zaman saati ve hareket sensörü ile 2 adet ufo ısıtıcı çalıştırmak istiyorum

nonameank

Üye
zaman saati ve sensörle ufo ısıtıcı çalıştırmak istiyorum ama kontaktör kullanmam gerekiyomuş. kontaktör 3 fazlı. zaman saati ve ufo ısıtıcılar tek fazlı(220) olduğu için bana bununla ilgili bi şema gönderebilirmisiniz.

lütfen yardımcı olun. zaman saati ile gündüz mesai saatleri içinde ısıtıcının çalışması gerekiyor. hareket sensörü ise mevcut bölgede birisi beklerken hareketi algılayıp ısıtıcı çalışsın diye. ama ısıtıcı fazla yük çektiği için kontaktör bağlamam gerekiyomuş. nasıl bağlayacağım hakkında bi şemaya ihtiyacım var. lütfen yardımcı olurmusunuz. bulamadım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman saatinin çıkış ucunu; kontaktörün A1 nolu ucuna,kontaktörün A2 nolu ucuna nötr bağlayınız.
Kontaktörün güç kontakları L1,L2 uçlarına faz bağlayın ve bunun karşılığı olan T1'e bir ufoyu ve T2'ye de diğer ufoyu bağlayın.
Ufolarda kontaktör kullanacağınızdan ufonun ucundaki fişleri kesmeniz gerekecek.Ufonun fişini kestikten sonra kablodaki kahverengiyi kontaktördeki T1 (aynı durum diğer ufo için T2) ucuna bağlayın.Kablodaki maviye nötr,sarıyeşile topraklama bağlayın.
Bağlantıların sıkı olmasına ve eklerin izolasyonuna dikkat ediniz

çok teşekkür ederim. kontaktörün diğer uçları boş kalacak o zaman. peki tek ufo olursa ve tek ufoya birde hareket sensörü koyarsak nasıl yapmamız lazım. birde kontaktörü hangi model almamız lazım. 3tf.....????

3tf 42 uygun olur tek ufo bağlayacaksan kontaktarün güç kontaklarının hepsinden geçir(fazı) nötr ü direk bağla iyi bir ek yaparak tabi..(bunun içinde yanmaz klemens kullan).
aynı zamanda hareket sensörüde kullanmak istiyosan sensör ve kontaktörün aynı fazdan referans almasına çok dikkat et sensör devreye girdigi an kontaktarün a1 ucuna faz versin tabiki a2 ye nötr bağlı olmalı hepsi bu kadar

çok teşekkür ederim. kontaktörün diğer uçları boş kalacak o zaman. peki tek ufo olursa ve tek ufoya birde hareket sensörü koyarsak nasıl yapmamız lazım. birde kontaktörü hangi model almamız lazım. 3tf.....????

*kontaktörün diğer uçlarından boş kalmasında sorun yok.İleride kontaktör kontaklarında sorun çıkarsa,yedek kontağı kullanırsınız. sadece 1 tanesi size lazım.( L3 ve çıkışı T3)Yardımcı kontaklar güç devresi için değildir.
*Kullanacağınız kontaktörü ufonun gücüne göre seçeceksiniz.Kontaktörlerin etiket değerlerinde kontak akımları yazmakta.
*Hareket sensörü kullanırsanız ufodan verim alamazsınız.Ama hareketi aldıktan sonra 1-2-3 saat çalışsın diyorsanız durum değişir.

kontaktörün diğer kontaklarınıda kullanabılırsınız yanı fazı kontaktörün 3 kontağındanda dolaştırabılrıısnız ama şöle bir alternatifde var ssr röle kullanmak ısıtıcı olan alıcılarda kontaktörden daha uzun süre kullanabılırsınız.ayrıca ssr(solid state relay ) sessizdiir ofis gibi bir alanda kullanıcaksa sesde yapmaz.

kontaktörün diğer kontaklarınıda kullanabılırsınız yanı fazı kontaktörün 3 kontağındanda dolaştırabılrıısnız ama şöle bir alternatifde var ssr röle kullanmak ısıtıcı olan alıcılarda kontaktörden daha uzun süre kullanabılırsınız.ayrıca ssr(solid state relay ) sessizdiir ofis gibi bir alanda kullanıcaksa sesde yapmaz.

İki tane ufo olduğana göre her iki kontağı ayrı kullanılması bence daha uygun.Çalışan dc beslemeli olsaydı size katılırdım.
Isıtıcılarda ssr rahatlıkla kullanılıyor.Ama ofiste ssr besleme için 5-30 dc gerilim olmalıdır.

yardımlarınız için saolun. iyiki bu siteyi bulmuşum. tek ufo tek kontaktör ve tek hareket sensörü ile ilgili bi şema bulabilirmiyim veya gönderebilirmisiniz.. komple bitmiş çalışmaya hazır bi şekilde bi şema gönderirseniz harika olur. şimdiden çok teşekkür ederim..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri