmasına rağmen haberleşme sistemi bozuldu. Usta panel ile santralin uyumsuz olduğunu söyledi. Oysa her iki panelde de tek bir hoparlör kablo girişi var. Haberleşme için ekstra bir kablo girişi görmedim. Bu uyumsuzluk neyden kaynaklı olabilir?

göksu marka nın çıkış yada girişleri netelsan ile uyumlu olmaya bilir
santralide netelsan olarak dagiştirir seniniz bu sorun ortadan kalka bilir

Teşekkürler İbrahim Bey netelsan için bütün sistemin değişmesi gerektiğini söylediler ev içerisindeki sistemler dahil. Kablo sayıları uymuyormuş.
Hoparlörlerin çalışma gerilimleri mi farklı acaba diye düşünüyorum. Belki de ondan uyumsuzluk var.

Teşekkürler İbrahim Bey netelsan için bütün sistemin değişmesi gerektiğini söylediler ev içerisindeki sistemler dahil. Kablo sayıları uymuyormuş.
Hoparlörlerin çalışma gerilimleri mi farklı acaba diye düşünüyorum. Belki de ondan uyumsuzluk var.
dedigim gibi iki cihazın birbirini desteklemiyordur çünkü firmalar sadece kendi cihazlarını uyumlu yapıyor ve bazı cihazlarda olan uc başka marka daki cihazlarda olmuyor
iyiki kablo sayısı tutmuş hiç olmassa fiyat bazında bir düşüş olur

Teşekkürler Arkadaşlar herkese. başka bir usta geldi halletti bağladı hoparlöru

İşin nasıl çözdü tam olarak bilmiyorum. Ben o sırada evde değildim. İşteydim. Sonradan gelen usta epey tecrübeliymiş bu konuda. Zaten onuda ilk gelen usta yönlendirdi. Benim direk bir iletişimim olmadı kendisi ile. Bana kalırsa çok zor bişey değil sadece ilk usta biraz tecrübesizdi. Çünkü Göksu'da da Netelsan'da da eşit sayıda kablo soketi vardı (ziller dışında Hoparlör, Kapı şasi, fotosel+ ve fotosel- soketleri var). Usta'ya ulaşıp öğrenip paylaşacağım.

Bu elektronik haberleşme de gördüğüm kadarıyla birçok elektrik ustasının tecrübesi yok.

@Öğretmen27 Hocam her elektironik haberleşmenin tesisati veya çekilen kablo ( 8 damarli gibi ) hatlari bir olmuyor.
- çift zilli, tek zilli, görüntülü gibi hatlarin + kablo isteyen tesisatlar.
Hemen hemen bağlantilari ayni ama her firmanin kendine özgü malzemesi ve bağlanti şekli var. Dediğiniz gibi bir çok kişi bu sisteme ya yabanci kaliyor yada bina tesisatinda görmemiş oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri