Zaman Geçikmeli Br Devre Lazım

cetyuc

Üye
Merhaba ;

Arkadaşlar devreye elektrik verildiğinde (Dc 12v) röle veya led fark etmez 1 sn gibi bir süre çalışıp duracak. Devreye verilen elektrik kesilip tekrar elektrik verildiğinde yine aynı işlemi yapacak. Bu devre mantığına turn off ve turn on devreleri yakın gibi dursa da değil. Bu devreler üzerinde bulunan kondansatörleri buton aracılığı ile boşaltıyorlar. Bana ise hiç butonsuz devre gerekli, elektrik veridiğinde 1 sn çalışacak ve duracak elektrik kesintisi olunca duracak demiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. yardımlarınızı bekliyorum.

Arkdaşlar ekte çalışan turn off devresi gönderiyorum. Ben sadece buradaki butonun olmadığı devreye elektrik verildiğinde 1 sn led yanıp sonra sönecek istiyorum. Devre elektriği kesilip tekrar verildiğinde yine 1 sn çalışıp sönecek tüm olay bu.

Ekli dosyalar

• ddevre.jpg
    ddevre.jpg
    62.1 KB · Görüntüleme: 208
Arkdaşlar ekte çalışan turn off devresi gönderiyorum. Ben sadece buradaki butonun olmadığı devreye elektrik verildiğinde 1 sn led yanıp sonra sönecek istiyorum. Devre elektriği kesilip tekrar verildiğinde yine 1 sn çalışıp sönecek tüm olay bu.

Ben bu devreyi kurdum ve çalışmadı. Kaynak olarak hangi devreyi kullandınız. Bir kaç değeri değiştirmeme rağmen çalışmadı. Sizde çalışıyor mu?

tabi çalıyor.Proteusta çalışanı gönderdim. Seçilen elemanların active olmasına dikkat etmelisiniz.

tabi çalıyor.Proteusta çalışanı gönderdim. Seçilen elemanların active olmasına dikkat etmelisiniz.

Çalışan projeyi sıkıştırıp foruma eklermisiniz. Bende proteusta kurdum ama bir türlü çalışmadı led sürekli yanıyor. Q1 sürekli iletimde kalıyor. 330 ohm R1 direncimi iletime sokuyor anlamadım.

Arkadaşımız butonlu değil enerji verildiğinde saymaya başlayan ve istenilen sure sonunda kendiliğinden duran bir system istiyor. Besleme ayrı buton ayrı olmayacak.

Çalışmaması enteresan. Benim proteus sürüm 7.10 denedim çalışan devre şimdi test edip yükledim.

Ekli dosyalar

• proje.rar
    39.2 KB · Görüntüleme: 107
tamam işte devreye enerjı verıyosun sayıyor 1 sn sonra kontak kapanıyor lamba yanıyor. sonra kesıyosun enerjıyı lamba sonuyor tekrar verdıgınde yınelıyor. eksık olan nedır

butona basmayınca olmuyor o besleme vermekle sıkıntı orda

Dostum merhabalar...

Şimdi sorunuza şöyle yaklaşayım. Bizim bazı devrelerde uyguladığımız şu yöntem var. Ses anfilerinde eğer güçlü bir anfide hoparlör anfiye bağlı ise ve anfinin düğmesine bastığınızda voltaj devreye dolarken dengesiz hareketi nedeniyle hoparlörlerden bir patlama sesi duyulur. Bu çok rahatsız edici bir durumdur.

Bu nedenle hoparlör devrelerine takribi 5 saniyelik gecikme devresi kurulur. Bu devre sayesinde röleler vasıtasıyla hoparlörler gecikmeli olarak devreye verilir. Bence bu devreyi uygulayıp deneyebilirsiniz. Röle ilk başta çekili olmayacak ve rölenin NC kontapına bağlayacağınız lamba led v.s. ile işinizi göreceksiniz. Süre ayarından sonra röle çekecek ve led lamba v.s. sönecektir. Bence bunu uygulayabilirsiniz. Bu süreyi kondansatör veya direnç değerini değiştirerek elle ayarlanabilir.

Bulduğum devreleri proteusa yükledim ancak ben çalıştıramadım. Devreyi ekliyorum birde siz inceleyin.

Kolay gelsin.

12v_zamanlama.gif

bc547_role.gif

bc107_bc140_delay.gif

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular