Yardım.. Dc motor

29tr

Üye
Merhaba arkadaşlar resimde gördüğünüz motor var elimde.. bu motor normalde ufak bir sürücü ile çalışıyordu fakat kartta problem olmuş bayada uğraşmışlar .. bu motoru ac çalıştırabilir miyiz.. motora giden 4 uç var bunlar ikisi fırçalara gidiyor diğer ikisi yardımcı sargılar mı oluyor .. bu motoru sürecek bi sürücü bulabilirmiyiz..

Ekli dosyalar

• 20150722_175203.jpg
    20150722_175203.jpg
    504.7 KB · Görüntüleme: 35
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bunun dc olduğuna emin misin?
bu sanki su pompasına benziyor da?
4 kablolu değildir o kabloların 2 sine filtre kondansatorü takılıyordur.

29tr sanirim bu motor seri sont fircalara giden uc armatur beslemesi diger uclar field yani ikaz veya uyartim sargilarinin ac ile calistirmanin imkani yok. Dc motorlarin calisma sistemini arastirmani tavsiye ederim. Dc motorlar icin field akimi cok onemlidir motor devrini field ayarlar etikette yazilan deger maksimum degeridir ve eger fied akimi ortadan kalkarsa motor sonsuza gider taki parcalanana kadar. Bu motoru calistirmak zorundaysan ucuz yollu bir konverter edin mecbur degilsen sisteme uygun ac motorla degistir, dc motorlar bas belasidir

aslında bu motoru en ucuz şekilde devir ayarlı çalıştırmam gerek. . . elektronik devresinde uyartım sargısına paralel birbirine seri bir kondansatör ve direnç mevcut ... her iki sargıdada güçlü doğrultma diyotlari mevcut... uyartım sargısında 200 v yazıyor .. acaba motor devrini aldığında uyartım sargısı devreden çıkıyor mu yoksa sürekli devrede mi kalıyor..

29tr sanirim bu motor seri sont fircalara giden uc armatur beslemesi diger uclar field yani ikaz veya uyartim sargilarinin ac ile calistirmanin imkani yok. Dc motorlarin calisma sistemini arastirmani tavsiye ederim. Dc motorlar icin field akimi cok onemlidir motor devrini field ayarlar etikette yazilan deger maksimum degeridir ve eger fied akimi ortadan kalkarsa motor sonsuza gider taki parcalanana kadar. Bu motoru calistirmak zorundaysan ucuz yollu bir konverter edin mecbur degilsen sisteme uygun ac motorla degistir, dc motorlar bas belasidir
dediğiniz şekilde field sargısına akım kontrollü bi devre olması gerekiyor devrini ayarlayabilmemiz için.. olmazsa arızalı devreyı onarmaua çalışayım en mantıklı yol o olalacak sanırım..

Kontrol unitenin nasil birsey oldugunu bilmiyorum ama diyot, triyak, tristor artik her neyse daha ust akim kapasitesi olan muadil urunleri kullanarak daha uzun omurlu bir unite sahibi olabilirsin fikir olmasi acisndan dc motor surme tekniklerini arastir boyle kucuk motorlar icin cok basit ve kullanisli devreler mevcut ayrica yolgezer arkadasimizdan yardim isteyebilirsin kendisinin elektronik bilgisi oldukca yuksektir ozellikle guc elektroniginde

Teşekkürler Cihan ..arkadaş ile irtibata geçeyim inşallah hallederiz..

Elektronuık devre kullanmıyacaksanız; 2 amper gücünde 220 volt luk bır varyak alın (daıre, kademesiz trafo) çıkışını (mesela) KPC35 körü dıyota verın .Dıyot çıkışlarinıda, motorun anker uclarına baglayın.
FIElD ucu için, sebeke gerılımını ayrı bır kpc dıyoda baglayın, onun çıkışınıda, j-K uclarına verin.
Devir ayarını varyakı cevirmekle yaparsınız.Bu, basit bir çözümdür.
Stop satrt yapmak için, gerilimleri, kontaktör üzerınden veriniz.

slm ben bobınajcıyım en basıtınden motoru test etmen ıcın yazıyorum o motordan ıkı adet ınce ve ıkı adet kalın kablo cıkar ınce kablolar ıkaz sargısıdır bu ıkaz sargılarına 220v bırkopru dıyot bagla ve enerjıyı ver armature gelınce bı plastık legenıcıne yarıya kadar su koy ve bu suya elınde varsa camasır sodası yoksada bır mıktar tuz dok karıstır bır adt kopru dıyotun 220 volt ver dıyotun cıkısındakı + ucu armaturun bır ucunna bagla gerıye dıger armator ucu kalıyor onu plastık legene koy bırde dıyott tan gelen kabloyo legene koy bu ıkısının arası 30 cm falan olsun bunları yaklastırdıkca motor calısacak amperını olc bunları tam bırbırıne kısa devre etme ıkaz voltun 200 motoru yakma sonra dıkkatlı elını suyada degdırme

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri