12 volt ile çalışan bir araca bir ışık baglamak istiyorum

transistor, en ufak akimda bile tum potansiyelini verir,
daha buyuk lamba istiyorsa transistorun sinyal kat sayisina gore verecegi voltaj farkindan yararlanablirsin. burda isine yarar:)
o regulatoru oyle birak diyon da patlar o:)
bunun yaninda sen olayiniaptin yavas yavas. misal regukatorle kisip kondansatorle dalgaladigin voltaji transistore giderken ser bir direnc ike kisabilirsin ya da kondansatore giden hatta. bunlari deneyerek bulmalisin, biz led kullanmistik ve ben ledlere 100 ohm ile giris yapmistim, bu yuzden gec de yaniyordu misal. kusura bakma 2 sene oldu gec de hatirlama vae:)

transistor, en ufak akimda bile tum potansiyelini verir,
daha buyuk lamba istiyorsa transistorun sinyal kat sayisina gore verecegi voltaj farkindan yararlanablirsin. burda isine yarar:)
o regulatoru oyle birak diyon da patlar o:)
bunun yaninda sen olayiniaptin yavas yavas. misal regukatorle kisip kondansatorle dalgaladigin voltaji transistore giderken ser bir direnc ike kisabilirsin ya da kondansatore giden hatta. bunlari deneyerek bulmalisin, biz led kullanmistik ve ben ledlere 100 ohm ile giris yapmistim, bu yuzden gec de yaniyordu misal. kusura bakma 2 sene oldu gec de hatirlama vae:)
öncelikle snavın iyi geçmiştir inşallah diyelim.. bu yazdıkların çok kafamı karıştırdı. :))) şekil oladan çözemem:)) sen işin uzmanısın ben sıradan biriyim:)) bu kadar ayrıntı daha çok kafamı karıştırıyo. çizdiğim şekılde yaklasık 50 kere deneme yaptım sorunsuz çalışıyo:)))) üstelik led sayısında da sıkıntı yok 6 adetle denedım sona 50 tane daha ekledim sistem sorunsuz çalışıyo süre değişimi yok gibi:))) nası oldu bende anlamadım:) regulatr ne gorevi gördü bilmiyorum ama sonuç olarak sonmede istediğim ayarı yaptı. dediğim gibi bana şimdi yanması kaldı... bunu yapmak için en basıt yontem lazım bana.:)) sen çözemezsen kimse çözmicek gibi gözüküyo:)))

7805 i sönme bitince aracın aküsünden yani 12v tan ayırmazsanız tek başına coascient akımı ile aracın aküsünü 1 hafta kullanım olmazsa bitirir. tecrübeyle sabittir. ayrıca sönme kondansatörle olabilir fakat yavaş yanma için pwm gerekir.

7805 i sönme bitince aracın aküsünden yani 12v tan ayırmazsanız tek başına coascient akımı ile aracın aküsünü 1 hafta kullanım olmazsa bitirir. tecrübeyle sabittir. ayrıca sönme kondansatörle olabilir fakat yavaş yanma için pwm gerekir.
yorumun içn teşekkurler... gönderdiğim şekılde 7805 ne görevi göruyo bilmiyorum çunku iki ayagından baglı devreye. o olmayınca sonme olmuyo istedığım gibi. pwm yaptırabılecegım yer yok ayrıca malıyetı konusunda bılgımde yok. pwm siz olma ihtimali yokmu.

pwm siz de yavaş yanma olur fakat çok transistor kondansator diyot direnç ile karışık bir devre olur. bide sönme ayrı tekrar olacak en temizi pwm ile ufak bir programla yanma ve sönme sürelerini bile ayrı ayrı zamanlayabilirsin.1ms den N saniyeye kadar digital olur. bu sisteme sahip bütün araçlarda bu işlem böyledir.

Mosfet kullanılıp gate bacağına 100Uf kondanstör takılıp bir direnç üzerinden doldurulursa bence gecikmeli yanma sönme yapılır. Kondanstörü boşaltmak için de bi direnç lazım tabi.

benim için süreklı tekrar lazım degıl. anahtara bascam yavaşça yanacak ve öyle kalacak. anahtarı kapatınca da sönecek. yani yanması sonmesi anahtarla olacak... bana akımı yavaş salcak bi parça lazım. kondansatorun tersi yanı:)))

tamam çözdüm direnç akımı yavaş salıyor :D

Mosfet kullanılıp gate bacağına 100Uf kondanstör takılıp bir direnç üzerinden doldurulursa bence gecikmeli yanma sönme yapılır. Kondanstörü boşaltmak için de bi direnç lazım tabi.
ben sönme olayını yaptım sorun yanmada... gonderdiğim çizimde sönme süper oldu ama yanma için ayrı bi sistem lazım. benım sizler kadar bilgim yok ama şekil çizerseniz yapabılırım...

şemadan devre kurabiliyormusun. şema cizip göndersem birde programını yazsam yapıp yükleyebilirimisin?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri