Yeni başlayanlara PLC veya Akıllı Röle Tavsiyesi.

eger istersen elimde ikinci el cihazlar var kendini yetistirmek icin sıfır alıp cok para verme

MOELLER EASY 412-AC-RCX 8 GIRIS 4 CIKIS AKILLI ROLE EKRANSIZ 80 YTL

ZELIO SR2A201BD AKILLI ROLE 24VDC Besleme, ekranli
12 giris , 8 cikis ( 2 analog giris ) 140 YTL

ZELIO SR1B121BD AKILLI ROLE 24VDC Besleme, ekranli
8 giris , 4 cikis ( 2 analog giris ) 100 YTL

ZELIO SR1A101BD AKILLI ROLE 24VDC Besleme, ekranli
6 giris , 4 cikis 90 YTL

Şu anakadar hangi PLC yada AKILLI RÖLE üzerine eğileceğime çok net karar veremedim.

Acemice fikrim:

Ucuzluğu ve TÜRK MALI olması sebebi ile GEMO bazı işlerde tercihim olabilir.
LOGO ise bana en yatkın olanı elektronik şeması ile programlanıyor bana gerçekten yakın duruyor.
ZELİO programını şimdi indirip bir göz attım fakat LOGO kadar Kullanıcı dostu değil yinede biraz daha kurcalamam lazım.
Kafa ütülememek için daha fazlasını yazmayayım. Fakat şimdilik Similasyon programlarınla idare edeceğim.

LOGO varsa ( Makul Fiyatlı ) düşünebilirim.

Teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
zelio merdiven mantığıyla programlamak çok kolay biraz üzerine düşerek rahat program yazabilirsiniz bence bana logodan daha kolay geldi.

Delta plc programı basit ve simiasyonu güzel anlasılır buradan veya başka yerden WPLSoft_v2.12.06 plc programını indir türkçe dökümanlarda mevcut 3 ay eğitim aldım deltayla tümünü öğrendim plc,dop panel,ac surucu ve servo surucu biraz kafa yorarsan basarırsın yardımcı olmayada çalışırım [email protected] plc öğrenmek isteyenler ekleyebılır

Selam DELTA eğitimini nerede aldın, ve ücretlimiydi. F.A.S.T bu eğitimi ücretsiz veriyor ama Benim için çok uzak. Daha yakında bir yer arıyorum.

Birçok uygulama için LOGO bana çok uygun Elektronik tabanlı bir yazılımı var. Merak ediyorum aceba bu Elektronik tabanlı yazılım başka hangi SIEMENS ürünlerde bulunur.

LOGO! da simülatöre F3 tuşu ile geçebilirsiniz. Ladder ve fonsiyon blok olarak çok basit bir şekilde programlanabilir.

LOGO! da simülatöre F3 tuşu ile geçebilirsiniz. Ladder ve fonsiyon blok olarak çok basit bir şekilde programlanabilir.

LOGO yu indirip kurdum ve fonksiyonlarının %90lık bölümünü hiç bir kılavuza yada bir yere sormadan 30 dakika içinde kavradım.
Dediğim gibi başta bunda Programın Elektronik kapılar ile yapılması.
LOGO yu kullanmayı düşünebilirim+Ekranınıda piyasaya çıkartmışlar bana göre çok pratik bir cihaz.

Ne varki LOGO ile gelebileceğim yer doğal olarak sınırlı. Bende daha üst seviye işlerde DELTA ile çalışmaya karar verdim. DELTA ile 4 gündür çalışmama rağmen henüz LOGO da 30 dakikada öğrendiklerimin %10luk bir kısmını öğrenebildim. Bunun sebebi LADDER diline hiç aşina değildim şimdi birşeyler çıkartabiliyorum.

Fakat bir kurs'a gitmem gerekecek kendi kendime yavaş ve uzun öğrenecek gibi duruyorum.

DELTA yazılımı pek dedikleri kadar kullanıcı dostu değil bu arada
1-) Similasyona girmesi 6 tıklama ile oluyor ( Gemo, Logo bu işi tek tıklama ile bitirmişler.
2-) Similasyonda bir butonu "On", "Off" yapmak için buton üstünde Sağ tıklamak ve açılan pencereden "On" yada "Off" kumutunu seçmek gerekiyor
çok zatmetli gibi görünmesede LOGO ile kıyaslayınca epey zahmetli oluyor LOGO kullananlar bilir.

LOGO yu indirip kurdum ve fonksiyonlarının %90lık bölümünü hiç bir kılavuza yada bir yere sormadan 30 dakika içinde kavradım.
Dediğim gibi başta bunda Programın Elektronik kapılar ile yapılması.
LOGO yu kullanmayı düşünebilirim+Ekranınıda piyasaya çıkartmışlar bana göre çok pratik bir cihaz.

Ne varki LOGO ile gelebileceğim yer doğal olarak sınırlı. Bende daha üst seviye işlerde DELTA ile çalışmaya karar verdim. DELTA ile 4 gündür çalışmama rağmen henüz LOGO da 30 dakikada öğrendiklerimin %10luk bir kısmını öğrenebildim. Bunun sebebi LADDER diline hiç aşina değildim şimdi birşeyler çıkartabiliyorum.

Fakat bir kurs'a gitmem gerekecek kendi kendime yavaş ve uzun öğrenecek gibi duruyorum.

DELTA yazılımı pek dedikleri kadar kullanıcı dostu değil bu arada
1-) Similasyona girmesi 6 tıklama ile oluyor ( Gemo, Logo bu işi tek tıklama ile bitirmişler.
2-) Similasyonda bir butonu "On", "Off" yapmak için buton üstünde Sağ tıklamak ve açılan pencereden "On" yada "Off" kumutunu seçmek gerekiyor
çok zatmetli gibi görünmesede LOGO ile kıyaslayınca epey zahmetli oluyor LOGO kullananlar bilir.

Tavsiyem LOGO! yu çözdükten sonra S7-200 ile çalışmaya başlamanızdır. MICROWIN V4.0 programı ile programlanır.LADDER ve FBD(Fonksiyon Blok Diyagram) dili ile programlanır. Ondan sonra Deltaya geçmenizi tavsiye ederim. Simülatörü oldukça kullanışlı ve basittir. Herhangi bir sorunuzda her zaman yardımcı oluruz.

Selamlar...

SIEMENS LOGO yu çözdüm. Aslında bir çok uygulama için Muhteşem bir cihaz.
LOGO ile Alt seviye uygulamaların hepsi çok basit bir şekilde yapılır.

Yanlız yeni başlayan biri olarak bir çok markanın bir çok yazılımı var bunlardan birini seçmem lazım. Bu sebeple birer birer yazılımlarını indirip kurup test ediyorum.

LOGO nun yanında DELTA programlamak çok daha fazla düşünce gücü ve zaman istiyor.

Her türlü tavsiye öneriye ardına kadar açığım.

üstat logo ile plc kıyaslamak yanlış olur plc sotwareleri daha komplike yapıda olurlar logoda komutlar sınırlıdır plcde komutlar çok fazla bir çoğunu similatörle test edemezsin onun için senin genelde yaptığın işlere bakarak bir plc modeli seçip biraz kurs ile temel atıp daha sonra bir eğitim seti oluşturup onun üzerinde pekiştirmen mantıklı olur delta ucuzdur sıemense pek benzemez bende logodan sonra deltaya geçmiştim gemo benim hiç hoşuma gitmemişti codesys öğrenmek istediğinden bahsetmiştin o zaman sıemens yaada moeller gibi plcleri tercih edip biraz daha kafa yormalısın

Üstad kullandığın PLC ler ve yazılımlarını yorumlarmısın.
Fonksiyonları Yazılım pratikliği kaabiliyeti v.s gibi.

elctroniceng elinizde MOELLER EASY 412-AC-RCX bulunduğunu yazmışsınınız. Bende bunu kompresörde kullanıyorum. Ve neyazık ki arızalandı. İceride üc adet SMD kondansatörden ortadaki nin değerini okuyamıyorum. Elinde olan arkadaşlarrdan yardımlarını beklerim.
Herkese kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri