Yüksek gerilimde akım neden düşük!

formardin

Üye
Merhaba arkadaşlar kafama takılan bi soruya cevap verirseniz sevinirim.
Sorum şu
İletim Dağıtım hatlarında kayıptan korunmak için yüksek voltaj düşük akım prensibi ile çalışıyoruz.
Genel prensipteki kural aynı iletken üzerinde voltajı yükselttikce direnç sabit yada çok az bir artış göstermek şartıyla devreden geçen akım miktarı V/R=İ dan akımın yükseldiğini biliyoruz. Buraya kadar herşey normal şimdi santralden bize gelen iletim hatlarının direnci aynı hemen hemen değişmezken sisteme verilen yüksek gerilimin sonucunda yüksek gerilim tellerinden neden yüksek akım değilde düşük akım geçiyor.

Sent from my GT-I8190N using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bakış açın dar..

Güç = Akım x Gerilim

Gerilim hatta verilmeden önce transformatörlerle yükseltilir. Gerilimin yükselmesiyle hattan akan akım azalır.

Zaten ygh kullanım amacı akımı düşük tutarak maliyeti azaltmak. Akacak akım ne kadar büyük olursa kullanılacak kablonun o kadar kalın olması gerekiyor. Ayrıca kablo kalınlaştıkça kayıplar da artıyor.

Hocam zaten benim de dediklerim aynı şey. P=v.i nın olduğunu biliyorum. İşte bu iki formülun neden Çakıştığını soruyorum.
V÷l=r, r sabit v artıyor i neden azalıyor. Bu formül ile güç formülü celisiyor.
Nerde hata yapıyorm onu bulamıyorum işte :)

Trafoların tanımında derki: Gücü ve frekansı değiştirmeden akım ve gerilimi alçaltıp yükselten elektrik makinasıdır.

Daha kolay anlaşılması için trafo kayıplarını ihmal edersek

Trafo giriş gücü = Trafo çıkış gücü + (kayıplar ihmal)

Trafoyu 10.5 / 34.5 KVA
ve I1 =100 A alırsak I2 yi hesaplayalım

10.5 KV * 100 A = 34.5 KV * X A
1050KVA = 34.5 * X KVA
X =34.5 A

Sorum şu
İletim Dağıtım hatlarında kayıptan korunmak için yüksek voltaj düşük akım prensibi ile çalışıyoruz.
Genel prensipteki kural aynı iletken üzerinde voltajı yükselttikce direnç sabit yada çok az bir artış göstermek şartıyla devreden geçen akım miktarı V/R=İ dan akımın yükseldiğini biliyoruz. Buraya kadar herşey normal şimdi santralden bize gelen iletim hatlarının direnci aynı hemen hemen değişmezken sisteme verilen yüksek gerilimin sonucunda yüksek gerilim tellerinden neden yüksek akım değilde düşük akım geçiyor.

Burada sistemden çekilen güç değişmez yani tellerden çekilen güç değişmez fakat akım düşürülüp gerilim yükseltilerek iletkenler üzerinde oluşan manyetik akı ve ısı da beraberinde düşürülür.Yani amaç iletkenler üzerindeki maliyeti azaltmak.Yani 10kv 100 amper
geçen iletken ile 400 v 100 amper iletken arasında belirgin derecede ısı farkı vardır.400v 100 amperlik iletken daha fazla ısınır ve kayıplarıda o derece fazladır.(iki durumda da iletken kesiti aynı kabul edersek)

Hocam trafo ile güzel anlatmissiniz ama işte bende diyorum ki. Güç formülünu değil de v=i. R deki formüle göre nden kimse yorum yapmıyor. Yani yüksek gerilim altındaki aynı dirençten daha fazla akım akar prensibine göre birde olaya bakın. Düşük akım dan dolayı maliyet kablo kesti ısı gibi faktörleri biliyorum. Benim merak ettiğim bahsettigim formülden yola çıkarak yorum yapalm

Hocam trafo ile güzel anlatmissiniz ama işte bende diyorum ki. Güç formülünu değil de v=i. R deki formüle göre nden kimse yorum yapmıyor. Yani yüksek gerilim altındaki aynı dirençten daha fazla akım akar prensibine göre birde olaya bakın. Düşük akım dan dolayı maliyet kablo kesti ısı gibi faktörleri biliyorum. Benim merak ettiğim bahsettigim formülden yola çıkarak yorum yapalm

İlk verdiğim formullerden sekonder akımın buluyoruzya, sekonder gerilimi de belli. Sizin verdiğiniz formuldende omik direnci bulunabilir.

Değirmene buğday girer un çıkar. Sen çikolata çıkart diyorsun ama olmaz ;)

Sorum şu

Merhaba.Sizin sözünü ettiğiniz I=V/R ohm kanunu uyarınca sabit R’de,örneğin şebekeden gelen 220 VAC ile direk çalışan bir rezistansta,kumanda panelindeki sigorta buşonunda,rezistansa kadar gelen 0.75’lik bir kabloda,şebekedeki akımın örneğin 240-265 VAC olmasında geçen I akımı da artar.Gerilimin azalmasında geçen I akımı da azalır.Voltaj yükselince onun joule olayıyla bir ısıtma etkisinde,yani verilen güç miktarında da doğru orantıda artış olur.

Oysa enerji nakil hatlarında,iletken içindeki iletken maddede elektronların bu çok uzun yolculuğu sırasında,akım şiddeti bilerek,kasti olarak insanlar tarafından büyük dağıtım trafoları ile düşürülür,gerilimi ise tersine çok fazla arttırılır.Bu işi yapan statik elektrik makineleri yalnızca trafolardır.Bu şekilde iletken kablolarda kayıplar en az orana indirilerek yüksek voltajla uzaklara iletilir.Kullanıcı yerinde kademe,kademe trafolarla bu gerilim düşürülüp,akım şiddeti (amper) arttırılıp kullanıma verilmiş olunur.Kablo kesiti geçen ampere göre çok kalın kaldığından,elektronlar metal içindeki metalik bağdan sürtünme (ısı) etkisi,diğer deyişle joule etkisi en az olarak varış yerine kadar ulaştırılmış olur.Buradaki sihirli olan anahtar kelime yalnızca “trafo” dur.Ohm kanunu (R=V/I ) ise,yalnızca dağıtımdan sonraki Şebeke içindeki gerilim dalgalanmalarında,direnç hesaplarında,sigorta seçimlerinde,vb. konularda daha fazla dikkate alınır.Kolay gelsin.

O zaman direnç çok büyük çıkar ama gerçekte öyle değil :)

Merhaba.Sizin sözünü ettiğiniz I=V/R ohm kanunu uyarınca sabit R’de,örneğin şebekeden gelen 220 VAC ile direk çalışan bir rezistansta,kumanda panelindeki sigorta buşonunda,rezistansa kadar gelen 0.75’lik bir kabloda,şebekedeki akımın örneğin 240-265 VAC olmasında geçen I akımı da artar.Gerilimin azalmasında geçen I akımı da azalır.Voltaj yükselince onun joule olayıyla bir ısıtma etkisinde,yani verilen güç miktarında da doğru orantıda artış olur.

Oysa enerji nakil hatlarında,iletken içindeki iletken maddede elektronların bu çok uzun yolculuğu sırasında,akım şiddeti bilerek,kasti olarak insanlar tarafından büyük dağıtım trafoları ile düşürülür,gerilimi ise tersine çok fazla arttırılır.Bu işi yapan statik elektrik makineleri yalnızca trafolardır.Bu şekilde iletken kablolarda kayıplar en az orana indirilerek yüksek voltajla uzaklara iletilir.Kullanıcı yerinde kademe,kademe trafolarla bu gerilim düşürülüp,akım şiddeti (amper) arttırılıp kullanıma verilmiş olunur.Kablo kesiti geçen ampere göre çok kalın kaldığından,elektronlar metal içindeki metalik bağdan sürtünme (ısı) etkisi,diğer deyişle joule etkisi en az olarak varış yerine kadar ulaştırılmış olur.Buradaki sihirli olan anahtar kelime yalnızca “trafo” dur.Ohm kanunu (R=V/I ) ise,yalnızca dağıtımdan sonraki şebeke içindeki gerilim dalgalanmalarında,direnç hesaplarında,sigorta seçimlerinde,vb. konularda daha fazla dikkate alınır.Kolay gelsin.

Peki hocam bizim prizlere gelen 220v deki Telde akim kac amper. Sonucta bu telin diğer ucu trafoya(secondere) kadar gidiyor.
Peki şöyle sorsam trafonun seconderine bağlı olan cihazların sayısı arttıkça (evimizde kullandigimiz cihazlar) yani direnç arttıkça seconderden geçen akım yine artıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri