zaman ayarlı çıkış devresi

arkadaşlar herkese merhabalar
elektronikte tasarı kabiliyetim yok maalesef belki çok basit gelecek sorum ama tasarı bilmediğim için bana zor geliyor

bir dc motoru bir butona basıldığı zaman 5 saniye kadar enerjilendirecek bir devre lazım
5 saniye sonunda çıkış kesilecek
devrede röle kullanmak istemiyorum triyak gibi devre elemenları ile bunu nazıl yapabilirim
yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşşekkürler

merhaba triyakla olmaz olurda karmaşik olur dc motor gucu yüksek değılse bir darlıngton transistor ıle yapabılırsın transistorun beys ıle emetor arasına bır kondansatör tahmını yazayım 10 mf 16 volt motorun bır ucunu artı uca bağla dığer ucunu transistorun kollektor ucuna bağla transistor NPN olmalı artı uçla transistorun beys ucuna bır buton bağla her butona basışında motor dönmeye başlar butonu bırakınca bellı bır sure daha motor çalışır durur bu sure kondansatörün kapasıtesıne gore değişir kolay gelsın

hocam cevabın için çok teşekkür ederim
ama sanırım ben tam ifade edemedim kendimi istediğim sizin tarifinize benziyor ama tam değil
benim istediğim tam olarak şu
butona basıldığı anda motor 5 sn çalışıp duracak(buton hala basılı olmasına rağmen motor 5 saniyeden fazla çalışmayacak), yani buton basılı kalıyor motor durunca operatör tekrar butonu resetliyor
sonra butona tekrar basınca tekrar aynı olay gerçekleşecek
unutmadan motor 5 amper çekiyor

motorun çektığı akım yüksek transistorle zor neden röle kullanmıyorsun bahsettığın zaman rölesiyle olabılır rölesını kullanırsın hem

motorun çektığı akım yüksek transistorle zor neden röle kullanmıyorsun bahsettığın zaman rölesiyle olabılır rölesını kullanırsın hem
hocam bu küçük kapalı bir alet kart röleli olursa içine sığdıramayacağım
hele hele zaman rölesi asla sığmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri