Serhat_A

Üye
ingilizce seviyesi ileri düzey, office programlarını bilen, PLC(s7-300 ü iyi bilen) kursları bitirmiş bi yeni mezun elektrik mühendisinin maaşı aşağı yukarı ne kadardır? İstanbul için soruyorum.

böyle bir soru olamaz. ortalama maaş gibi bir kavram varsada ben duymadım. kaç para hakediyorum diyemi soruyorsun? başladığın yerde ne iş yapacaksın belli mi? cumartesileri çalışacak mısın ? araba vericekler mi? imza atacakmısın ? çizim yapacakmısın ? sadece bilgisayarda teklif mi hazırlayacaksın ? şantiye şantiye dolaşacakmısın? bir televizyon verecekler bunu geliştir diyecekler akşama kadar bir odada onamı bakacaksın? banttan çıkan entegre devrelerin nasıl lehimlendiğini mi izleyeceksin? sürekli netten bişeyler mi okuyacaksın ? senin anlayacağın bunu belirleyecek o kadar fazla etken varki. hayat zor :)

plc kursunu bitirmişsen otomasyon sektörünü düşünüyorsun yani yoksa gidip şantiyede çalışacaksan ya da imza yetkini kullanacaksan plc kursunu bitirdin diye kimse sana extra para vermez amma velakin otomasyon yazılım sektöründe bir yerde çalışacaksan ve ingilizcede düzgün ise istanbul'da 2500 3000 liradan aşağı çalışmazsın diye düşünüyorum.

Evet yapacagın işe göre değişir..
yeni mezun asgari ücretle çalışan mühendis de var, 15-20 bin alan mühendiste var..

sa arkadaşlar ben otomasyon bölümü son sınıfım ve 2 yıllık mekatronik okumayı düşünüyorum,hangi illerde bu bölüm mevcut bilgilerinizi paylaşır mısınız

plc kursunu bitirmişsen otomasyon sektörünü düşünüyorsun yani yoksa gidip şantiyede çalışacaksan ya da imza yetkini kullanacaksan plc kursunu bitirdin diye kimse sana extra para vermez amma velakin otomasyon yazılım sektöründe bir yerde çalışacaksan ve ingilizcede düzgün ise istanbul'da 2500 3000 liradan aşağı çalışmazsın diye düşünüyorum.
Evet otomasyon alanında çalışmayı düşünüyorum. Yalnız kafamı kurcalayan birşey var. Herkes otomasyon, PLC, Scada işini her mühendis yapabilir fazla iş yok diyor... doğruluğu nedir acaba? Elektrik mühendisinin alanı değil mi bu alan?

otomasyon allanında calısacaksan plc bilmen lazım zaten bir elektronikçi olarak..yoksa iş bulamazsın bu alanda

Evet otomasyon alanında çalışmayı düşünüyorum. Yalnız kafamı kurcalayan birşey var. Herkes otomasyon, PLC, scada işini her mühendis yapabilir fazla iş yok diyor... doğruluğu nedir acaba? Elektrik mühendisinin alanı değil mi bu alan?

otomasyon işi elektronik ile ilgili elektrik mühendisi isen bu sektöre geçmen biraz garip keşke elektronik mühendisliği ya da elektrik elektronik mühendisliği okusaymışın daha iyiymiş. Otomasyon, PLC, Scada işini her mühendis yapabilir fazla iş yok diyen kişi sana yalan söylemiş piyasada plc yi programlayan kişi sayısı çok nadirdir. Mesela ben fabrikada çalışıyorum kullandığımız plc lerde herhangi bir sıkıntı olursa mesela CPU kısmında hazırları depoda bulunmakta bir arıza da bununla değiştirilip sorun ortadan kaldırılıyor ki ben PLC programlamayı bilmiyorum. (ama öğrenmeye çalışıyorum)
Elektrik mühendisi isen birkaç tane misem eğitimlerine git biraz belge sahibi ol şirketlere kurumlara fabrikalara imza yetkini kullanarak da güzel paralar kazanabilirsin. Ama şu da var tabi bende otomasyon işini daha çok seviyorum hiç değilse daha heyecanlı daha uğraş verici ki ilerde bu sektöre geçebilirim bende ne bilim ya çok sektör var bizim meslekte en çok hangisinden haz alacaksan onun yönünde ilerlemen en iyisi.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri