Zaman rolesi ile calistirma

Arkadaslar merhaba bir butona bastigimizda kontaktor 1 sn cekili kalacak ve sonra iki dakika bekleyip sonra yeniden bir saniye cekili kalcak ve boyle devam edecek kumanda devresi gerekiyo eksiklerim oldu tamamlayamadim ikinci zaman rolesine gerek varmi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba,

Otomatik kumanda devresinde iki farklı zaman gecikmesi varsa her biri için ayrı zaman rölesi kullanmanız gerekir, PLC kullansaydınız tek ZR ile işinizi görebilirdiniz. Yani, evet, 2. zaman rölesine gerek var.

Bir de sorunuzda belirsiz bir durum var, butona bastık, kontaktör çekti, 1 sn süre doldu ama ben butondan elimi daha çekmedim. Bu durumda ne olacak, bu durum belirsiz. Sonuç olarak elimi çekmediğim için kontaktörün çekili kalması istenilebilir veya ne olursa olsun 1 sn sonra kontaktör bıraksın denilebilir.

Son olarak sistemin durması için genelde stop butonu kullanılır ama bazen de bu çalışma şekli örneğin 5 kez tekrar etsin sonra kendiliğinden dursun denilebilir. Siz nasıl durmasını istiyorsunuz?

Buraları netleştirirseniz devreyi tasarlamak kolaylaşacaktır.

Merhaba,

Otomatik kumanda devresinde iki farklı zaman gecikmesi varsa her biri için ayrı zaman rölesi kullanmanız gerekir, PLC kullansaydınız tek ZR ile işinizi görebilirdiniz. Yani, evet, 2. zaman rölesine gerek var.

Bir de sorunuzda belirsiz bir durum var, butona bastık, kontaktör çekti, 1 sn süre doldu ama ben butondan elimi daha çekmedim. Bu durumda ne olacak, bu durum belirsiz. Sonuç olarak elimi çekmediğim için kontaktörün çekili kalması istenilebilir veya ne olursa olsun 1 sn sonra kontaktör bıraksın denilebilir.

Son olarak sistemin durması için genelde stop butonu kullanılır ama bazen de bu çalışma şekli örneğin 5 kez tekrar etsin sonra kendiliğinden dursun denilebilir. Siz nasıl durmasını istiyorsunuz?

Buraları netleştirirseniz devreyi tasarlamak kolaylaşacaktır.
Stop butonuna gerek yok aslinda start butonunada gerek yok sadece enerji verildiginde role bir saniye cekili kalacak bir dakika bekleyip sonra tekrar bir saniye cekili kalacak ve bu sekilde devam edecek enerji kesilene kadar ilgin icin tsk ler

işlemi gerçekleştire bilmen için 2 seçeneğin var
2 adet düz zaman rölesi alman lazım yada
çift zaman ayarlı ayarlı zaman rölesi ala bilirsin
bence çift zaman ayarlı ayarlı zaman rölesi al 2 zaman rölesinden daha az yer kaplar
Arkadaslar merhaba bir butona bastigimizda kontaktor 1 sn cekili kalacak ve sonra iki dakika bekleyip sonra yeniden bir saniye cekili kalcak ve boyle devam edecek kumanda devresi gerekiyo eksiklerim oldu tamamlayamadim ikinci zaman rolesine gerek varmi

Devreye enerji verilince, motor 1 sn çalışıyor, 10 sn bekliyor, tekrar 1 sn çalışıyor, vs...

İsteğiniz üzerine start-stop butonlarından tasarruf ettik. :)

123.PNG

Istegim digil rica cok tsk sadece zaman rolesinin kapalisini koyuyormusum ikincinin kontak karistirmisim eline saglik

Tsk arkadaslar oldu

Ekli dosyalar

• 1432709984292.jpg
    1432709984292.jpg
    54.8 KB · Görüntüleme: 43

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11