yüksek voltaj devresi (yardım)

Merhaba,sevgili nanit; Bu sesin asıl nedeni kuvvetle muhtemel smps trafosunun sekonder çıkıştaki kuplajında olan küçük değişimlerdir.Bu tür sesler smps trafolu emergency (acil) ışıklı ışıldak devresi çıkışlarında (2 çıkış ucu) bu flüoresan çıkışı boşta olursa,lamba hiç yanmazsa ya kulağa gelen yüksek frekanslı ya da rahatsız eden bir ıslık veya küçük ses titreşimleri şeklinde bunlar duyulabilir.

Yani belirli bir kuplajda çalışacak sargıların sizdeki gibi kutupsuz kond.'ünün zamanla bozulmasıyla elektrik alanı sağlayacak akımı üretirken,sekonderde tam kuplaj bu anda tam sağlanamıyor,bence asıl sebebi budur.Bazen bu sesler devre yapısı değişen veya tam bozulmadan az evvelki davranışı dikkatle gözlenen bir tasaruflu ampüldeki elektronik balasttaki bobin (indüktör) için de çoğu kez bu ayni durum geçerli.Bu trafolar o anda yerinde biraz oynatılarak bazen bu sesler kısmen zayıflayıp bazen de tam kaybolabiliyor.Yani bunların bu kadar yüksek frekansla çalışmamasına rağmen sessiz ortamdayken bu durumlarına birkaç kez şahit de olmuştum.Kolay gelsin.
trafodan gelen sesin nedeni h köprüsündeki sürücüde 2 kanala bekleme olmadan birbiri ardına sinyal vermem olabilir en azından zıt emkin sıfırlanması için küçük bir bekleme süresi koymalıyım diye düşünüyorum bunu ilerleyen zamanlarda deneyip sonuçlarını bildiricem

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri