Zamana baglı ısıtma

kasner

Üye
Merhaba.

Bi fırın projemiz var.Bu projede plc kullanıcagız.Projenin içeri fırının ısı ve zaman set degerlerini verip verilen zaman içerisinde ısınması. Örnek olarak ısı set degerini 300 ͦc zaman set degeri 2 saat (120dk).Fırın çalışmaya başladıgında hemen 300 ͦc ye gelip set degerinde beklemiyecek tam 2 saat doldugunda 300 ͦc olucak.Çok hassas olması gerekmiyor ama en azından 110. dakıklarda 260 ͦc derece bile olsa yeter.Yani süreye kadar ısıda beklemiyecek süre bitimi set degerine eşit olması gerek.
Yardımlarınızı bekliyor ve teşekkür ediyorum
Herkese kolay gelsin

Ekli dosyalar

• is.jpg
    is.jpg
    21.9 KB · Görüntüleme: 24
Merhaba.

Bi fırın projemiz var.Bu projede plc kullanıcagız.Projenin içeri fırının ısı ve zaman set degerlerini verip verilen zaman içerisinde ısınması. Örnek olarak ısı set degerini 300 ͦc zaman set degeri 2 saat (120dk).Fırın çalışmaya başladıgında hemen 300 ͦc ye gelip set degerinde beklemiyecek tam 2 saat doldugunda 300 ͦc olucak.Çok hassas olması gerekmiyor ama en azından 110. dakıklarda 260 ͦc derece bile olsa yeter.Yani süreye kadar ısıda beklemiyecek süre bitimi set degerine eşit olması gerek.
Herkese kolay gelsin
Enda 4420 isi kontrol ile pid kontrol yaparak istediniz sonucu alabilirsiniz parametre ayari icin enda size yardimci olucaktir

Merhaba.

Herkese kolay gelsin
Sizin istediğiniz olay sadece plc ve ısı kontrol cihazıyla çözülemez!
1-Isıtacağınız fırının haçmi nedir?
2-Isıtmak için ne kullanılacak?gaz mı?elektrikli rezistans mı?
3-Minumum ısıtma zamanı ne olacak?Maksimum için bir sınır var mı?
Bunlara cevap verirseniz elimden geleni yaparım yardım için!

Sizin istediğiniz olay sadece plc ve ısı kontrol cihazıyla çözülemez!
1-Isıtacağınız fırının haçmi nedir?
2-Isıtmak için ne kullanılacak?gaz mı?elektrikli rezistans mı?
3-Minumum ısıtma zamanı ne olacak?Maksimum için bir sınır var mı?
Bunlara cevap verirseniz elimden geleni yaparım yardım için!

Fırın 6 metre uzunlugunda 4 metre genişliginde 2 mertre yükseklikte
Rezisatans ile ısıtma saglanıyor.
Min ısıtma zamano 30 dk
Enda 4420 isi kontrol ile pid kontrol yaparak istediniz sonucu alabilirsiniz parametre ayari icin enda size yardimci olucaktir

Ende4420 yi kullanıyorum ama bana zaman içersinde rampalı ısıtma gerekicek bu cihazlarda sadece set degeri olarak ısı giriliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Min ısıtma zamano 30 dk
Verdiğiniz bu bilgiler le şöyle bir yol izlemeniz gerekiyor benim düşünceme göre sizde söylediklerimi düşünün:
1-Verdiğiniz boyutlarda kaç dereceye kadar ısınacak fırın?Fırında hazırlanacak ürünler ıslak ve kuruluk durumuna göre ne kadar zaman istenen dereceye gelir?
2-Bu tespit yapılınca rezistanslar istediğiniz sıcaklığa 30 dk.da bu fırını getirmek için kaç kw gücünde rezistans lazım bunu bulacaksınız!
3-Bunları bulunca plc de bir program hazırlanacak programda misal:1.program da fırın 30 dk. ısınacak.Bütün rezistanslar devreyue girecek ve fırını 30dk. ısıtacak!2.program fırın 45 dk.ısınsın isteniyorsa bazı rezistansları kapatacak ve gerekli kw gücünde rezistansları devreye alacak bu istenen zaman aralığında ssr plc ve kontaktör veya röle kullanılarak yapılacak ama uzun ömürlü olsun diyorsanız monofaze ve trifaze ssr kullanarak bu iş yapılabilir!
Enda.autonics gibi ısı kontrol cihazları bir fırın veya ısıtıcının zamanla ısınmasını kontrol etmez istenen sıcaklık değerine gelmesini ve o değerde sabit kalmasını sağlar

Verdiğiniz bu bilgiler le şöyle bir yol izlemeniz gerekiyor benim düşünceme göre sizde söylediklerimi düşünün:
1-Verdiğiniz boyutlarda kaç dereceye kadar ısınacak fırın?Fırında hazırlanacak ürünler ıslak ve kuruluk durumuna göre ne kadar zaman istenen dereceye gelir?
2-Bu tespit yapılınca rezistanslar istediğiniz sıcaklığa 30 dk.da bu fırını getirmek için kaç kw gücünde rezistans lazım bunu bulacaksınız!
3-Bunları bulunca plc de bir program hazırlanacak programda misal:1.program da fırın 30 dk. ısınacak.Bütün rezistanslar devreyue girecek ve fırını 30dk. ısıtacak!2.program fırın 45 dk.ısınsın isteniyorsa bazı rezistansları kapatacak ve gerekli kw gücünde rezistansları devreye alacak bu istenen zaman aralığında ssr plc ve kontaktör veya röle kullanılarak yapılacak ama uzun ömürlü olsun diyorsanız monofaze ve trifaze ssr kullanarak bu iş yapılabilir!
Enda.autonics gibi ısı kontrol cihazları bir fırın veya ısıtıcının zamanla ısınmasını kontrol etmez istenen sıcaklık değerine gelmesini ve o değerde sabit kalmasını sağlar

Öncelikle verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim.
Fırın ısıl işlem fırını.Cam fabrikasında cama şekil vermek için kullanılacak.Yani sıvı katı gibi olaylar yok.
Bu iş sölendigi gibi kolay bi iş degil açıksacı :)
Fatek marka plc kullandıgım için fatek mühendislerinede danışdım bu projemi.(ben lise mezunuyum)
Teoride çalışacak bilgiler verdiler sagolsunlar.

Yukarıda yazıdıgım projeye 8 ay önce başlandı.Ve 2 gün öncesinde mekanik bitti 120 adet 1,5 kw gücünde rezistanslar takıldı.Her 2 rezistans 1 adet 0-10 vdc çalışan özel yapım(piyasada 0-10 ssr bulamk nerdeyse imkansız gibi bir şey) ssr ye baglı ve her 15 ssr 1 grup her gurubunda 1 adet j tipi termokupl'u var.
Toplamda 6 adet grup var.Dolayısıyla güç bayagı bi yüksek.

Şimdi beijer mühendislerinden aldıgım bi kaç çözüm önerisi

Set degerlerinin Min ve Max inputları vede bir grubun 5 dk da sıcaklıgı bulundugu ortam sıcaklıgından kaç dereceye çıkartıcagı bilgisi.
Bu bilgiler dahilinde oran orantı kurup zamana baglı ısıtma işlemi yapılacak.
Fakat bu yöntem teoride 4 4Lük olsada reel de çalışmıyacak gibi.Çünkü fırın operatör'nün 6 grupdan hangilerini açıp hangilerinin kapalı tutacacgı kararını o anki duruma göre veriyor.Yani 2 grup çalışırken oran orantı kurdugum veriler farklı 3 grup çalışırken farklı 6 grup çalışırken farklı olucak.

Peki benim bu projede kendime çözüm önerim nedir ?

Benim çözüm önerim Delta DTC1000L ürünü
Bu ürüne bayılıyorum çok güzel çalışıyor.Burda şunu diyebilrisiniz.Pid verilen ısı set degerine çabucak ulaşıp set degerinde stabil kalmaya yönelik çalışma sergiliyor işinize yaramaz.
Bunu bende düşündüm ama DTC1000L üstünde edindigim tecrübe bana bi çıkar yol gösteriyor.
DTC1000L ye auto tuning yaptırdıgımız kp , kd , ki ve ofset degerini hesaplıyor dlcom programında degişiklik yapcak şekilde bize sunuyor.
Buda bizim ofset degerini degiştirip degere %100 de 100 güçle gelip ofsete yaklasınca gücü düsürüp açıp kapatma degilde ofsete kadar belli bi güçde yavaş yavaş gelmesini saglıyor.Fakat bu da yeterlı degil operator 3 saat gibi bi zaman set degeri girdiginde ne kadar degerlerle oynasakda işe yaramıyacak ama onunda bi çözüm noktasını düşündüm.

Örnek; Operator 1. gruba Zaman seti;120 dk
Isı seti ;300 derece giriyor.
Şimdi plc önce ısıyı zaman bölerek 1 dk içerisinde ulaşması gereken ısı derecesini hesaplıyacak bu örnege göre 2,5 derece.Ortam ısısını 25 derece varsıyor ve hesaba katmıyorum.

Şimdi düşünceme göre en önemli yer burası.
Dtc1000L ye auto tuning yaptırdık ve ofset degerini ayarladık pid konumuna aldık.

ben plc den her 5 dk da bi 5 dk da yükselmesi gereken 12,5 derece bilgisini dtc ye set degeri olarak atıcam
yani ilk beş dk 12,5 derece set degeri göndericem modbus dan timeri sıfırlıcam bi 5dk daha saydırıp zaman bitince 25 derece yolllucam çünkü aradan 10 dk geçti ve 10 dk ulaşması gereken ısı derecesi 25 derece.
Peki neden dtc1000l kullanıyorumda plc nin kendi pid fonkisyonunu kullanmıyorum
Bana görede işin püf noktasıda bu.Dtc o ısıya en uygun şekilde çıkacak ofset degerini biz belirledigimiz için ısıya yavaş yavaş %100 vermeden zaten veremicek ısılar birbirine o kadar yakın yenilencekki 12, 5 derece gibi o ısıya çıkması için %100 vermesine gerek bile kalmıyacak.

eger ısıya çıkması için çok yüksek çıkıs verirse 5 dk degilde 3 dk da bi gönderip eski set degeri ve yeni set degeri arasındaki mesafeyi kısaltıp prosesi yavaşlatabilirim.

Bu benim A planım buraya bu konuyu açmamın nedeni farklı fikirler almak.
Bu işde benden daha tecrubeli insanlara danışmanın yararını çok iyi bilirim.

İlginiz için teşekkür ediyorum.

Öncelikle verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim.
Fırın ısıl işlem fırını.Cam fabrikasında cama şekil vermek için kullanılacak.Yani sıvı katı gibi olaylar yok.
Bu iş sölendigi gibi kolay bi iş degil açıksacı :)
Fatek marka plc kullandıgım için fatek mühendislerinede danışdım bu projemi.(ben lise mezunuyum)
Teoride çalışacak bilgiler verdiler sagolsunlar.

Yukarıda yazıdıgım projeye 8 ay önce başlandı.Ve 2 gün öncesinde mekanik bitti 120 adet 1,5 kw gücünde rezistanslar takıldı.Her 2 rezistans 1 adet 0-10 vdc çalışan özel yapım(piyasada 0-10 ssr bulamk nerdeyse imkansız gibi bir şey) ssr ye baglı ve her 15 ssr 1 grup her gurubunda 1 adet j tipi termokupl'u var.
Toplamda 6 adet grup var.Dolayısıyla güç bayagı bi yüksek.

Şimdi beijer mühendislerinden aldıgım bi kaç çözüm önerisi

Set degerlerinin Min ve Max inputları vede bir grubun 5 dk da sıcaklıgı bulundugu ortam sıcaklıgından kaç dereceye çıkartıcagı bilgisi.
Bu bilgiler dahilinde oran orantı kurup zamana baglı ısıtma işlemi yapılacak.
Fakat bu yöntem teoride 4 4Lük olsada reel de çalışmıyacak gibi.Çünkü fırın operatör'nün 6 grupdan hangilerini açıp hangilerinin kapalı tutacacgı kararını o anki duruma göre veriyor.Yani 2 grup çalışırken oran orantı kurdugum veriler farklı 3 grup çalışırken farklı 6 grup çalışırken farklı olucak.

Peki benim bu projede kendime çözüm önerim nedir ?

Benim çözüm önerim Delta DTC1000L ürünü
Bu ürüne bayılıyorum çok güzel çalışıyor.Burda şunu diyebilrisiniz.Pid verilen ısı set degerine çabucak ulaşıp set degerinde stabil kalmaya yönelik çalışma sergiliyor işinize yaramaz.
Bunu bende düşündüm ama DTC1000L üstünde edindigim tecrübe bana bi çıkar yol gösteriyor.
DTC1000L ye auto tuning yaptırdıgımız kp , kd , ki ve ofset degerini hesaplıyor dlcom programında degişiklik yapcak şekilde bize sunuyor.
Buda bizim ofset degerini degiştirip degere %100 de 100 güçle gelip ofsete yaklasınca gücü düsürüp açıp kapatma degilde ofsete kadar belli bi güçde yavaş yavaş gelmesini saglıyor.Fakat bu da yeterlı degil operator 3 saat gibi bi zaman set degeri girdiginde ne kadar degerlerle oynasakda işe yaramıyacak ama onunda bi çözüm noktasını düşündüm.

Örnek; Operator 1. gruba Zaman seti;120 dk
Isı seti ;300 derece giriyor.
Şimdi plc önce ısıyı zaman bölerek 1 dk içerisinde ulaşması gereken ısı derecesini hesaplıyacak bu örnege göre 2,5 derece.Ortam ısısını 25 derece varsıyor ve hesaba katmıyorum.

Şimdi düşünceme göre en önemli yer burası.
Dtc1000L ye auto tuning yaptırdık ve ofset degerini ayarladık pid konumuna aldık.

ben plc den her 5 dk da bi 5 dk da yükselmesi gereken 12,5 derece bilgisini dtc ye set degeri olarak atıcam
yani ilk beş dk 12,5 derece set degeri göndericem modbus dan timeri sıfırlıcam bi 5dk daha saydırıp zaman bitince 25 derece yolllucam çünkü aradan 10 dk geçti ve 10 dk ulaşması gereken ısı derecesi 25 derece.
Peki neden dtc1000l kullanıyorumda plc nin kendi pid fonkisyonunu kullanmıyorum
Bana görede işin püf noktasıda bu.Dtc o ısıya en uygun şekilde çıkacak ofset degerini biz belirledigimiz için ısıya yavaş yavaş %100 vermeden zaten veremicek ısılar birbirine o kadar yakın yenilencekki 12, 5 derece gibi o ısıya çıkması için %100 vermesine gerek bile kalmıyacak.

eger ısıya çıkması için çok yüksek çıkıs verirse 5 dk degilde 3 dk da bi gönderip eski set degeri ve yeni set degeri arasındaki mesafeyi kısaltıp prosesi yavaşlatabilirim.

Bu benim A planım buraya bu konuyu açmamın nedeni farklı fikirler almak.
Bu işde benden daha tecrubeli insanlara danışmanın yararını çok iyi bilirim.

İlginiz için teşekkür ediyorum.
Uygun cozum soyle olur iki adet tetmo kopil kullanin birini reziztansin hemen yanina digerini ortama sabitleyin iki adet 4420 enda kullanin birini reziztansa digerini ortam daki tetmokopillere baglayin resiztansa ayit olana bi deger girin kontak ceksin degere gelince biraksin ancak ortama girdigininiz deger kontagi oteki termostatin yaptigi set reset islemini otam sicaklik degeri gelince durdursun bu sekilde zamanla homojen sekilde firin isinir uzun zamanda peki nasil calisir soyle ortam 450 derece reziztans 700 ortam isisina 3 saate gelir reziztans isisini 800 yaptiniz zaman 2 saate 450 dereceye gelir ben boyle bi uygulama yaptim ve calisti

Son düzenleme:
Siz bu hesapları sadece fırın için yaparsanız yanılırsınız.Fırın çalışma prensibinde fırında pişecek malzeme ninde ısınma katsayısını bilmeniz gerekiyor.Diyelim ki boş fırın 30 dk.300 dereceye gelecek ama içine koyduğunuz cam ısıyı emeceği için bu misal 45 dk olacak!Ayrıca hiç bir ürün özellikle cam ve fayans direk olarak ısıtılmaz ve soğutulmaz sizin 6 metrelik fırının ilk bölmesi ön ısı olmalı yani fırının tam sıcaklığı 300 derece ise(camda daha fazla sıcaklık gerekir)bu değerleri yine misal olarak veriyorum ilk 1.mertresi 50 2.metresi 100 ve 3.metresi 300 olmalı daha sonra bu yine kadameli olarak düşmeli!Birde fırın hafta sonları ve tatil günlerinde açıldığında boş fırına ürün hemen atılmaz önce daha önceden pişrilmiş bozuk ürünler fırına atılmalı ki ısıya balast ayarı yapsın!Bunları nerden biliyorum derseniz tuzla şifa mahallesinde eczacıbaşı karo(fayans fabrikası) fabrikasında elektrik bakımcı olarak çalıştım bir kaç yıl.Orada hem karo yani fayans üretiyorduk ayrıca dekor diye bir bölümüz vardı orada da karo şeklinde camlar kesilip,boyanıp işleniyordu orada bizzat görerek öğrendim.
Yapacağınız hesaplarda bunları da dikkate alınız ayrıca sizin fırınızda işlem zamanı ne kadar?Yani cam fırında 300 derecede 1 saat mi kalmalı yoksa yarım saat mi?Eğer böyle bir zaman söz konusuysa ki mutlaka olmalı böyle bir zaman fırının 300 derece olan kısmı diyelim ki fırının 3.metresi ile 5 metresindeki alan işleyeceğiniz cam bu bölgede işlem süresince kalmak zorunda eğer tasarımda 6 metre fırının tamamında aynı sıcaklığın olacağını planladıysanız bence ve daha önceki fırın Bakım tecrübeme göre yanlış bir yol izlediniz diye düşünüyorum.İşlemlerinizi bende merak ettim sonucu paylaşırsanız sevinirim kolay gelsin.

Merhaba @kasner ,
Danistiginiz mühendislerin size vermiş olduğu bilgi doğrultusunda hareket etseniz daha yararlı olur. Bir sistemin matematiksel modeli olusturulamiyorsa, PID kontrol yapmak istiyorsanız, deneysel olarak katsayıları bulmanız lazım. Küçük bir sistem olsa bu yöntem pek zor değil. Ancak sizin sisteminiz çok büyük. Sizi zorlayacaktır. Ancak en uygun ve bilimsel yöntem bu.
Birde @c.berkan nin kademeli sıcaklık hakkında söylediklerini kesinlikle dikkate almalısınız. Fayans vb nemli malzemeler öncelikle on işleme tabi tutularak nemini kaybetmesi sağlanır. Bu şekilde iç kısımdaki neminde dışarı atılır. Kuru malzemelerde ise termal gerilimlere maruz kalarak kırılma ve çatlama olmaması için ön ısıtma yapılır. (Çay bardağının çatlaması misali)
Rezistans ile kapalı hacimlerin isitilmasindaki bir problemde sıcaklığın homojen dagitilmasidir. Fırınının ölçüleri çok büyük. Burda homojen sıcaklık dağılımı için herhangi bir önlem aldinizmi? Buna, rezistanslarin konumuna, ürünlerin fırına yerleştirilmesine gorede sizin kontrol katsayılarının değişecektir.
(Cep telefonundan yazdığım için yazım hatalarından dolayı kusura bakmayın.)
İyi çalışmalar.

Min ısıtma zamano 30 dk

Ende4420 yi kullanıyorum ama bana zaman içersinde rampalı ısıtma gerekicek bu cihazlarda sadece set degeri olarak ısı giriliyor.
Bu konuyu halledebildinizmi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri