YÜKSEK VOLTAJ YORUM LTFN.....

s.a arkadaşlar gittiğim bir binada binanın nötrü ana panodan kopuktu dolayısıyla abonelerin bir kısmına çift faz dönüşümü gidiyordu.bina problemli olduğu için uğraşmadım ve tanıdığım olan bi daireye gittim saatten gelen 2 kabloyu sigorta kutusundan ayırt ettim ölçü aletim olmadığından hangisinin gerçek faz olduğunu bilmeden kablolardan birini faz olarak eve gönderdim nötr'ü de binanın boştaki demirlerinden birine bağladığım kabloyla beslemeye çalıştım ancak birden lambalar parlamaya ve patlamaya başladı tv falan yandı yani elk. çok yüksek geldi hemen sigortaları kapatıp o fazı çıkardım öbür fazı bağladım bu kez herşey normaldi anlamadığım neden öyle yükseldi elektrikler....şimdiden tşklr

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
birdaha öyle tehlikeli işler yapmamanı tavsiye ederim.nötrü bağlıycak başka bir yer bulamadınmı.allahbilir nötr dediğin kablo bina nötr kopuk olduğu için fazdır gibi geliyo bana.slm

Binanın notru kopuktu diyorsun o halde ne diye tanıdıgın kişinin panosuna mudahale etme ihtiyacı duydunki sorunun cevabı zaten yazdıklarının içinde diğer faz notrden dönüşüm yapmış

değerli arkadaşlar kısaca parada sorun çıkardıkları için binadaki arızayla uğraşmadan arkadaşıma elk. varmek istedim. anlamadığım patlamayı dönüşümdeki faz yapmış sayalım nötr olarak kullandığım kablo topraklama kablosuydu oda hemen hemen bir nötr değerindedir.değerli yorumlarınız için şimdiden tşklr....

Anlattiklarinizla cevaplar bana uyusmuyor gibi geldi. Bir yerlerde eksik anlatiminiz var. Ya notr diye bagladiginiz kablo boş kablo ya da diger faza bagladiniz. Notr topraga baglanmis olsaydi 1. Fazda gordugunuz sacmaligi 2. Fazda da gorurdunuz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri