xlp kablo ek patlaması

musti38

Üye
arkadaşlar 5 km kadar uzunluğunda iki dağıtım binası arasına çekilmiş 400 lük alüminyum xlp kaplolarımız var bunları her iki taraftanda topraklı sekilde çalıştırıyoruz 1 kabloda mesafe gereği 4 tane ek var ve eklerde patlama oluyor işçilik ve mazeme hatası göremedik kullandığımız ek raychem daha önce bu sorunla karşılaşan veya bilğisi olan arkadaslar yardımcı olursa seinirim tskler

slm msj yeni gördüm ben konyada faliyet göstermekteyim ben sistem uygulamasında iki farklı bilgi ye ulaştım birincisi xlpe kablonun yalnızca enerjinin geldiği taraftan topraklanması gerektiğini (uzun metrajda özellikle ) bu bilgiyide bu işe yıllarını vermiş medaş ta çalışmış abilerim söylüyor diğeri ise bunu bende bizzat uygulamamda yaptım 800 mt lik bir hatta her iki taraftanda topraklanması buradada iş kabulünde şöyle bir tartışma oldu bizim mühendis medaş mühendisine kablonun tek taraflı topraklanmasını gerektiğini aksi taktirde ilerki süreç te kabloda arıza riskinin oluşacağını defalarca söyledi ama medaş mühendisi her iki taraftan topraklama istedi sonuçta onun dediğini yaptık kabul gerçekleştikten sonra ben bizim taraftaki topraklamayı söktüm sistemde şu ana kadar herhangi bir arıza söz konusu olmadı daha sonra en az beş duayen diyebileceğim usta ve mühendisle görüştüm ve hepsi tek taraflı topraklanır dedi sebe ise kabloda bir kondansatör etkisinden bahsediliyor ve ilk pic akımında zayıf noktadan patlayacağını ve bu arızanın ek olan kabloda daha çabuk olacağını söylediler bence

sonuç olarak bence topraklamanın enerji geliş yönündeki kalsın diğerini çıkarın sorununuzun çözüleceğine inanıyorum iyi çalışmalar dilerim saygılarımla

öncelikle bilginizden dolayı tskler ama bu bahsettiğimiz iki taraflı topraklama mevzusu kısa hatlarda faydalı olduğunu biliyorum ama bizim hattımız daha öncede belirttiğim kadarıyla 5 kilometrelik bi hat yani 2. bi uçtan da topraklama yapmamız mantıklı olmazmı birde patlayan eklerimizin bikaçında incelemelerimiz sonucu dipte kalan 4 cm lik yarı iletken kısımın uç noktasında hasar oluşmuş temal kamer ilde kontrollerimizde bu noktalarda ısı artısı gözlemledik bahsettiğim nokta sitres bantı sardığımız nokta yardımlarınızı bekliyorum tskkürler şimdiden iyi çalışmalar

eklerinizi ne ile soyuyorsunuz,karbon tabaka 4 cm lik kısısmda incelme var mı?

makina var onla soyuyoruz bundan önceki yaptığımız bütün ekleride kablo baslıklarınıda makinayla soyduk incelememizdede ne ekte nede işçilikte bi hata göremedik

benimde en son aklıma gelen stres bandının önünde ısı var dediğinizde aklıma ibrahimin dediği gibi incelme problemi gelmişti ama oda değilmiş ilginç bir arıza koblo markanızdan kaynaklanabilir mi diye düşünüyorum xlpe izole de bi sıkıntı olabilir

kablo muz 400 lük alüminyum hes kablo önceki kullandığımız kablolar 240 lık bakırdı bunları yeni cekildi karışık bi durum gerçektende rachem den geldiler patlak olan kablonun birini onlara yaptırdık iki taraflı olan topraklamanın besleme olmayan kısmınıda iptal ettik 1 haftadır sorunsuz çalısıyor inşallah aynı sorun devam etmez birde arızanın kaynağını cözebilseydik tecrübe olacaktı ama inşallah onuda çözeriz tskkürler arkadaslar yardımlarınız için ALLAH kolaylık versin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri