Zaman Rölesi ile açılıp, kapanan perde.

ensunl

Üye
Merhaba arkadaşlar, herkese kolay gelsin. Ben 2. sınıf elektrik programı öğrencisiyim, okulu bitirmem için proje yapmam gerek ve aldığım projenin devresini çizemedim, sizden yardım istiyorum. Projem şudur ki; zaman rölesiyle kontrol edilebilen perde. Zaman rölesinden ayarlıycam, perde belirli zaman aralıklarıyla kapanıp açılacak. Arkadaşlar çok ihtiyacım var, yardımcı olun lütfen.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ne istediğinizi daha açık yazmalısınız....
Yapacağınız şeyin neresinde takıldınız...

Böyle bir sistemin devresini bulamadım ben hocam. Zaman rölesi kontrollü otomatik açılır kapanır perde. En basite indirgenmiş hali bile olur, çok iyi olur hatta. ^^

yapma gözün sevem :D bi dünya devre var LDR yerine 555li zaman devresi ekledinmi tamam. 555 çıkışı 1 olduğu zaman motorlar 1 yöne anahtara değene kadar çalışır 555in çıkışı 0 olduğu zaman motor tersi yönde anahtara değene kadar döner

kolay gelsin

Kardeş bu şekilde yardım alamazsın. Zira ne istediğin bilmiyorsun. Bir perde zaman rölesi süreklimi açılıp kapanacak (sonsuz döngü) Her gün günün belli saatlerinde kapanıp. belli saatlerinde açılacakmı.... Eğer son söylediğimse... Linkteki ürün işini görür. ENTES / Astronomik Zaman Röleleri / DTR-10

Hocam ben göstermelik basit bi devre yapmak istiyorum. Günün belli saatinde açılıp, belli saatinde kapanacak. Daha önce hiç uğraşmadım böyle bi işle o yüzden ne yapacağımı bilmiyorum. Daha önce lisede elime devre şeması ve elemanlar verildi ben devreyi yaptım sadece. Elektronik bölümünden elektrik bölümüne falan geçtim şimdi ikisi birbirine geçti, anlayacağınız bayağı zor durumdayım.

Kardeş şu an çizim yapamam Üstte verdiğim linkte verdiğim zaman saatinin Normalde açık ve kağalı kontakları var. Onlara birer göle bağlayacaksın. Rölelerle motoru (DC motor) çalştıracaksın. Yani + ve - nin yerlerini değiştirerek motoru iki yönde çalıştırabileceksin. Birde perdenin tam kapalı ve tam açık noktalarına mini swich (sınır anahtarı) koyacaksın ki sona gelince motor dursun. Rölelerin - beslemelerini bu swichlerden geçireceksin. Geriye Zaman saatinin programlaması kalıyor. Onunda sitesinde kullanma kılavuzu var. Dahada yapamıyorsan kusura bakma ama sen en iyisi bir yıl daha oku ki öğrenesin...

Allah razı olsun hocam. Teşekkür ettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri