Yazılım Mühendisliği

Erenn37

Üye
Öncelikle Merhaba.

Sormak istediğim soru yazılım ile alakalı ama forumda en uygun konu başlığını burda açabilirim diye düşündüm eğer yanlış bir yerde konu açtıysam affola yeni üye oldum bilgim yok kusuruma bakmayın.

Sorum şu:
18 yaşındayım ve Mezuna kaldım bu sene Yazılım mühendisliği istiyorum ve az çok bilgim var yazılım hakkında. Ama ne yazık ki TM bölümünü seçerek bi hata yapmıştım ve 1 sene kendi başıma fizik kimya biyoloji gibi derslerin üstesinden gelebilceğimi sanmıyorum. O yüzden üniversite işine umutsuz bakıyorum TM den hazırlanacağım. Sormak istediğim asıl olay şu hedefim psikoloji bu bölümü kazandığımda hem üniversite hem yazılım (bireysel olarak kurslara falan gidebilirim) geliştirdiğim de Meslek hayatıma etkisi ne olur ? Hem psikolog olup hem yazılımcı olabilirmiyim ?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Dediğim gibi yanlış yerde açtıysam affola.

Çalışmaya değer özel firmalar, senin nereden mezun olduğuna, diplomaya, doktorana falan bakmazlar. Senin bilgin nedir, neler yapmışsın, analitik düşünme yeteneği var mı, o firmaya katacağın değer nedir, bunlara bakarlar. Dolayısıyla gerçekten iyi bir yazılımcı olursan, sırf diploma yok diye bir sıkıntı yaşamazsın.

Ama ben şunu anlamıyorum, madem gönlünde yazılım mühendisliği var, psikoloji bölümüne niye yazılıyorsun? Yazılım mühendisliğini kazanana kadar tekrar tekrar gir. Ben hakikaten anlamıyorum, Türkiye'de genel olarak böyle bir akıl tutulması var. Sene kaybetmeyeyim diye o sene istemediği yer de olsa bir yerlere yazılmaya çalışıyor millet.

Ben 3 kere girdim üniversite sınavına ve sonunda istediğim elektronik mühendisliğini kazandım. 3 sene kaybetmişim, ne var bunda? İstediğim işi yapıyorum, geri kalan meslek hayatımı kazanmışım, 3 sene kaybetmenin ne hükmü var?

Merhaba,
Psikoloji bölümü(İÜ)kazanılması oldukça zor bir bölümdür.Özel okullardan tüm işletme mastırlarının 4 katı bir meblağ ile mastır yapabilirsiniz.(hocası ve okulları oldukça azdır)Mezuniyetinizden sonra en az yazılım mühendisi kadar para kazanabilirsiniz.Ayrıca klinik psikoloji dalını seçerseniz terapi yapabilir serbest de çalışabilirsiniz.Özetle Psikoloji eğitimi Türkiyede henüz keşfedilmiş değil bu "sosyoloji" için de geçerli.Tabii ingilizce bilmek şartı ile.

Çalışmaya değer özel firmalar, senin nereden mezun olduğuna, diplomaya, doktorana falan bakmazlar. Senin bilgin nedir, neler yapmışsın, analitik düşünme yeteneği var mı, o firmaya katacağın değer nedir, bunlara bakarlar. Dolayısıyla gerçekten iyi bir yazılımcı olursan, sırf diploma yok diye bir sıkıntı yaşamazsın.
Eklenecek nokta bile kalmamış.

Hem psikolog olup hem yazılımcı olabilirmiyim ?
İmkanınız varda , olmuyorsanız hata.
Bakın profilime, demir yontarım, fiş-priz de bağlayabilirim. Birde GOTO,SUB,OR gibi birkaç kelime bilirim. Geçen hafta ortaokula kaydımı yaptırdım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri