Yıldız Üçgen Sorunu

Fahri bey,bahsettiyim motor yildizda normal akim cekiyor.mesela motor calisirken aniden stop edip yeniden calistiriyorum boshda.su anda yildiza geciyor.cekdiyi akim 40. Ucgene gecdigi an akimi kalkip 90 a cikiyor.bunun nedeni ne ola bilir? Sargi uclarinin baslangic ve son uclari ola bilirmi ters duz olsun? Yoksa baska bir ne ola bilir? Simdiden tesekkur ederim

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Motoru sardırdığın yere geri gönder

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Iyi aksamlar.makinanin durmasi bana pahaliya mali olur oyleyse.sargi uclarini yer deyissem olmazmi ?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

20140317_125219.jpg20140317_125239.jpg20140317_125320.jpg20140317_125333.jpgarkadaşlar öncelikler herkese selamlar
bir konuda fikirlerinize ihtiyacım var resimlerini eklediğim elemanlar diğer resimlerdeki güç ve kumanda şemasına göre çalışıyorlar bu devreye wilo marka 18.5 kW lık bir adet pompa motoru bağlı sorunuma gelince bağlantıları ve devre şemasına göre pano bağlantılarının tamamımın kontrol edilmesine rağmen motor yıldızda kalktıktan zaman rölesinin ayar zamanına göre üçgene geçerken termik atıyor bu termik 28 - 40 amper arası ayarlı motorum max 31,5 amper etiket değerli bu devreden 3 adet var yani aynısından 3 motor yan yana ve 2 asıl 1 yedek prensibiyle otomasyon üzerinden kontrol ediliyor hepsinde aynı sorun yaşanıyor termik değerleri zaman ayarları birçok defa uğraşılarak denenmiştir benim en son şüpelediğim kontaktörlerin 30 amperlik olması acaba uygun değiller mi veyahutta farklı bir problemimiz mi var çözemiyorum himkimse de bu soruya net bir cevap veremedi ne wilo servisi nede panoyu yapan firma malzemeler garanti kapsamında olduğundan müdahale etmekten çekiniyorum.
şimdiden göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkürler.

sayın soull yıldızdan üçgene geçerken motor koruma şalterinin atması bence 2 sebepten olabilir.
yıldızdan üçgene geçerken bu kontaktörler çakışıyor olabilir ve o zaman kontaktör yapışık kalır.
mkş akım ayarı düşük ise de bu olay olur.18,5Kw motor akımı 31,5 amper belirtmişsin yaklaşık 37 olması lazım
şu an aklıma gelen bunlar
kolay gelsin

K2 kontaktörünün üzerindeki etiketi söküp bakın büyük ihtimal yapışık kalmışdır veya kısadevre ölçümü ile kontaktörlerin kontakları arası ölçümleri yapın. [MENTION=308013]soull[/MENTION]

Motor yol verme cetvellerine bakarsanız 18,5kw motor nominal akımı 37A yazar, siz motorunuzun etiket değerine bakınız. Termik röle uygulamada 2 yere konulur biri ana devre akım yoluna diğeri üçgen devre içine yani ana kontaktör altına, eğer termiğinizi üçgen devre içine koyuyorsanız termiğinizi (23-32A) seçersiniz, ana devre akımı üzerine koyarsanız (30-40A) seçersiniz ve akım değerini motor nominal akımının hemen üzerinde bir değere ayarlarsınız nominal akımı 37A motor için bu değer 38-39A'dir.

Siz terimiğinizi hem ana devre akımı üzerine koymuşsunuz hemde 33A gibi düşük bir değere ayarlamışsınız bu nedenle termiğin attığı anda üçgene geçiş anıdır.

sayın soull yıldızdan üçgene geçerken motor koruma şalterinin atması bence 2 sebepten olabilir.
yıldızdan üçgene geçerken bu kontaktörler çakışıyor olabilir ve o zaman kontaktör yapışık kalır.
mkş akım ayarı düşük ise de bu olay olur.18,5Kw motor akımı 31,5 amper belirtmişsin yaklaşık 37 olması lazım
şu an aklıma gelen bunlar
kolay gelsin

kontaklar yapışık kalmıyor olsa kalkışta k1 ve k2 aynı anda çekiyor üçgen zamanında k2 nin devreden çıkınca k3 devreye girerken atıyor 18,5 kW motorun etiket akımı 31,5 üçgende yıldızdada ona yakın bişe ama 690 volt yıldızda 400 üçgende wilo kuru rotorlu motor bide şöyle bir espirisi var motorun önünde yük yoksa akımı çok çekiyor yüke bindikçe akımı normalleşiyor bu yüzden çıkış vanalarını kısıkta tutmak zorunda kalıyorum sizin söylediğiniz gibi bir durum var ise çakışma gibi o zaman bana göre kumanda yanlış gibi geliyor ama tekrar kontrol ederim bilgi için teşekkür ederim he bide şöle bişe var bazende çalışıyor.

Motor yol verme cetvellerine bakarsanız 18,5kw motor nominal akımı 37A yazar, siz motorunuzun etiket değerine bakınız. Termik röle uygulamada 2 yere konulur biri ana devre akım yoluna diğeri üçgen devre içine yani ana kontaktör altına, eğer termiğinizi üçgen devre içine koyuyorsanız termiğinizi (23-32A) seçersiniz, ana devre akımı üzerine koyarsanız (30-40A) seçersiniz ve akım değerini motor nominal akımının hemen üzerinde bir değere ayarlarsınız nominal akımı 37A motor için bu değer 38-39A'dir.

Siz terimiğinizi hem ana devre akımı üzerine koymuşsunuz hemde 33A gibi düşük bir değere ayarlamışsınız bu nedenle termiğin attığı anda üçgene geçiş anıdır.

yazımı okursanız bütün değerleri denediğimi göreceksiniz 40 amperdede denedim 32 amperdede 2 saniyeyi de denedim 10 saniyeyide motorumun etiket değerleri onunda fotosunu çekip koyarım ama çok iyi biliyorum ki 31,5 amper bu motor wilo marka kuru rotorlu pompa motoru bu motorun daha doğrusu wilo pompa motorlarının bir özelliği üzerlerinde yük olmadan daha fazla akım çektikleri yani bu motorlar yük arttırıldıkça motor nominal çekiyor yani 29 30 civarı bu yüzden pompanın çıkış vanasını nerdeyse kapalı tutuyorum burada 3 adet aynı motor var iki asıl bir yedek prensibiyle tasarlandı üçündede aynı problem var ama söylediğiniz gibi üçgen için bir koruma yok

[MENTION=308013]soull[/MENTION] Kontaklar arası kısa devre ölçümü yaptın mı?.Bana kontakların yapışık kalma ihtimali yada basmama ihtimali ağır basıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri