Yüksek Gerilimde Harici

Öncelikle konu hakkında araştırdım bulamadım.
Varsa yönetici arkadaşlara havale ediyorum ;)

Arkadaşlar;

Sadece bir örnekleme yaparak bilgilerinize başvurmak isterim.
Harici dağıtım trafosu düşünelim ( 34,5/0,4kV ) Aşırı yağışlarda (Yağmur, kar vs.), bu 34,5 kV, ıslak olan izolatörden hiç mi gövdeye temas etmiyor. (Tabii trafolarda gövdede topraklanır) bu durumda faz toprak kısa devresinden trafonun izolatörü ve gövdesi zarar görebilir. Böyle bir durumu önleyen bir sistem mi var? (İzolatörün yapısı vs.)

Tabii bu yukarıdaki sorum indirici ve yükseltici merkezler, dağıtım direklerine de uyarlanabilir)
Tşkler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
trafolarda yg busınglerinde ark boynuzu vardır.
aynı sekilde de dagıtım merkezlerifıder cıkıslarında da aynı sıztemmevcut
154--380 Kv luk hatlarda da direkler de izaloatörlerin hepsınde ark boynuz vardır bunlar asırı yagmur ve kar durumlarında kısa devre durmu ortaya cıktıgında olustugunda dagıtım merkezindeki fıder korumayı asırı akımdan faz topraktan actır.
34,5--0,4 kV trafoda da sıgorta yada gazlı kesıcı yaglı kesici var isekesıcı asırı akım dan acar..yada sıgorta atar yenısını takarsınız.
sade yagmur degil kanatlı hayvanlar da bazen trafoların uzerıne kona biliyor .

Öncelikle konu hakkında araştırdım bulamadım.
Varsa yönetici arkadaşlara havale ediyorum ;)

Arkadaşlar;

Sadece bir örnekleme yaparak bilgilerinize başvurmak isterim.
Harici dağıtım trafosu düşünelim ( 34,5/0,4kV ) Aşırı yağışlarda (Yağmur, kar vs.), bu 34,5 kV, ıslak olan izolatörden hiç mi gövdeye temas etmiyor. (Tabii trafolarda gövdede topraklanır) bu durumda faz toprak kısa devresinden trafonun izolatörü ve gövdesi zarar görebilir. Böyle bir durumu önleyen bir sistem mi var? (İzolatörün yapısı vs.)

Tabii bu yukarıdaki sorum indirici ve yükseltici merkezler, dağıtım direklerine de uyarlanabilir)
Tşkler.

izolatörün toplamda boyu 30 cm ise çevresi 50 yada 60 cm oluyor. yapı itibari ile boyu ile uzunluğu bir değildir. buda sizin sordugunuz sorunun cevabıdır. izolatör üzerinden gövdeye toprğa temes olmaması için akan suyun yolu uzun tutulur. bu sebepten izolatörler boğumlu olarak imal edilirler. düz imal edilseydi daha uzun olurdu ama uzunluk su temasında toprağa akış olduğundan problem olacaktı. engebeli (boğumlu) yapılır ki üzerinde sıvı kalmasın v.b.

Adil arkadaşım sorunun cevabını açıklamış.Buna ek olarak bara ve izolatör yalıtımıda yapılmaktadır.

yağmur saf su olduğunda yalıtkandır sorun teşkil etmez

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konu daki teşekkür mesajı silinmiştir..Lütfen bunun yerine artı pop veriniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri