Yıldız/Üçgen Kumanda Devresi

Pardus

Üye
Merhaba arkadaşlar

Bu devreyi en az kaç yardımcı kontakla yaparım derken ortaya böyle bir devre çıktı. Fabrika ortamında denedim ve sıkıntısı yok. Zaman rölesinin kontakları kafanızı karıştırmasın U kapalı kontağından gelen uç ZR nin 1 nolu kontak ucuna yanı ortak uca takılıyor.

Denemek isteyen arkadaşlara kolay gelsin.

de45t1.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
U kontaktör kapanırken bir an için iki kontakta açık olur çalışmaz.

Zaman rölesi nin enerjisi kendi kontağından ğeçti için zamanla kontakları n yıpranmasından dolayi kontak ğeçişleri süresinden dolayı sistem yıldız da çalışmaya geri dönebilir motor devamlı yıldızda çalışmaya ğeçebilir

Arkadaşlar bu teori bir devre değil. Ben fabrikada kullanmaya başladım daha sorun çıkarmadı. He bide önce devreyi kurup deneyin çalışmazsa, çalışmadı bu arkadaş diye azarlayın. :)

Yıldız-Üçgen yolvermede,prensip olarak,ilk yıldız kontaktörü çekmesi gerekir.Ayrıca,yıldız ve üçgen kontaktörler,bir normal kapalı kontakla birbirini elektriki olarak kilitlemeye almalıdır.2 kontaklı zaman röleside her zaman risktir.

Son düzenleme:
Devre teorik olarak normal çalışır. Pratikte zaten çalışıyor deniliyor. İtiraz edenler dikkat etmeli. Yeniliklere karşı olursak gelişemeyiz.
Kendiniz yaptıysanız tebrik ederim.

Devre teorik olarak normal çalışır. Pratikte zaten çalışıyor deniliyor. İtiraz edenler dikkat etmeli. Yeniliklere karşı olursak gelişemeyiz.
Kendiniz yaptıysanız tebrik ederim.

Evet kendim yaptım teşekkürler, başkasına da vermeyebilirdim. Kalıpları ve tabuları aşmamız gerekiyor. Ön yargıyı bırakıp araştırmamız lazım.

Kalıpları aşalım yenilikler yapalım tamam.
Bu kulanılan kalıplar binlerce deneyden geçmiş.
Elktrikte emniyet çok önemli bu nedenle sizin çizdiğiniz devrede üçgen kontaktörü yapışık kalırsa ne olur. Bence direk üçgen çalışmak ister. yorumunuzu beklerim.

Kalıpları aşalım yenilikler yapalım tamam.
Bu kulanılan kalıplar binlerce deneyden geçmiş.
Elktrikte emniyet çok önemli bu nedenle sizin çizdiğiniz devrede üçgen kontaktörü yapışık kalırsa ne olur. Bence direk üçgen çalışmak ister. yorumunuzu beklerim.

Üçgen kontaktörü yapışık kalırsa o motoru çalıştıramazsın hangi devre olursa olsun :)
Kontak yapışması uygun olmayan kontaktör kullanırsan veya motor arızası varsa yapışır ve bu bir arızadır.

Galileo dünyanın düz olduğu zamanlar :) dünya yuvarlak demişti...

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri