yüksek voltaj devresi (yardım)

nanit

Üye
arkadaşlar elektrik alanı ile ilgili bir takım çalışmalar yapıyorum bir kaç haftadır bu devrelerle ugraşıyorum

jlfF0.png

ilk olarak böyle bir devre denedim transistör yerine IRFZ44N kullandım kondansatör olarak philipsin Polistiren Film 16 Khz lik 22 nf kondansaförlerini kullandım zamanla verdigi voltaj azalmaya başladı 400 küsür voltajdan 50 voltaja kadar düştü ve transformatörden ses geliyordu çalışırken

11__1393326920.jpg

kullandıgım yüksek voltaj trafosu

bu sabah h köprüsüyle sürmeyi denedim ve kondansatörleride pilkor 22nf daha yüksek voltaj aldım fakat transformatörlerden daha çok ses geliyordu.

aklımdaki soruları şöyle bir listelersek
1-transformatörlerden neden ses gelir ? internette eskiyse,metal saçları iyi tutturulmadıysa diye bir çok şey yazıyor ama trafolar sıfırdı kullandıgım diger trafolardada ses geliyordu
2- kare dalga trafodan gelen sesin nedeni olabilirmi ve bu tranformatörün ömrünü etkilermi ?
3-devredeki kondansatör seçimim dogru mu ? 16khz yazan kondansatöre daha fazla uygulamış olabilirim ama anca bu frekansta istedigim voltajı alabildim.
4-son kullandıgım pilkorun 22nf polistren film kondansatöründe herhangi bir frekans degeri yazmıyor datasheetede birşey bulamadım istedigim frekansı uygulayabilirmiyim
bunların cevaplarını verebilirseniz beni çok mutlu edersiniz saygılar...

Resimden anlaşılmıyor ama yazdıklarından trafonun saç olduğunu anlıyorum.
Saç Trafo, özel bir şey değilse yüksek frekansa uygun değildir.

Ayrıca saç trafoyu tek yönlü sürdüğün için zamanla doyuma ulaşıyor ve voltaj bu yüzden düşüyor olabilir.
Ferrit nüveli trafo kullanıp, push-pull sürmeyi deneyebilirsin.
Ya H köprü ile yada yarım köprü ve primeri orta uçlu trafo ile.

Bu ne devresi acaba? Dc-Ac cevirici falan mi?
devre fizikte elektrik alan deneyleri için tasarlıyorum üzerinden akım falan geçmiyor sadece elektrik alanı oluşturuyor
Resimden anlaşılmıyor ama yazdıklarından trafonun saç olduğunu anlıyorum.
Saç Trafo, özel bir şey değilse yüksek frekansa uygun değildir.

Ayrıca saç trafoyu tek yönlü sürdüğün için zamanla doyuma ulaşıyor ve voltaj bu yüzden düşüyor olabilir.
Ferrit nüveli trafo kullanıp, push-pull sürmeyi deneyebilirsin.
Ya H köprü ile yada yarım köprü ve primeri orta uçlu trafo ile.
monitör trafosuda deniliyor smps trafosu diger bir adı düşük frekanslarda voltmetre sıfırı gösteriyor

once proteusda test et çoğu sorunun cevabini verecek bence benim yaptiyim devreler duzgun calismadiyinda proteusta hic calismiyor eyer bu devrede duzgun bir verim elde edemiyorsan proteus sana birseyler gosterecektir eyer iyi kullanna biliyorsan proteusla uzaya cikarsin

once proteusda test et çoğu sorunun cevabini verecek bence benim yaptiyim devreler duzgun calismadiyinda proteusta hic calismiyor eyer bu devrede duzgun bir verim elde edemiyorsan proteus sana birseyler gosterecektir eyer iyi kullanna biliyorsan proteusla uzaya cikarsin
proteusta yaptım ve istedigim sonuçları elde ettim devrem çalışıyor ama benim merak ettiğim ilk devremde çalışmıştı zamanla çıkış voltajı azalmıştı ve işe yaramaz hale geldi bunun nedenini merak ediyorum ve transformatördeki sesin nedeni ve bir zararı varmı digeride bu

Şarz makinelerinde bile ses cikiyor simdi sesin tizini bilmiyorumki nasil bi ses var

Transformator turk mali ise turkiyede kalite bir iki marka disin da sikinti cok birde devrenin hesabi topl ic direnc + akim + emk

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şarz makinelerinde bile ses cikiyor simdi sesin tizini bilmiyorumki nasil bi ses var
potla ayarlana bilen bir ne555 devresiyle frekansı gelişi güzel veriyorum tiz frekansı degiştikçe voltaj düşüyor en tizde max voltajı elde ediyorum aldıgım transformatör samsung monitor transformatorü hvt-276 diye arata bilirsin

arkadaşlar uzun ugraşlarım sonucunda olayı çözdüm ilk olarak kondansatör seçimim yanlışmış plastik kondansatörler yüksek frekanslı devrede belli bir sürede öldügünü gördüm aynı devrede seramik kondansatör kullandıgımda çok güzel sonuçlar elde ettim diger bir sorun olan transformatörün ses çıkarmasıyla ilgili pek bir sonuç kaydedemedim ama zamanla voltajdaki değişimi kaydetip uygunluguna karar vericem bu konuyla ilgili çalışan olursa benden küçük bir not olsun bunlar yardım eden veya etmeye çalışan herkese teşekkürler

Merhaba,sevgili nanit; Bu sesin asıl nedeni kuvvetle muhtemel smps trafosunun sekonder çıkıştaki kuplajında olan küçük değişimlerdir.Bu tür sesler smps trafolu emergency (acil) ışıklı ışıldak devresi çıkışlarında (2 çıkış ucu) bu flüoresan çıkışı boşta olursa,lamba hiç yanmazsa ya kulağa gelen yüksek frekanslı ya da rahatsız eden bir ıslık veya küçük ses titreşimleri şeklinde bunlar duyulabilir.

Yani belirli bir kuplajda çalışacak sargıların sizdeki gibi kutupsuz kond.'ünün zamanla bozulmasıyla elektrik alanı sağlayacak akımı üretirken,sekonderde tam kuplaj bu anda tam sağlanamıyor,bence asıl sebebi budur.Bazen bu sesler devre yapısı değişen veya tam bozulmadan az evvelki davranışı dikkatle gözlenen bir tasaruflu ampüldeki elektronik balasttaki bobin (indüktör) için de çoğu kez bu ayni durum geçerli.Bu trafolar o anda yerinde biraz oynatılarak bazen bu sesler kısmen zayıflayıp bazen de tam kaybolabiliyor.Yani bunların bu kadar yüksek frekansla çalışmamasına rağmen sessiz ortamdayken bu durumlarına birkaç kez şahit de olmuştum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri