Zamanı kontrol edebildiğimiz timer devresi

ibanez130

Üye
Arkadaşlar merhaba,aklımda bir proje var ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.pic ile olabilir gibime geliyor ve yazılımı konusunda sizden yardım rica ediyorum belki benzeri vardır varsa linkte verseniz kabulum...

ardinio düşünmüyorum...

kabaca proje şu şekilde,
4lü yürüyen ışık düşünün ama ışıkların yanma sürelerini birbirinden bağımsız olarak ben değiştirebileyim,1. ve 3. led çıkşına bir röle bağlamak istiyorum,2.ve 4.led ler ise benim için zaman gecikmesi sağlayacak yani her bir led için bir potansiyometre olacak ve ışıkların yanış süreleri bana bağlı olacak...

devrenin asıl amacı şöyle,

A çıkışını(röle) x saniye boyunca çalıştır (x= 0 ile 999sn arasında bir süre),
sonra x saniye kadar bekle (x= 0 ile 999sn arasında bir süre),
B çıkışını(2.röle) x saniye çalıştır (x= 0 ile 99sn arasında bir süre),
sonra x saniye kadar bekle (x= 0 ile 999sn arasında bir süre),

sonra bunları sürekli tekrarla.

uzun ve karmaşık oldu gibi ama umarım anlatabilmişimdir ve fikir veren olur.

saygı ve sevgiler.

S.A.
Bu projenize tavsiyem ds1307 out pini ve port b0 harici kesmesi oluşturarak timer yapmanız diğer türlü uğraşırsınız.

Potansları adc girişlerine bağlayıp 0-1024 arasında değer alınır. Bu gecikme süresi olacak. Bir de alınan diğer değer 10 a bölünecek 0-102 arasında değere çevirilecek. Delay rutinlerinde bu değerleri kullandığında istediğin olur

Potansları adc girişlerine bağlayıp 0-1024 arasında değer alınır. Bu gecikme süresi olacak. Bir de alınan diğer değer 10 a bölünecek 0-102 arasında değere çevirilecek. Delay rutinlerinde bu değerleri kullandığında istediğin olur

S.A.
Sn. hocam arkadaş arkadaş digitli bir şey istiyor galiba. Hassas isterse yapması için bir öneri sadece ;)
Pice direk krisatal bağlayıp rutinlerle uğraşarakta yapar. Analog giriş için flitre uygulaması yapmak zorunda.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri