yazıcı makenizmasından cnc

selamün aleyküm abilerim elimde çalışır durumda bir yazıcı var bunu 2 eksenli bir cnc'ye dönüştürebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim. Kartuş yerine küçük bir motor ile bakır pertinaks işlemek için

Yanlış anlama heves kırmak gibi olmasın ama uğraştığına değmez. Madem yapacaksın adam akıllı bir mini tezgah yap.

Aynı hevesle ben de eski printerları toplamaya başlamıştım. Baktım olacak gibi değil.. 7-8 bin'e kendime ufak bir CNC yaptım.

PCB işleme CNC ile gerçekten çok mantıklı değil. Çok çok uzun sürüyor. Ve uç kırma vs'de cabası. Bence bunun yerine güzel bir laminasyon makinası alıp içerisindeki direnci değiştir. Bir de tonerini doldurabileceğin lazer printer al. Sonra reklamcılardan yapışkanlı folyoların arka kaygan kısımlarını iste.

Lazer printer 120 TL
Laminasyon makinası 100 TL

Toplam 220 TL'ye olayı çöz.

Aynı hevesle ben de eski printerları toplamaya başlamıştım. Baktım olacak gibi değil.. 7-8 bin'e kendime ufak bir CNC yaptım.

PCB işleme CNC ile gerçekten çok mantıklı değil. Çok çok uzun sürüyor. Ve uç kırma vs'de cabası. Bence bunun yerine güzel bir laminasyon makinası alıp içerisindeki direnci değiştir. Bir de tonerini doldurabileceğin lazer printer al. Sonra reklamcılardan yapışkanlı folyoların arka kaygan kısımlarını iste.

Lazer printer 120 TL
Laminasyon makinası 100 TL

Toplam 220 TL'ye olayı çöz.

Aynen pcb deki yolları cnc de yapmak doğru değil ama pcb yi hassas kesim ve deliklerini deldirmek için kullanabilirsin. Delip kestirdikten sonra asetata çıktı alıp delikleri referans alarak vereceksin laminasyona sonra asitledin mi cillop gibi oluyor. Ben cnc ile çok uğraşmıştım ama değmez zaman kaybı.

Evet kazım abiydi. Zamanında buralarda okumuştum. O zaman girip bakıcıydım. Üye değildim. Duyuyorsa sayesinde CNC sahibi oldum. PCB'leri de hala laminasyon ile yapıyorum. Gerçi PCB çok da gerekmiyor. Hazır modüller alıp aliexpress'den birleştirip kullanıyorum. Daha ucuza geliyor.

Karaköy'den bir entegreyi aldığım fiyata hazır modül halinde pcb'li devreyi alıyorum. Zaman kaybı da olmuyor.

Ben onun olmaz ısrarlarına rağmen inadına uğraşıyordum :D :D :D

Ortalığı karıştırmış olacağım aslında son zamanlarda bi kaç farklı denemem oldu. Ufak CNC nin sağını solunu biraz daha düzeltince birde ankaradan aldığım farklı bir freze ile çok kaliteli sonuç aldım :)

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Laminasyon ve cnc ile yaptığım 2 ayrı çalışmayı paylaşayım :)

Bu devrede yuvarlak pedler arası 0.5 mm ve daha altında. Laminasyonla hiç uğraştırmadan çıktı.
6bfa4d490638a9c40dd53de64a1aec55.jpg

Buda yakın zamanda cnc ile yaptığım bir çalışma ama dediğim gibi çok fazla zaman kaybı olabiliyor bazen. Çılgınlık olsun diye zaman zaman pcb yaptığım olur :D :D
77e140a6ff68d86bc6f8e3359325f942.jpg

Laminasyon ile kullanılmayan alanları asit aşamasında eritebiliyorsunuz ama cnc ile pcb ye alan tarama işkence resmen.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri