yüksek gerilim altında nasıl çalışma yapabilirim?

nevruzca

Üye
arkadaşlar,
metro istasyonunda bir inşaat işimiz var ancak çalışma anında enerji kesilmeyecekmiş. gerilim hatlarına 100-150 cm uzaklıkta çanta kaynak ve delme vidalama işlemi için matkap kullanmak zorundayız.

çalışma koşulları için bir tehlike oluşur mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
100 150 cm çok az bakınız elektrotlar bile kullanılırken yarıçapları bu kadar olabiliyor bence çok dikkatli olun hatta bu işi yapmayın tavsiyem ve benim fikrim hayırlısı olsun

enerji iletimden görüş almanız en sağlıklı çözüm olur.
EKAT yönetmeliği çizelge 5 ve çizelge 8 deki emniyet mesafelerine uyulması mecburidir.
kolay gelsin.

öğrendiğime göre hatlarda 25.000 volt olacakmış.

yuksek gerilimin atlama mesafesinde sayılırsınız 1000 kv yaklasık olarak 1 cm atlama mesafesi var enerji kesilince dunyanın sonumu oluyormus ben olsam kendimi hic riske atmam

abi kesnilikle yapmayın ayrıca sadee enerjinin kesilmesi de yetmiyor hatta ve hatta bence topraklama da yapılması lazım

işgüvenliği tedbirlerini uygulayın yada uygulatın ...
bakalım ozamanda enerji altında çalıştırabileceklermi...
ikinci bir şansın olmayabilir aman dikkattt

yg eldiveni kullan

yuksek gerilim dersi alıyorum son sınıf oğrencisiyim muhendıslık ben olsam yapmazdım

Kesinlikle enerji kesilmeden çıkmayın direğe ayrıca enerjinin kesilmesi de yetmez hatlarda kalan elektriği de boşaltmanız gerek bunun için topraklama yapın. Bir de ne olur ne olmaz diyerek o.g eldivenlerinizi de giyin. Hatların bağlı olduğu şalterlerin başında güvendiğiniz bir adamınız dursun

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri