Yeni 3d projeme başladım.

Maşallah güzel proje, sıkılmadan takip edenlerdenim. EN kısa sürede baskılarıda bekliyoruz. Son olarakta tüm projenin bir listesini hazırlar ve kaynakları ile paylaşırsanız, ilgi duyan arkadaşlara fayadalı bir paylaşım olacaktır.

Hadi hayırlı olsun ilk baskınızı da almışsınız:) İyi çalışmalar.

Hadi hayırlı olsun ilk baskınızı da almışsınız:) İyi çalışmalar.

Maalesef henüz ilk baskımı alamadım. O halihazırda kullandığım yazıcıdan çıkma bir ürün. Baskı için bir kaç düzenleme daha kaldı. Bunlardan biri de tablayı sıfırlamak. Dün akşam tablayı sıfırlarken z eksendeki bir motorun çok zorlandığını fark ettim. Elektriği kesip elimle çevirmeye çalıştığımda, motor çok kasılıyor hatta sıkışıyor. Biraz evvel motoru söktüm ve elimle çevirdiğimde z eksende, diğer motorun da dönmeye çalıştığını fark ettim :) Elle çevirerek elektrik üretmiş oluyorum, oda diğer motoru çevirmeye çalışıyor. Bu yüzden motor kasılıyor. Normal bir durum mu bu? Bilgisi olan ?

Son düzenleme:
Z motorunu tekrar taktım. Çalışıyorlar. Bir sorun çıkar mı, bunu ilerde göreceğiz artık.

Isıtıcı tablayı kalibre etmeye çalışıyorum ancak bu biraz zor olacak çünkü kargo sırasında biraz yamulduğu için kendisinin de kalibresi bozuk :) Altına 8 mm. kalınlığında bir mdf kesip ısıtıcı tablaya oturtmayı düşünüyorum. Bu şekilde düzeltebilirim belki. Hemde alttan ısı kaybetmesini biraz önlemiş olurum.

Altına bir tahta hazırladım ve yerleştirdim. Henüz denemedim umarım başarılı olur. Altındaki tahtaya rağmen hala ufak tefek eğriler var gibi. Umarım üzerine koyacağım ağırlıkla onlarda giderilir. Bu arada ısıtıcı tablanın, kargodan geldiği gün çektiğim fotoyu da ekledim.

Ekli dosyalar

• IMG_0888.JPG
    IMG_0888.JPG
    436.8 KB · Görüntüleme: 104
  • IMG_0889.JPG
    IMG_0889.JPG
    254.2 KB · Görüntüleme: 103
  • 20170124_124332.jpg
    20170124_124332.jpg
    899.6 KB · Görüntüleme: 108
Güzel bir yazıcı oldu, tebrikler.

Isıtıcı tablanın üzerinde cam kullanırsanız, kenarlardan klipslerle sıkıştırıldığında düzeltmeye faydası olabilir. Cam hareket eden ağırlığı daha artırmış olacak, 8 mm lik ilave MDF olmadan düzelmenin yeterli olup olmadığına bakılabilir. Cam, düzgün yüzeyi ve basılan plastik malzemenin kolay ayrılması nedeni ile de kullanışlı.

Fotoğraftan eğriliğin miktarını anlamak zor, fazla ise camı kırılmaya zorlayabilir. Camın sağ-sol iki kenarına birer dar alüminyum lama (veya L) parça konup, klipslerin cama tek bir noktadan basması yerine lama ile boylamasına basması ve dengeli sıkıştırması sağlanabilir.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Inductive sensor kullandığım için tabanda cam yerine metal kullanabiliyorum. Tablayı oldukça kalibre ettim. Şimdilik gerisini "auto level" teknolojisine bırakıyorum.

Sırada; extruder vs. kablolarının aşağıya sarkmasını engelleme, marlin de merkez noktası, tabla boyutları vs ayarlarının yapılması, filament rulosunun takılacağı yerin yapılması, nozzle soğutma için fanın takılması var. Çok çalışmam lazım :)

Ekli dosyalar

• IMG_0892.JPG
    IMG_0892.JPG
    526 KB · Görüntüleme: 98
  • IMG_0893.JPG
    IMG_0893.JPG
    393.5 KB · Görüntüleme: 100
Altına bir tahta hazırladım ve yerleştirdim. Henüz denemedim umarım başarılı olur. Altındaki tahtaya rağmen hala ufak tefek eğriler var gibi. Umarım üzerine koyacağım ağırlıkla onlarda giderilir. Bu arada ısıtıcı tablanın, kargodan geldiği gün çektiğim fotoyu da ekledim.
Led altta kalmış yerini oynatmakta fayda var.

extruder vs. kablolarının aşağıya sarkmasını engelleme: OK. Aynı zamanda filamentin geçeceği bir kanalı da oldu.

Ekli dosyalar

• IMG_0895.JPG
    IMG_0895.JPG
    335.8 KB · Görüntüleme: 97
  • IMG_0898.JPG
    IMG_0898.JPG
    412.9 KB · Görüntüleme: 98
  • IMG_0899.JPG
    IMG_0899.JPG
    414.4 KB · Görüntüleme: 98

Forum istatistikleri

Konular