Windows 7 ve Windows 8 hız yarışında

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Windows-8-start-menu110601230520.png

Windows 8 ile alıştığımız çizginin dışına çıkmaya hazırlanan Microsoft, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yeni işletim sisteminin nihai sürümünden önceki yayın ön izleme sürümünü yayınlamıştı. Yayınlanan Windows 8, birçok kullanıcı tarafından mercek altına alınmış durumda.

Microsoft’un Metro Arayüzü ile donattığı yeni sistemiyle ilgili deneyimlerini kullanıcılar çeşitli platformda dile getirirken; teknoloji dünyasının önemli isimlerinden PC Mag ise Windows 8’in bir bilgisayar yazılım açısından neler kattığını öğrenmek için Windows 8 ile Windows 7’yi bir takım teste tabi tuttmuş.

Testlerde 2.5GHz Core i5-2450M işlemcisinden gücünü alan, 6GB sistem belleğine ve 500GB’lık HDD’ye sahip, grafik konusunda Intel HD Graphics 3000’e sırtını dayayan Toshiba’nın Portege R835-P88 dizüstü bilgisayarı kullanılmış. İlk başta 64-bitlik Windows 7 Ultimate bilgisayara yüklenmiş ve tüm güncellemeler yapılarak testler gerçekleştirilmiş. Çalışmanın ikinci ayağında ise bilgisayara Windows 8 kurularak testler yapılmış.

Çalışmada her iki işletim sistemi 6 temel başlık altında kıyaslanmış;

• Sistem açılış ve kapanış süreleri
  • Büyük boyutlu dosya taşıma
  • Geekbench
  • Video Rendering
  • PC Mark Vantage
  • Tarayıcı Testleri

Yapılan testlerle ilgili sonuçları haberin sonundaki grafiklerden görebilirsiniz ancak mobil sayfamızın ziyaretçileri için sonuçlara hızlıca değinmekte fayda var.

Sistem açılış ve kapanış süreleri açısında Windows 8, selefine büyük üstünlük kuruyor. Özellikle sistem açılış süresi Windows 7’de 38 saniye iken, Windows 8’de bu süre 17 saniyeye düşüyor ki; SSD kullanımı halinde bu farkın biraz daha açılabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Geleneksel arayüze göre Windows 8’de değişen kopyala/yapıştır işlemi, büyük boyutlu dosya taşıma testi ise iki farklı şekilde denenmiş. İlk aşamada farklı formatlarda toplam 500 MB’lık 81 dosya, USB 2.0 arayüzü üzerinden harici diske transfer edilmiş. İkinci aşamada ise 1 GB’tan daha düşük ancak tek bir dosya transferi yapılmış. Yapılan bu testlerde ise Windows 8 ile Windows 7 çok yakın sonuçlar elde etse de, Windows 8 gerek her bir işlem aşamasını gösteren bilgi kutusu gerekse de kalan zamanı tahmin etme konusunda selefine üstünlük kuruyor.

Video Rendering konusunda yapılan test ise Windows Live Movie Maker üzerinden gerçekleştirilmiş. 2 dakikalık aynı video içeriği 720p, 12.26Mbps’da render işlemine tabi tutulduğunda Windows 8, Windows 7’ye göre 11 saniyelik bir avantaj sağlamış.

Donanımın ön plana çıktığı Geekbench ile PC Mark Vantage testlerinde Windows 8, az farkla da olsa Windows 7’ye üstünlük kurmakta. Öte yandan tarayıcı testlerinde ise fark ciddi boyutta açılmakta. Internet Explorer 10 üzerinden yapılan tarayıcı testleri (SunSpider, Google v8, Psychedelic Browsing) sonuçlarına göre Microsoft’un JavaScript motorunun iyileştirilmesi konusunda önemli bir işin altına imza attığını söyleyebiliriz.

windows7.png

Alıntı.Kaynak:

Windows 7 ve Windows 8 hız yarışında

sen bomboş win 8 ile bir sürü güncelleme yapılmış win 7 nin açılış sürelerini kıyaslarsan saçma sapan birşeyler çıkacağı ap açık ortada zaten , ancak diğer testler eğer doğru ise win 8 win 7 den bir tık daha ilerde diyebilriiz. tabiki onca para verip işletim sistemini değiştirmeye değer mi ?.

Win 8 kesinlikle win 7 den ileri olacaktır zaten ama biz alışkanlıklarımızdan biraz zor geçeriz mesela hala xp işletim sistemi kullananlarda var başka bir konuda bunun muhabbeti olmuştu

xp ye devam

tabiki win 8 hızlı olacak yeni yazılım hatalarıolur ama düzeltilecektir.

win8 bir adım önde olsa da hızları birbirine yine de yakın.. bence bariz bir fark oluşturuncaya kadar (ne kadar tamamlandığı duyurulsa geliştirmelere) devam ederler..

tabiki win7 ve win 8 daha idir ama xp bambaşak alışanlar bırakamıyor mesela binim gibi birde vista var vistayı hiç sevmem beğenmedim.

pc nın garantısı bozuluyor satın aldığım yerden oğrendım garantı konusunda problem olmasaydı vin 8 e anında format atacaktım vin 8 elımecbur kullanıyorum sankı xp yüklersem pc hızdan uçar gıbı geliyor vin 8 pc yı kasıyor belkıde yanılıyorum:)

2012 de açılmış bir başlık..

@tekin126 , hocam aman dikkat , safları camide bile düzlüyorlar.
Program yüklemeyle pc garantisi bozulmaz.
Hukuken bozulmaz yasal yollardan SS yapmak zorundalar.
Bu duruma düşmüş müşterileri el altından söğüşlemek için kullanılan bir yalandır.

2015 Ocak ayında w7 desteği bitiyor haberleri var.
Birazda uzatmaları oynar o kadar.
W10 teknik ön izlemeleri ücretsiz indirime sunuldu.
Bir kaç hata dışında çalışıyor ve w8.1 den pek farkı yok.
Ara yüzü w8 de beğenilmediğinden w7 ile karışık bir şeyler yapmışlar.
Aslında sorun yok ve kullanışlı ama işte alışkanlıkları değiştirmek zor.
Tıpkı mimar Sinan ın eğri minaresi gibi.

Pc de en hızlı çalışan birimler cpu<>ram dir , eskiden donanımların yetersizliği yüzünden cpu<>hdd ağırlıklı çalışırdı.
Bu yüzden xp daha hızlı "gibidir".
Her tarafı hata dolu sürekli mavi ekranlı , ona olmaz buna olmaz şuna olmaz dosya ismi uzun kolum kısa yerim dar diyen bir sistem.

Şimdi w7-w8-w10 ram ağırlıklı çalışır.
HDD den gerekli olanları alır ram e yükler oradan kullanır gerektiğinde hdd ye aktarır, hatta cpu içlerindeki ön bellekler bu işe yarar hız içindir yani.
Bunlar yetersiz ise kastı dedirtecek şeyler olur.

W7-W8 de az donanımlı pc lerde Windows search kapatın .
Kullandığınız anti virüs bilmem neleri de önemlidir.
Korumasızda olmaz.
Microsoft un kendi programını "essential" kullanın.
Ayarlardan en iyi görünüm değilde en iyi performansı seçin donanım zayıf ise.

Lüzumsuz şeyler yüklemeyin.
Temizleyici performans arttırıcı hızlandırıcı uçuran kaçıran şeylerden uzak durun.
Zaman zaman disk birleştirmesi iyidir.
Statik hdd ler özellikle açılış kapanış gibi işlerde farkını gösterir.
Ram ler hızlı ve olabildiği kadar kapasiteli olmalıdır.
Ekran kartıda önemlidir ama özel çizim render 3d gibi işleriniz yoksa ortalama kartlar ile farkı pek belli olmaz.
İşlemci gücü hızı kapasitesi her şeyin başıdır elbette.
Bazı işler için workstation .. denir , aslı şu ana karttan slot lara kadar uyum içinde olan sistemin birleşimidir.
Yani ana karttaki chipset ler pek bilinmez ama çok önemlidir.
Programlarınızı bayatlatmayın sık sık tazeleyin.
Ne demek şimdi bu ?
İşletim sisteminizi kurun , kullandığınız demirbaş programları kurun bu arada oynaşmayın.
Güncellemelerinizi yapın.
Tamam olduğunda sistemin imajını alın ( acronis uygundur ).
İleride çeşitli kurma kaldırma olaylarından sonra pc ağırlaşmaya farklılaşmaya başlarsa , çalışmalarınızı yedekleyin , sonra almış olduğunuz temiz imajı geri yükleyin .
Sonra aradaki zamanda kullanmaya karar verdiğiniz programları yükleyin.
İşiniz bittiğinde imajınız yeni haliyle yedekleyin.
İmaj , tüm uzun kurulum sürelerini 10-20 dakikaya sığdıran harika bir şeydir.
Sisteminizde 2 hdd iyidir.
Biri işletim sistemli hızlı kaliteli bir şey diğeri kapasiteli bir şey.
Düzenli olun sık sık yedekleyin sistem hdd göçse bile çalışmalarınız ve dosyalarınız diğer hdd de olsun.
imkanınız varsa onu da sadece yedek zamanı takacağınız diğer zamanlarda sistem dışı olan bir hdd ye depolayın.
İmkan yoksa kullandığınız hdd yi 2 ye bölün birinde işletim sistemi diğerinde yedekleriniz olsun.
Sistem çuvallasa bile yedekleri kurtarma her zaman olasıdır.

Tekrar yazıyorum , pc ler program yüklemek içindir işletim sistemi dahil !!!
İşletim sisteminin değişimi donanım garantisini bozmaz !!!
Tüketici mahkemeleri sağ olsun.

Ve tabii ne kadar optimize hoptimize etseniz de güçlü bir donanım performansı beklemeyin.
Asus anakartların bazılarında sadece kurulum yapıldığında klavye mouse gibi basit donanımlar bile yüklü değilken açılış ekranı 2 sn dir.
Yani yüklenen eklenen her bir şeyin bedeli var.
Sistem özelliklerini araştırıp öğrenin.
Açılışta neler yükleniyor benden habersiz ne var hangi program cpu yu ram i ne kadar ne ediyor gibi...

Ben kendimde eski olduğumdanmıdır neden bilmem eski şeyleri sevmem .
Xp yi unutun internetteki şehir efsanelerine de kulak asmayın.
W7-8 de formatlanmış usb belleği bile göremez neden agam desen sp2-3-4-5.. yükle diye mızıklamaya başlar.
El hasılı boş yere kendinizi üzmeyin.

Uzun hikaye ama şimdilik yeterli.
Gerekirse devam ederiz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular