Yüksek Katlı Bir Binanın Komple Elektrik Projeleri (İstek Üzerine)

rakani

Üye
Çok katlı binalarla ilgili elektrik projelerine ihtiyaç duyan arkadaşlar için bir firmanın genel merkez binasına ait projeleri ekteki link vasıtası ile paylaşıma açıyorum.Umarım işinize yarar.Selamlar ,saygılar.

goekdelen.rar
https://yadi.sk/d/mzEJCI9YgxipR

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
proje için sağol.projede bir sembol var.bu sembolün ismi, 4 işlevli anahtar
modül anahtar mı acaba?.birde çalışma mekanının uzak köşelerine konulmuşlar.
bazı katlarda ise kapı girişinde.anahtar vazifesi görüyor.her kattaki pano odasının normal anahtarı var.
birde panonun yanında bu sembolden var.mesela bir pano odasında 2 adet dört işlevli anahtar var.

4 Butonlu EIB (instabus) anahtarı.Biraz daha açacak olursak aydınlatma otomasyonu anahtarı.Bu anahtarlar arasında (ortalama bir hatta 64 anahtar bağlanabilir) bus kablosu dediğimiz 2x2x0,8+0,8 JY(st)Y kablo dolaşır ve panoya geri dönüş yapar.Panodaki multiswich yada dim modülleri üzerinden aydınlatma gruplarına çıkış verilir ve bir CPU üzerinden bus kablosundan gelen palslere göre bu çıkışlara enerji verilir.Kısaca bu şekilde açıklayabilirim.Ama instabus'ın sınırları çok geniş.

14. katta dinlenme odaları var.içinde ayrı kapıları olan tuvalet ve el yıkama bölümü var.
dinlenme odasının girişinde iki işlevli anahtar koymuşlar.işlevin bir tanesi.tuvalet kısmı için,
öteki dinlenme için.tuvaletin anahtarı dinlenme mekanının girişinde oluyor.garibime gitti.
yoksa ben mi yanlış yorumladım.

29 ve 30 nolu linyelere kumanda eden anahtar ve odanın girişinin hemen yanında.Aslında banada çok doğru gelmedi kullanışlılık açısından ama iki kapı arasında bir adımlık mesafe var.Çok sıkıntı yaratmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri