Yükten veya kaynaktan çekilecek max. Akım

Merhabalar ,
Benim anlamadiğim bir konu var;
Örneğin, 12kw lık bir ac motor max. Çekebileceği akımı nasıl bilebiliriz ki ona göre malzeme seçimi yapalım,
Bide örneğin , elimde 20 voltluk dc bir güneş paneli var bunun max. Vereceği akımı panele zarar vermeden nasıl öğrenebilirim.
Cevap verirmisiniz, şimdiden teşekkür ederim.
Devre elemaninin iç direncinden çekebileceği max. Değeri bulabilirmiyim

Sent from my Nexus 5 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

P=V x I x COSFİ x KAREKOK FAZ

Bu formule değerleri yerleştirip I yani amperi çekerseniz motorun çekeceği maksimum akımı bulabilirsiniz. Bu değerleri ogrenebilmek için mecbur motor etiketine erişmeniz oradan bu bilgileri almanız gerekecek. Genelde de bu etikette çekeceği akım yazmaktadır.

Solar panelde ise panellerin guçleri yine etiketinde yazar. Bu noktada etikete baktığı ızda çekebileceğiniz guç ve akım yazar. Yoksa şöyle yapın. Solar panele yuk bağlayınız tam güneş altında voltaj olçunuz. Voltaj ne zaman dusmeye başladı o amper panelin verebileceği akımdır. Ayrıca panelin hucre sayısı ve enini boyunu yazarsanız genelde boyut ve hücre sayısı panelin gucunu benzer panellerle karşılaştırmanıza fayda sağlar.

Bu formule değerleri yerleştirip I yani amperi çekerseniz motorun çekeceği maksimum akımı bulabilirsiniz. Bu değerleri ogrenebilmek için mecbur motor etiketine erişmeniz oradan bu bilgileri almanız gerekecek. Genelde de bu etikette çekeceği akım yazmaktadır.

Solar panelde ise panellerin guçleri yine etiketinde yazar. Bu noktada etikete baktığı ızda çekebileceğiniz guç ve akım yazar. Yoksa şöyle yapın. Solar panele yuk bağlayınız tam güneş altında voltaj olçunuz. Voltaj ne zaman dusmeye başladı o amper panelin verebileceği akımdır. Ayrıca panelin hucre sayısı ve enini boyunu yazarsanız genelde boyut ve hücre sayısı panelin gucunu benzer panellerle karşılaştırmanıza fayda sağlar.
Teşekkur ederim,
cosfi 'de etikette yaziyor mu , yada genellikle 1 mi aliniyor

Panel için yapabileceğimi şöyle anladım,
Paneli güneşin altında tutup yük bağlıyayım , peki bu durumda volmetreyle voltajin duştuğunu görmek için voltajı mı ölçecem yoksa yükün çektiği akımımı ölçecem,
Bu arada panel 20 volt bu testi yabilmem için minimum kaç volt yük bağlamam lazım

cosfi etikette yazar ve motorlarda bu değer 1,olmaz daha dusuktur.

solar panel olcumunde ben olsam aynı anda hem voltaj hemde akım takibi yapardım. Bağlayacağınız yuk 24 volt resisif yuk olmalı. Mesela 24 voltluk lamba bağlayabilirsiniz. Paralel bağlayınız. Lamba bağladıkça voltaj dusecektir. Voltajınız 18 voltun altına dusmeye başladığında o an çekilen akım panel akımıdır. Ama dediğim gibi panelin en boy olçusu ve hücre sayısını verırsenız bu bilgide faydalı olur.

solar panel olcumunde ben olsam aynı anda hem voltaj hemde akım takibi yapardım. Bağlayacağınız yuk 24 volt resisif yuk olmalı. Mesela 24 voltluk lamba bağlayabilirsiniz. Paralel bağlayınız. Lamba bağladıkça voltaj dusecektir. Voltajınız 18 voltun altına dusmeye başladığında o an çekilen akım panel akımıdır. Ama dediğim gibi panelin en boy olçusu ve hücre sayısını verırsenız bu bilgide faydalı olur.
Panelin boyunu olçme şansim yok malesef, elimde birtane voltmetre var bide onunla yapmaya çalisacam artik, çok teşekkür ederim

Bu arada panel 20 volt verbiliyor, 24 voltluk yuk takarsam lamba veya panel açısından bir sıkıntı yaşanır mı

20 voltluk bir voltaj standartı olmadığı için 24 volt dedim panele bişey olmaz. En yakın voltaj standartı 24 volt olduğu için onerdim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri