Yönetmenlik Ne diyor... ?

Atoll

Üye
Merhaba arkadaşlar,

TN-CS Sistemim var, bir tesis.
Burada ki 220V prizlerde nötür ve toprak arası yaklaşık 25 ohm ölçüyorum. Muhtemelen 380V prizlerde aynı durumdur.
Bu bana biraz yüksek geldi ama bir türlü yerel elektrik firmasına anlatamadım.
Çünkü ne kadar olacağını tam kendimde bilmiyorum.

Yönetmenlikte yola çıkmk istiyorum...
"Bak kardeşim EMO şöyle diyor, TEDAŞ böyle diyor..." firmaya bu şekilde anlatmak istiyorum.

Bir yerde okumuştum 1 Ohmun altında olması gerektiğini ama altını dolduramadım. Nerede okuduğumu da hatırlamıyorum.

Bu sayfalarda eklenen yönetmenliği taradım, bir kaç paylaşımları okudum ama meramı tam çare bulamadım.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ufak Not:
TN-CS sistemler de eşpotansiyel barada toprak hattı ve trafonun yıldız noktası birleştirilir. Bu beraber Anadağıtım panosuna kadar beraber tek hat olarak gider ve orada ayrılır. Biri nötür olur diğeride PE (toprak) olur. ve bundan sonra ayrı çekilir ve dolaşır. Biri mavi olur diğeri de sarı-yeşil.

Yardımınız ve ilginiz için şimdiden sizlere teşekkür ederim.

Sacit

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı hocamız aksini söylemektedir.

20161130_155706.jpg

Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı hocamız aksini söylemektedir.

20161130_155706.jpg
İlgiliniz için teşekkür ederim.
Kaşıkçı hocamız temelde ki topraklamayı kast ediyor.

Ben ise prizde bulunan nötür ve topraklama hattın arasını kast ediyorum.

Bir şey sormak istiyorum...

Bir tesisin işletme topraklaması, temel topraklaması ve trafonun yıldız noktasını eş potansiyel barada birleştiriyor musunuz ?

yerel elektrik firmasının konu ile alakası nedir anlamadım tn sistemi yanlızca trafolu aboneler kullanabilir

25 Volt demek istemiş galiba.
25ohm direnç çok yüksek.

25 ohm hat empedansı var ise bu tesiste. Bu hat 230/25=9.2 A kısa devre akımı üretebilir. Yani senin burda koruma sağlayabilmen için açma akımı 9,2 amper den düşük sigorta kullanman gerekir. 1C sigorta bile kullanamazsın demektir bu da.

Fakat Senin ölçtüğün 25ohm tam olarak hat empedansı değildir. Nötr toprak empedansıdır. Hat empedansında buna yakın çıkar.

Bence ölçüm yönteminde veya ölçtüğün değerde bir yanlışlık var. Yıllardır bu işi yapıyorum hiç böyle bir tesis ile karşılaşmadım.

Eğer nötr toprak arası gerilim ise 25 Volt. Bu tesiste faz dengesizliği var diyebiliriz.
Ya da topraklama yok diyebiliriz. Topraklama sistemi dediğin gibi ise faz dengesizliği sebebiyle nötr toprak gerilimin yükselmiştir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri