Yeni başlayanlara PLC veya Akıllı Röle Tavsiyesi.

Selam
Ben akıllı röle kullanmaya yeni başladım Daha doğurusu başlıcam Lojik devreler hakkında bilgi sahibiyim mantığını uygulamasını bi çok kez yaptım yani..
Şimdi nerden nasıl başlamalıyım Siemens mı Delta mı programlamının mantığını ve programın kullnımı hakkında bılgı verrmsınz yardmcı z olursanz svnırım

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Peki bu uygulamayı nasıl yaparım

Elimde Siyah bi parça var. Siyah parçayı fikstüre oturtcm ve click swıtch ile bunu algıcak (input1) çıkşta bağlı olan piston mili parçanın üzerine gidicek parçanın cıkmasını engellicek. 3adet sensor kullancım piston ileride olduğu konumda iken tek tek siyah parçaya beyaz parça montajını yapıcam. 3 sensör de kndıne ait olan beyaz süngeri algılıcak. Çıkışta Ve valfı kullnmam gerek çünkü 3 sensörde sistemi ok eldiği zaman çıkış lojık olarak 1 olamalı . Siyah parça uzerine 3 adet beyaz parça mntajını yaptım sistem ok verdi ve piston geri çeklmesi gerek ve parçyı fikstrden alıp aynı dönguyu sağlamalıyım

Ama parçayı ılk taktığım sırada clıck swch parcyı algılayıp piston kolunu ileri sürdü, aynı zamnda montaj ypıldkktn snra sistem ok vericek, piston kolu geri nasıl gidicek ?

TECO SG2 ürününü kullanabilirsiniz. Online ve Ofline simülasyonu programda mevcuttur. Ladder yada FBD dillerinde yazılım yapılabilmektedir. 300 satır ladder diagram yazılım kapasitesi mevcuttur bilginize. İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla...

eger istersen elimde ikinci el cihazlar var kendini yetistirmek icin sıfır alıp cok para verme

MOELLER EASY 412-AC-RCX 8 GIRIS 4 CIKIS AKILLI ROLE EKRANSIZ 80 YTL

ZELIO SR2A201BD AKILLI ROLE 24VDC Besleme, ekranli
12 giris , 8 cikis ( 2 analog giris ) 140 YTL

ZELIO SR1B121BD AKILLI ROLE 24VDC Besleme, ekranli
8 giris , 4 cikis ( 2 analog giris ) 100 YTL

ZELIO SR1A101BD AKILLI ROLE 24VDC Besleme, ekranli
6 giris , 4 cikis 90 YTL

selam hala elinde 2 el akıllı röle varmı sizinle nasıl görüşebilirim ben amatör olarak ilgileniyorum

Kolay gelsin arkadaşlar forumda biraz baktım araştırdım ama en uygun yer burası olduğuna karar verdim sorum için

Baştan özür kısmına gireyimde sonra sıkıntı olmasın,kusura bakmayın,, Malum yaşlılık işte. görmemiş olabilirim, Eeeeıımm soru neydi??

Sorum hocam elimde Siemens sürücü var vektör bunu sensör yardimiyla istediğim tur sayısını girerek durdurmak istiyorum plc ile yapmak istemiyorum plc ler pahalı ben hobi olarak yapcam sayici falan olabilir ama ne kullanmaliyim onu tetikleyecek ustalarimin desteklerini ve yardımlarını bekliyorum

Gemo, enda gibi digital sayıcılar var. besleme, puls, reset pinleri vardır. ekrandan istediğiniz sayma adedini girebilirsiniz. aşağı veya yukarı sayma yaptırabilirsin. sürücünün başlama butonunu NO veya NC kontaklarından geçirerek işlem yaptırabilirsiniz. Saydırma işlemini çevirdiğiniz mil-kasnak (rediktör se eğer) herneyse devamına 1 turda saymasını istediğiniz kadar çıkıntısı olan yıldız la, sensör veya swich bağlayarak yaptırabilirsiniz. direkt motora bağlarsanız yıldızı, sayıcı sinyalleri kaçırabilir (1400 devir/dakika olduğunu düşünürsek) bu durumda encoder daha sağlıklı olacaktır. (bazı sayıcılar destekliyor diye biliyorum, marko model hatırmda değil.)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri