Yarım Kalıp ve Tam Kalıp Sarım Bağlantıları Nasıl Olur?

slm arkadaşlar üç fazlı motorlarda yarım kalıp sarımlarda ve tam kalıp sarımlarda stator içinde aynı faza ait bobin gurupları nasıl baglanır yani cıkış girişemi baglanır serimi parelelmi baglanır yada tam kalıp sarımlarda degişik bir baglantı ve yarım kalıp sarımlarda degişik bir baglantı şeklimi olur yoksa hepsinde aynmı olur kısaca aynı faza ait bobin gurupları kendi aralarında nasıl baglanır
cevap yazarsanı sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kardeşim benide uzun zaman uğraştıran bi konuydu bu ama çok araştırdım buldum ve yapıyorum. 3000 devir paralel bağlanır 3000devirden aşağı motorlar seri bağlanır. yani karşı karşıya kalan bobin gurupları dış dışabağlanır (N-S). yine karşı karşıya kalan bobin gurupları N-S kuruplarını oluşturacak şekilde 3000devirden düşük ise seri bağlanır buda iç dışa bağlanr

kardeşim 3000 devir ve üstündeki motorlar parelel baglanır derken aynı faza ait bobin gurupları giriş uçları bir baglanıp çıkış uçlarını bir mi baglıyon birde seri baglanırken aynı faza ait bobin gurupları bobinin çıkış ucu diyer bobinin giriş ucuna mı baglanıyor
ayrıca zahmet edip soruma cevap verdigin için çok sagol

kardeşim benide uzun zaman uğraştıran bi konuydu bu ama çok araştırdım buldum ve yapıyorum. 3000 devir paralel bağlanır 3000devirden aşağı motorlar seri bağlanır. yani karşı karşıya kalan bobin gurupları dış dışabağlanır (N-S). yine karşı karşıya kalan bobin gurupları N-S kuruplarını oluşturacak şekilde 3000devirden düşük ise seri bağlanır buda iç dışa bağlanr
Böyle birşey olabilirmi tamaman yanlış bir bilgi. icerişehir arkadaşımda cok genel sormuşlar bobinajcılık konularını incelemesini tavsiye ederim. Yarımkalıp(altı bobin) iki kutuplu cıkış cıkışa seri, dört kutuplu giriş cıkış seri olur genelde.Bu bağlantıların onlarcası var.

Son düzenleme:
arkadaşlar kafam karıştı detaylı bir bilgisi olan varsa bu baglantılarla ilgili paylaşırsa sevinirim

ben şu şekilde yapıyorum çokda güzel randıman veriyor arkadaşlar. aynı faza ait bobin gurubunun dış uçlarını birbirine bağladığım zaman paralel oluyor 3000 devir ve üstünden bahsediyorum. seri bağlama ise aynı faza ait bobin guruplarını çıkış ucunu diğer bobinin giriş ucuna bağlıyorum diğer uçları klemens tabikide... içeşehir arkadaşımın istediği cevap tam olarak bu sanırım

ben şu şekilde yapıyorum çokda güzel randıman veriyor arkadaşlar. aynı faza ait bobin gurubunun dış uçlarını birbirine bağladığım zaman paralel oluyor 3000 devir ve üstünden bahsediyorum. seri bağlama ise aynı faza ait bobin guruplarını çıkış ucunu diğer bobinin giriş ucuna bağlıyorum diğer uçları klemens tabikide... içeşehir arkadaşımın istediği cevap tam olarak bu sanırım
selcuk. alex arladaşım parelel dağlantı olması icin enaz iki bodin ucu birleşip kılemense çıkmasıl gerekir 6 bobinde bütün uclar dışarı kılemense 12 uc dışarı cıkar .sizin izah etiğiniz bağlantı doğru yanlız dışucları karşılıklı bağladınmı parelel . giriş cıkış bağladınmı seri olur diye belirtmeniz yanlış her iki side seri bağlantıdır.

Son düzenleme:
yıldız yıldız abi öncelikle ilgi ve alakandan dolayı teşekkür ediyorum şimdi aynı faza ait bobin gurupları giriş çıkışa baglandımı seri çıkış çkışa baglandımıda seri baglandı aynı faza ait bobin guruplarının giriş uçlarının birleştirilmesi ve çıkış uçlarının birşleştirilmesi parelel baglantı dogru anlamışımdır umarım tekrar teşekkür ediyorum

yıldız_yıldız abi senin tecrüben benden fazla gördüğüm kadarıyla saygım sonsuz. zahmet olmazsa paralel nasıl seri nasıl bağlanır bi zahmet yazarmısın. çok minnettar kalırız içerişehir arkadaşımla. bi de motorun devrini ne değiştirir? sarım şekli motorun devrini değiştirirmi? teşekkürler

selçukaleks kardeşim benim bildigim motorun devrini bir kutupsayısına göre degiştirirsin yani kutup sayısı düşdükce devir sayısı artar kutup sayısı arttıkca devir sayısı azalır bir de frekansla devir sayısını ayarlıyorlar ayrıca sarım şekli motorun devrini degiştirir ama bu da kaç kutuplu sardıgınabaglı

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri