Yardıma ihtiyacım var.

10k ilk deneyeceğim yöntem olacak.
Teşekkür ederim...

Bu bildigimiz lineer potansiyometre.

Arkadasinizin fikrine saygi duyuyorum ancak katilmiyorum. Hassasiyet cok yuksek olmasada 10k bir pot ile daha iyi sonuc alacaginizi dusunuyorum.

Diger arkadaslarimizinda yorumunu almakta fayda var.
bu potansiyometre B serisi yani bir logaritmik potansiyometre ve ben çok pot almasam da evde 3 4 tane var hepsi B serisi pot isteyince sizin dediğinizin tersine logaritmik veriyorlar bir şey belirtmeyince ben ne zaman alsam hep logaritmik verdiler yani gözlemlerim bu şekilde.

bu potansiyometre B serisi yani bir logaritmik potansiyometre ve ben çok pot almasam da evde 3 4 tane var hepsi B serisi pot isteyince sizin dediğinizin tersine logaritmik veriyorlar bir şey belirtmeyince ben ne zaman alsam hep logaritmik verdiler yani gözlemlerim bu şekilde.

Bu potansiyomerte belirttiginiz uzere evet B serisi bir potansiyometredir. Mil yapisi 16 mm rotary dir bu yapi wh148 diye adlandiriliyor. Asagida bu potansiyometrelerin datasheetinden aldigim alintiyi ekliyorum. Datasheetide ekte bulabilirsiniz. potansiyometrenin isminin acilimindaki B ibaresinin acilimi linear dogrusal potansiyometre oldugudur. ibare A ile baslasa idi logaritmik olacakti.

Dun ve bu gun elektronik malzeme satan bir kac siteyi gezdim ve ozellikle logaritmik olan bir potansiyometre aradim ama bulamadim. Belki daha fazla vakit ayirsam bulurdum ama ben malzemeciden aldigim tum potlar aksi belirtmedikce linear olarak veriliyor.

Sansmi diyin bilemedim. saygilar.

kolay gelsin.

Screenshot_20170801-104213.png

Ekli dosyalar

• 20130416150848kls4-wh148.pdf
    583.7 KB · Görüntüleme: 1
İyi şanslar umarım aradığınız malzemeyi bulabilirsiniz.
Benim bu yazışmalardan çıkardığım sonuç kullandığım potun türü doğru ancak 50 değil 10k deneyeceğim değilmi?
Yanlış anlamışsam lütfen düzeltiniz.

İyi şanslar umarım aradığınız malzemeyi bulabilirsiniz.
Benim bu yazışmalardan çıkardığım sonuç kullandığım potun türü doğru ancak 50 değil 10k deneyeceğim değilmi?
Yanlış anlamışsam lütfen düzeltiniz.

Merhabalar,

Evet benim fikrim bu yondedir. Gelebilecek farkli önerilerde arkadaslardan bu zaman zarfinda beklemekte fayda var. El elden ustundur. Bence siz 50 k olan potu 10 k ile degistirip deneyiniz sonucu bizimle paylasirsaniz seviniriz.

Potansiyometreyi genelde iki şekilde kullanırız. Biri
gerilim bölücü olarak, diğeri de seri değişken direnç.

Gerilim bölücü olarak kullanıldığında pot direncinin
bölümlendirdiği gerilimin, pot direnciyle alakası yoktur.
Bu tip kullanımda oransal bir değişim olmaktadır.
Sadece pot üzerinden akan akım değişir. Tabii lineer
veya logaritmik olması lineer dönüşte farklı gerilimlerin
çıkmasını sağlar. Üç ucu da kullanılır.

Seri ayarlı direnç (seri reosta) gibi kullandığımızda
üzerinde düşen gerilime göre içinden geçen akımı ayarlar.
İki ucunu kullanmak yeterlidir.

Siz hangi tipi kullanıyorsunuz?
Minik bir dişli sistemi ile oran düşürülebilir.

Arkadaşlar merhaba logitech oyun konsolunun içindeki potun görselini bulduk. Altında bir takım değerler yazılı acaba aynısını bulabilmek mümkün olabilirmi?
Değerler şu şekilde ibare edilmiş.
1038 70 - 1000 10K/70 1044
Screenshot_2017-08-01-11-34-24-333.jpeg

Bu potansiyomerte belirttiginiz uzere evet B serisi bir potansiyometredir. Mil yapisi 16 mm rotary dir bu yapi wh148 diye adlandiriliyor. Asagida bu potansiyometrelerin datasheetinden aldigim alintiyi ekliyorum. Datasheetide ekte bulabilirsiniz. potansiyometrenin isminin acilimindaki B ibaresinin acilimi linear dogrusal potansiyometre oldugudur. ibare A ile baslasa idi logaritmik olacakti.

Dun ve bu gun elektronik malzeme satan bir kac siteyi gezdim ve ozellikle logaritmik olan bir potansiyometre aradim ama bulamadim. Belki daha fazla vakit ayirsam bulurdum ama ben malzemeciden aldigim tum potlar aksi belirtmedikce linear olarak veriliyor.

Sansmi diyin bilemedim. saygilar.

kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 39740
ben bu bilgiyi bir sitede edinmiştim ama nette biraz araştırdım lineer potansiyometre B serisi diyor dediğiniz gibi.Düşününce default olarak lineer pot verilmesi daha mantıklı zaten.Logaritmik pot genelde radyo vb. cihazlarda ses ayarında kullanılıyor kulak logaritmik bir organ olduğu için ona göre yapılmış.

Arkadaşlar merhaba logitech oyun konsolunun içindeki potun görselini bulduk. Altında bir takım değerler yazılı acaba aynısını bulabilmek mümkün olabilirmi?
Değerler şu şekilde ibare edilmiş.
1038 70 - 1000 10K/70 1044Ekli dosyayı görüntüle 39744

En can alıcı noktaya ulaştık sanırım.
Bu potun aynısını bulabilirmiyim acaba?
İstanbulda nerede bulabilirim.
Lütfen cevap veriniz

En can alıcı noktaya ulaştık sanırım.
Bu potun aynısını bulabilirmiyim acaba?
İstanbulda nerede bulabilirim.
Lütfen cevap veriniz

Uzerinde 10 k yazıyor yani 10 k ohm luk potansiyometre. farkli bir ozellik oldugunu sanmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri