Yüksek gerilim hattına sigorta seçimi hakkında yardım

milanos

Üye
Ustalar Mutlu yıllar dileklerim ile:

Trafo girişi 220 Volt:
Trafo Çıkışı 15.000 Volt

Trafo çıkışını sigorta ile emniyete almak istiyorum yani trafo çıkışı olan 15.000 volt luk hat üzerine nasıl bir devre kesici koymalıyım ?

bağlantı kısaca şöyle:
220 Volt-------->Trafo-------->15.000 Volt------------>alüminyum plaka
not:trafo çıkışı olan15.000 Volt luk kauçuk kablo üzerinden geçen akım 0.27 Amper

Alüminyum plaka üzerinde + ve - arasında olası akım atlaması olduğunda 15.000 Volt un kesilmesini istiyorum nasıl bir cihaz kullanmalıyım ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bende iyi bir sene diliyorum size ve tüm forum üyelerine...

Benim önerim şöyle bir devre
Plaka-15000 koruma.jpg

Son düzenleme:

Benim önerim şöyle bir devreEkli dosyayı görüntüle 21150
Sayın hemmuhhemtek
trafoya 220 faz nötür giriyor birde trafonun gövde topraklaması var fakat
trafodan nötür veya toprak çıkmıyor !
tek kablo çıkıyor oda - plakaya gidiyor
+ plakada ise direk topraklama var
sizin şemaya göre kaçak akım rölesine 15.000 Volt vermiş oluyoruz ! aynı zamanda akım rölesinin çalışması için nötür veriyoruz !
yaptığım ölçümlerde:
15.000 Voltluk kauçuk izoleli yüksek voltaj kablosunun yaklaşık 8-10 cm etrafında 5-6 bin volt ölçüyorum (ölçü alet probu hiç bir yere değmeden yuksek voltaj kablosuna 5-6cm uzaklıkta) bu durumda kaçak akım rölesinde faz nötür çarpışarak kısa devre olmaz mı ?

Benim önerim şöyle bir devreEkli dosyayı görüntüle 21150
Geri beslemeyi ben de tavsiye etmiştim 30mA KAR bence gerekli olmaz zira plastik kutu içinde olacak kimse de müdahale etmez diye tahmin ediyorum, sanırım 300mA olan KAR ile nötr arasındaki 25w olan lamba mıdır neden gereklidir? Bir de süre ayarlanacak demişsin bu farklı bir cihaz mıdır model belirtmen mümkün müdür arkadaşım.

syn @milanos benim verdiğim devre bir prensip şema. Siz kendi bağlantınızın olduğu resmi koyarsanız daha doğru yorumlar yapabiliriz.

Prensip şemadaki düşüncem şu şekilde.
http://www.elpim.com.tr/default/products/alce/pdf/5_ALCE-Cable_Transformers_TR_Rev_2011-02.pdf
adresindeki gibi bir akım trafosu yardımıyla, yüksek gerilim kısmının akımı tehlikeli olmayacak şekilde ölçülebilir olacaktır.

ftp://ftp.moeller.net/DOCUMENTATION/AWA_INSTRUCTIONS/IL01219036Z2011_01.pdf

adresindeki gibi bir kaçak akım rölesine aldığım akım bilgisi gönderilecektir.

Röle üzerinden akım ve zaman değeri ayarlanabilir.

Akım trafosu üzerinden kaçak akım rölesine gönderilen akım istediğimiz akımın üzerinde ise, KAr'ın normalde açık kontağı kapanacak ve 25 W'lık lamba röleden yaklaşık 100 mA akım çekecek ve bu akım kaçak akım rölesini düşürecektir. Burada açtırma bobinli bir şalterde kullanılabilirdi.

Son düzenleme:
syn @milanos benim verdiğim devre bir prensip şema. Siz kendi bağlantınızın olduğu resmi koyarsanız daha doğru yorumlar yapabiliriz.

Prensip şemadaki düşüncem şu şekilde.
http://www.elpim.com.tr/default/products/alce/pdf/5_ALCE-Cable_Transformers_TR_Rev_2011-02.pdf
adresindeki gibi bir akım trafosu yardımıyla, yüksek gerilim kısmının akımı tehlikeli olmayacak şekilde ölçülebilir olacaktır.

ftp://ftp.moeller.net/DOCUMENTATION/AWA_INSTRUCTIONS/IL01219036Z2011_01.pdf

adresindeki gibi bir kaçak akım rölesine aldığım akım bilgisi gönderilecektir.

Röle üzerinden akım ve zaman değeri ayarlanabilir.

Akım trafosu üzerinden kaçak akım rölesine gönderilen akım istediğimiz akımın üzerinde ise, KAr'ın normalde açık kontağı kapanacak ve 25 W'lık lamba röleden yaklaşık 100 mA akım çekecek ve bu akım kaçak akım rölesini düşürecektir. Burada açtırma bobinli bir şalterde kullanılabilirdi.

bağlantı özet olarak şu şekilde:
https://i.kontrolkalemi.com/1/dW8Ebr.png

trafonuz kaç kVA?

trafonuz kaç kVA?
yapmak istediğimiz bilgileri verdik ve trafo bizim talebimize istinaden üretildi ve yurt dışından geldi
üzerinde ise güç vs ile ilgili hiç bir bilgi yok:(

şuan sistem fevkalade çalışıyor:)
ama şemadaki kırmızı renkli trafo çıkışı olan 15.000 volt luk akımı kontrol altına alırsak çok iyi olacak
kontrol kalemini 2 mt relik ahşap çubuğun ucuna bantladım:
kontrol kaleminin arka kısmına ( lambanın toprak ucu ) bir kablo bağladım
kablonun diğer ucunu topraklamaya sabitledim
kontrol kalemini şemadaki kırmızı renkli 15.000 voltluk kabloya yaklaştırdım
yaklaşık 7-8 cm mesafedeydek kontrol kalemi lambası net olarak yandı
20-25 cm uzaklaştırdığımda lambanın ışığı çok zayıfladı
aynı uygulamayı yüksek voltaj probu ile yapmalıydım :(
cihaz kıbrıs ta çalışıyor 10-15 gün sonra bu denemeyide yapabilirim

Trafo ve plaka arası mesafe nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,162