Zelio Zamanlı Işık Nasıl Yakılır ?

umit219

Üye
Merhaba arkadaşlar bu işlerde yeniyim. Staj yapıyorum ustam zelio röle verdi ve biraz kurcala bir şeyler yapmaya çalış dedi. Biraz kurcaladım az çok mantığını çözdüm. Sorunuma gelecek olursak.

24 Volt ile çalıştırdım. L1 e anahtarlama yaptım. Q1,Q2,Q3,Q4 Çıkışlarına 24 volt lamba koydum.

İstediğim şey ben bu lambalara tek tek zaman koyup nasıl yakarım. Yani anahtarlama ile tetikleme yapıldığında Q1 ışığı belirlediğim süre kadar yanıp söndükten sonra Q2 ışığını nasıl yakarım bu işlem böyle nasıl devam eder Q2 söndükten sonra Q3 ,Q4 .. diye çok acil arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim.

Röle Modeli : SR1 A201BD

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba arkadaşlar bu işlerde yeniyim. Staj yapıyorum ustam zelio röle verdi ve biraz kurcala bir şeyler yapmaya çalış dedi. Biraz kurcaladım az çok mantığını çözdüm. Sorunuma gelecek olursak.

24 Volt ile çalıştırdım. L1 e anahtarlama yaptım. Q1,Q2,Q3,Q4 Çıkışlarına 24 volt lamba koydum.

İstediğim şey ben bu lambalara tek tek zaman koyup nasıl yakarım. Yani anahtarlama ile tetikleme yapıldığında Q1 ışığı belirlediğim süre kadar yanıp söndükten sonra Q2 ışığını nasıl yakarım bu işlem böyle nasıl devam eder Q2 söndükten sonra Q3 ,Q4 .. diye çok acil arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim.

Röle Modeli : SR1 A201BD

Kullandığınız rölenin resimlerine baktım da sadece üstündeki tuşlar ile programlanabiliyor. Ustanız size biraz eziyet çektirmek istiyor sanırım. Sadece paneli üzerinden programlanan bir rölede size yardımcı olmam çok zor. Anlatmak la olmaz örnek bir program üzerinden görerek tarif etmem lazım. Akıllı röleyi değiştirirseniz yardımcı olabilirim. Ustanıza söyleyin SR2 modeli bir akıllı röle versin size çalışmak için.

Son düzenleme:
Elimizde başka röle yok. Haklısınız eziyet çektiriyor ve sadece üstünden programlanıyor. Şuan yapmam gereken 1. anahtarda (I1) 3 saniye aralıklarla 8 ışığı yakmak ve tüm ışıkları yaktıktan sonra 2. anahtar (I2) ile 3. ışığı söndürmem lazım ardından 5. anahtar ile sönük olanı yakmam lazım . ben şuan 3 saniye ile ışıkları yaktım fakat 3. ışığı söndüremedim.

3.saniye ile yakma :

I1----------TT1
T1----------[Q1
I1----------TT2
T2----------[Q2
.
.
.
I1----------TT8
T8---------[Q8

bu şekilde timer ayarı ile yaktım fakat 2. anahtar ile söndüremedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri