yüksek gerilim sistemleri mesleği belgesi

aponal

Üye
elektrik elektronik teknolojosi alanı yüksek gerilim sistemleri mesleği

adında ustalık belgesi aldım bununla tedaşa kaydımı yaptırıp iş başlama iş bitimleri imza atabilirmiyim

fen adamı belgesi alabilirmiyim

fen adamı belgesi alabilen meslek dalı hangisidir

izmr elk odasıyla görüşmemde bu belgeye fen adamı belgesi verilemiyeceği yönünde konuşmamızdan sonra

fen adamı yönetmeliğini nette bulduğum kısımları okudum vu forumda okuduklarım sonucu fen adamı belgesi alabileceğim kanısına vardım

odayla tekrar konuşmamda bu bölümde bazı derslerin olmadığı o yüzden verilmediğini söyledi

sonuc olarak şu an fen adamı belgesi alamıyorum

odadan yetkili bakanlıkla görüşen kişi belge eriliyorsa elbet yetkide verilir demiş sanırım bazı ders düzenlemeleri yapıcaklarını söylediler

benim fen adamı yönetmeliğini ve bu forumda okuduğum bilgilere dayanarak fen adamı belgesi alabilmemde mantıklı bi engel yada konunsuzluk bulamadım

sizin fikirlerinizi almak istiyorum

BOBİNAJCILIK

BÜRO MAKİNELERİ TEKNİK SERVİSİ (BÜRO MAK.BAK.ONR.)

ELEKTRİK TESİSATLARI VE PANO MONTÖRLÜĞÜ (ELEK.TES.)

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TEKNİK SERVİSİ

ELEKTROMEKANİK TAŞIYICILAR BAKIM ONARIM (ASANSÖR)

ENDÜSTRİYEL BAKIM ONARIM (BAKIM ONR.ELEK.)

GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ (RD.TV.TAM)

GÜVENLİK SİSTEMLERİ

HABERLEŞME SİSTEMLERİ (HABER.CİHZ. BAK.ONR.)

OTOMASYON SİSTEMLERİ

YÜKSEK GERİLİM SİSTEMLERİ

diğer konu

Kuvvetli akımlar yönetmeliğimizin 4.maddesi tanımlarla ilgili kısımdır ve Orta gerilim(O.G.) tabiri kullanılmamakta olup tanımsızdır. Teknik elemanlar olarak bu hususa dikkat etmenizi öneririm.

Madde 4 - Tanımlar; genel tanımlar, elektrik tesislerinde aşırı gerilimlere ilişkin tanımlar, hava hatlarına ilişkin tanımlar, kablo şebekelerine ilişkin tanımlar olmak üzere dörde ayrılmıştır.

a) Genel tanımlar:

1) Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir.

2)Alçak gerilim: Etkin değeri 1000 volt ya da 1000 voltun altında olan fazlar arası gerilimdir.

3) Yüksek gerilim: Etkin değeri 1000 voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir.

4) Tehlikeli gerilim: Etkin değeri, alçak gerilimde 50 voltun üstünde olan, yüksek gerilimde hata süresine bağlı olarak değişen gerilimdir.

http://www.bayindirlik.gov.tr/turkce/html/yonetmelik11.htm

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
uzun uğraşlar sonucu sahip olduğum belgeyle ilgili vardığım sonuc yasada belli bir acıklaması bulunmayan yüksek gerilim sistemleri mesleği belgesi.

31.01.2012

belgenin üzerinde
elektrik elektronik teknolojosi alanı yüksek gerilim sistemleri mesleği

yazıyorsa ve altında hangi madeye dayanılarak verildiği yazar

3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Kanununun yazıyorsa fen admı belgesi alıp tedaj ve ceşitli kurumlarda imza atma yetkisini sahib oluyolar bilginize

bilgi için teşekkür ederim.
Ben E.Otomasyon Mezunuyum.
medaş'ta çalışırken herkesi EKAT'a gönderdiler. beni malesef gönderemediler.
6.5 yıl elektrik'le alakalı Sigortam olursa Senin belirttiğin YÜKSEK GERİLİM SİSTEMLERİ Ustalık Belgesi alabiliyormuşum.

benim o kadar sigortam olmadığı için onu da alamadım. birgün tamamlarsam alacağım kesin(kenarda dursun belki lazım olur).

peki bu belgeyi alınca neler yapabiliyoruz ? yani ne gibi imza yetkisine sahip oluyoruz ? mesela elektrik projesi çizsek kaç kw'ya kadar imza yetkisi oluyor gibi ?

bide senden şöyle bir görüş istesem:
EKAT için elektrikle alakalı herhangi bir Ustalık Belgesi almak yetiyordu. Ben Listeye baktığımda senin yukarıdaki yazdığın belgelerin isimleri yazıyordu.
Bunlardan Hangisini alsam daha yararlı olur. Yani Hangi belgenin artısı daha çok olur.

bahsi konu olan belge tedaj ta iş başlama bitim belgesine imza atmak için istenilen ustalık ve fen adamı belgesi için yeterli sayılıyor

yasada tam oarak bi acıklaması yokmuş şu an itibariyle tesisat ustalık belgesi olanlar ne haklara sahipse bu belgeyi alanda aynı hakka sahip oluyor

ilerki tarihlerde ekat belgesi yerinede gecebilir

teşekkürler. YÜKSEK GERİLİM SİSTEMLERİ al diyorsun. en iyisi bu mudur yani diğer belgeler içinde

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri