Xlpe Kabloların Topraklanması

Manyetik alandan ötürü dış zırhda akım trafosu etkisi yaratması neticesinde gerilim indükler Lakin bir taraftan zaten topraklıyoruz. Dediğiniz gibi bir durum olsa 1 taraftan topraklandığın da da bu durum ortaya çıkar...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Burada sorun,kablonun bağlı olduğu her iki uçtaki toraklama dirençlerinin farklı olması ne-
deniyle,kablo zırhından akan akımın,arıza akımı gibi değerendirilip ,röleye açma kumandası
gitmesidir.Ekteki şemalara göre bağlantı yapılması halinde,kablo uzunluğu ne olursa olsun,
her iki uçtan topraklanması halinde bile,sistem sorunsuz olarak çalışır.

Ekli dosyalar

• DOC120110.pdf
    52.2 KB · Görüntüleme: 635
  • DOC120110-002.pdf
    67.9 KB · Görüntüleme: 430
  • DOC120110-003.pdf
    761 KB · Görüntüleme: 416
Teknik bir açıklama olmadan doğruluğunu israr edemem. Lakin piyasada şöyle bir duyumla karşılaştım. "Maksimum 100 metreye kadar 1 uçtan topraklanır. 100 metreden sonra kablonun uzunluğu gereği üzerindeki kapasitif etkiyi yok etmek için 2 ucundan da topraklanılır." Şeklinde bir söylenim var...
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar doğruluğunu ya da yanlışlığını teknik olarak açıklarlarsa iyi olur.
tşkler...

2 şekilli çizimde bir yandan PE kablosu bağlanırken, diğer uçta kalkanlama ve zırh olarak tabir edilen kısım ile beraber topraklanması çizilmiş gördüğüm kadarıyla...

Bahsettiğim OG kablolarındaki durum ve cevabımı alabilmiş değilim...
Eğer yanlış bir anlaşılma var ise düzeltmenizi rica ederim.

her zaman tek noktadan kabloları topraklarım
zira A noktasında topraktan kısa devre vurdugunda B Noktasına dogru akar kısadevre akımı zaten 16KA seçiliyor buda kabloya zarar verir tek noktadan baglarsak topraktan kısa devre vurdugunda bu darbe direk merkez içinde kalır haliyle direk topraga akar kabloda ohh be der:D

topraklamanın amacı istenmeyen durumlarda olusan gerilimin toprakla temasını sağlayıp olası tehlikenin önüne gecmektir.onun için her iki taraftan topraklanması daha güzeldir.

Laf olsun torba dolsun misali o kadar mesaj olmuş ki,o tür arkadaşlara sadece diyebileceğim topraklama ile ilgili bir kitap bulup,açıp,zahmet edip okumaları...

Saygılar..

Sn.volkanpasha,fahri yetiş arkadaşımızın verdiği belgelerde açıkça görülen şudur;iki uçtan topraklandığında çeşitli mahzurlardan bahsedenler,koruma iletkeninide (zırh)koruma sistemine dahil ediyorlar.Troidal trafolu korumalarda toprak iletkeni zaten troidal içinden geçirilmemelidir.Konvansiyonel trofolarda zaten fark etmiyor.Her iki uçtan topraklanmasının mahzuru olmadığı gibi birçok faydalarıda vardır.Fakat bir ucu hücrede diğer ucu havai hat direğinde olan kabloların direk tarafının topraklanmaması sadece uygulamada pratiklik sağlamaktadır.iki taraftan topraklanınca kablo patlıyormuş,şukadar metreden sonra şöyle oluyormuş gibi sözler tamamen safsatadır.

Sn.volkanpasha,fahri yetiş arkadaşımızın verdiği belgelerde açıkça görülen şudur;iki uçtan topraklandığında çeşitli mahzurlardan bahsedenler,koruma iletkeninide (zırh)koruma sistemine dahil ediyorlar.Troidal trafolu korumalarda toprak iletkeni zaten troidal içinden geçirilmemelidir.Konvansiyonel trofolarda zaten fark etmiyor.Her iki uçtan topraklanmasının mahzuru olmadığı gibi birçok faydalarıda vardır.Fakat bir ucu hücrede diğer ucu havai hat direğinde olan kabloların direk tarafının topraklanmaması sadece uygulamada pratiklik sağlamaktadır.iki taraftan topraklanınca kablo patlıyormuş,şukadar metreden sonra şöyle oluyormuş gibi sözler tamamen safsatadır.

Ben troidal trafolardan bahsetmediğimden bu belgelerin bana bir yararı olduğunu düşünmedim. Bu nedenle soruma cevap alamamıştım. Piyasanın kurdu olmuş teknisyen ve mühendis arkadaşlarımız da sizin dediğiniz şekilde söylüyorlar. Lakin yinede bu durumda, piyasa da her iki tarafı topraklanmayan sistemlere de şahit oldum. Teşekkür ederim cevabınız için...

yani hat ne kadar uzun olursa olsun tek taraftan toptaklanır... anladığım kadarı ile..

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri