Zaman Geçikmeli Br Devre Lazım

birkaç değişiklikle işimi hallettim teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    28.7 KB · Görüntüleme: 79
Birde şu dikkatimi çekti..

Ne kadar time delay devresi varsa kurdum simüle ettim ancak çalışmadılar. Çalıştığını söyleyen arkadaşlarımınki bile çalışmadı. Sanıyorum simülasyonda kondansatörün şarj süresi simülasyonda düzgün çalışmıyor. Voltaj yüklendiği anda şarj olmuş varsayıyor sanki. Saniye saniye takip ediyorum normalde akım sınırlama ile atıyorum 30 sanıyede dolması gereken kondansatör enerji verildiği anda şarj oluyor.

Sadece bilgi vereyim istedim.
dediğiniz gibidir simülasyonda bu tarz devreler çalışmıyor. Bizzat kurup çalıştırdığım flip flop devreleri simülasyonda çalışmıyor. Aynı olay picli devrelerde de gerçekleşiyor bazen. Isisin en gıcık özelliklerinden birisi de bu ...

Dostum ,

Aşağıdaki devreyi çizdim bende tam yukarıda bahsettiğin gibi çalışıyor. Birde siz indirip devreyi simüle edermisiniz. Sanırım tam senin istediğin gibi oldu. Süre ayarı için R2 ve C1 değerlerinde oynama yapmalısınız.

Devrenin proje dosyasını eke ekliyorum. Deneyip sonucu yazarsanız sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 21064

sayın serkan_48 devreyi proteusta denedim ama bir sorun var çalıştıramadım. LED sürekli yanıyor bütün derğlerle oynadım olmadı. Siz devreyi hangi simülatörle yaptınız.

Dostum ,

Aşağıdaki devreyi çizdim bende tam yukarıda bahsettiğin gibi çalışıyor. Birde siz indirip devreyi simüle edermisiniz. Sanırım tam senin istediğin gibi oldu. Süre ayarı için R2 ve C1 değerlerinde oynama yapmalısınız.

Devrenin proje dosyasını eke ekliyorum. Deneyip sonucu yazarsanız sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 21064
Selamlae serkan_48 yaptığın devreyi kurdum 1000uf 68v kapasitör kullandım ancak enerji kesildiğinde zaman gecikmesi olmuyor önerin var mı?

Ekli dosyalar

• 22267A96-AAD7-418E-B466-8602CCAB88E4.jpeg
    22267A96-AAD7-418E-B466-8602CCAB88E4.jpeg
    221.2 KB · Görüntüleme: 14
Yaptiginiz devreyi net gorup takip edemiyorum.

Ya devrede bir yanlis baglanti var yada kapasitor sarj olmuyor

Yaptiginiz devreyi net gorup takip edemiyorum.

Ya devrede bir yanlis baglanti var yada kapasitor sarj olmuyor

9v pil bağladım 63 v şarj etmesi yeterli olmuyor haliyle role bobini için yeterli güç sağlamıyor bu durum bakalım başka kapasitör denerim

Evet, hatta 24v dc roleye 21-22volt verirsen yine çekiyor [emoji23] bobin için yeterli demek ki ama ömrünü kısaltır tabi.. pull down da yapmak gerekiyor tabi gerilim dalgalanması yapıyor arada

25v 680uf c kullandım yok yeterli olmadı o da role için yeterli olmuyor 16v 1000uf bulmam lazım sanırım sarj süresi yetmiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,150
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri