X5 kombi sayaç sorusu

bence sayacın gerilim trafoları yıldız bağlı olduğu için nötr ucunu çıkarsan bile sayacın nötr bağlantısı ile her faz arasındaki gerilim 220v olacağından sayaç çalışmaya devam edecektir (yıldız bağlı motor gibi her bobine 220v düşer) 3faz varken kontrolkalemini nötr ucuna bağlarsanız ışığı yanmayacaktır. fakat fazlardan herangibiri kesilirse denge bozulur ve sayaç sapıtır. (genede denemek lazım tabi)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayacın çalışması için nötr bağlantısı gerekmez. Sayacın doğru çalışması için gerekir. Nötr bağlantısı yokken kontrol kalemi yanabilir.Fazlardaki gerilim farklarından dolayı yıldız noktasında bir miktar gerilim oluşur. Enerji kesikken sayacın butonuna basarak değerleri görebiliyor olman gerekir. Göremiyorsan ya sayaçta bir problem vardır. Yada sayaç şartnameye uygun değildir.

Kolay gelsin....

öncelikle Saya. konusunda cidden uzman biriyim :)

sorunun cevabı tam açık değil;

verilen cevaplardan bazıları yada çoğu doğru;

1- yıldız noktası sıfır voltaj veya biraz faklı olarak oluşur; Sayacın gerim bobinlerinin endüktansına göre bu durum değişebilir.
2- Nötürü bağlanmayan X5 sayaçlardan enerji verildiği anda patlayanları da birebir görülmüştür :) bu sebepten dolayı sonraki bağlantılarda özellikle nötr bağlantısı kontrol edilmiştir :) tecrübe
3- 3 veya 4 gün önce tarafımdan 8 adet YG X/5 Köhler sayacın nötrsüz bağlandığı görülmüş, ölçümlerde yıldız noktasında sıfır volt görülmüş, faz nötr arası 57 volt civarında görülmüştür, Sayaçlar normal çalışır halde idi.
4-10 gün önce başka bir tesiste eski makel kombi sayaç aynı şekilde görülmüştür. Normal çalışır halde (nötrsüz)

ama yine de bağlar mısınız diye sorarsanız, bağlamam , ama bağlandığından patlayanını da gördüğümden hiç bağlamadım. Bağlanmadığı halde normal çalışanları da gördüm.

Saygılarımla

öncelikle Saya. konusunda cidden uzman biriyim :)

sorunun cevabı tam açık değil;

verilen cevaplardan bazıları yada çoğu doğru;

1- yıldız noktası sıfır voltaj veya biraz faklı olarak oluşur; Sayacın gerim bobinlerinin endüktansına göre bu durum değişebilir.
2- Nötürü bağlanmayan X5 sayaçlardan enerji verildiği anda patlayanları da birebir görülmüştür :) bu sebepten dolayı sonraki bağlantılarda özellikle nötr bağlantısı kontrol edilmiştir :) tecrübe
3- 3 veya 4 gün önce tarafımdan 8 adet YG X/5 Köhler sayacın nötrsüz bağlandığı görülmüş, ölçümlerde yıldız noktasında sıfır volt görülmüş, faz nötr arası 57 volt civarında görülmüştür, Sayaçlar normal çalışır halde idi.
4-10 gün önce başka bir tesiste eski makel kombi sayaç aynı şekilde görülmüştür. Normal çalışır halde (nötrsüz)

ama yine de bağlar mısınız diye sorarsanız, bağlamam , ama bağlandığından patlayanını da gördüğümden hiç bağlamadım. Bağlanmadığı halde normal çalışanları da gördüm.

Saygılarımla
Uzmanım diyorsunuz fakat bunun sebeplerini söylememişsiniz.Bence uzmanlık bu işi sebep sonuç bakmından inceler,yani görmiş olmak pekte uzmanlık gerektirmez.Patlama olayı ise yanlış bağantı veya kalitesiz markalardan kaynaklı olabilir düşüncesindeyim.

ben şöyle düşünüyorum nötr gerekmeseydi nötr klemensi olmadan üretilirdi. yoksa gereksiz bir şeyi niçin koysunlar.slm

Resimdeki bağlantı x 5 sayaca yapılmış bu sayaç düz kombi olarak tüketim kaydedermi

Ekli dosyalar

• IMG_0840.JPG
    IMG_0840.JPG
    175.5 KB · Görüntüleme: 26

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular