Voltaj Yükseltme Hakkında 3.3V -> 5V ?

Hande3495

Üye
Arkdşlar merhaba

Siteye yeni kayıt oldum eem okuyorum. Bir geliştirme kartı üzerinde çalışıyorum. ancak bir noktada takıldım.

Pot ayarlı dc gerilim kaynağı yapmaya çalışıyorum.

Pottan gelen veriyi 8 bitlik değere çevirip, (0-255) e böldürüp 0-5V arasında (5/256 = 0.019V) hassasiyetli bir gerilim kaynağı yapmak istiyorum ancak VoutMax 3.3V ta kalıyor. Takıldığım yer burası. Ben Vout'un max 5V olmasını istiyorum.

3.3V luk çıkışı 5V yapmak istiyorum. Opamp kullanmalıyım ama hangisini veya hangi entegreyi kullanmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

Dikkat edilecek nokta 5V sabit bir gerilim istemiyorum.

Örneğin pot tam yarıda (8bit olarak 128 değerini gönderdik diyelim) --> Vout bu durumda 3.3V / 2 = 1.65V çıkış alıyorum. Pot çeyrek değerde diyelim.Vout 0.825V değerini alıyorum. Ancak pot son ayarda olduğunda 3.3V değerini alıyorum.

Özetle 5 / 3.3 = 1.5151 katında bir voltajda yükseltme yapmak istiyorum.

Vinput ne olursa olsun 1V da olsa 2V'da olsa onu 1.51 katında yükseltmek istiyorum.

Nasıl yapabilirim yardımcı olabilecek birileri var mı? tşkler.

Merhabalar

Güç Kaynağınızdaki Yük Nedir? Yoksa Gerilim kaynağınızda yük yokken mi bu değerleri alıyorsunuz.Opamp ı regülatör olarak kullanıp ( zener diyod ile )çıkış voltajını kararlı kılabilrisiniz,,

Kolay gelsin.

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Geliştirme kartını 5V ile besliyorum ancak pin çıkışı max 3.3 oluyor. Bu sebeple Vout maksimum değeri 3.3V üstüne çıkamıyorum.

Kart 5V ile besleniyor.
Kartın pin çıkışı maks 3.3V

Bu sebeple 0 ile 3.3V arasında değişken gerilimler üretebiliyorum. Amacım bu çıkışı X kadar yükseltmek. X katına çıkarmak. Bu oran da şu an için 1.51

0-10V arasında çıkış almak istesem yaklaşık 3 kat yükseltme yapmam gerekecek. Bunu nasıl yapabilirim?

Devrenizdeki kullandığınız malzemelerin çekebileceği akımlar sanırım çıkış geriliminizde sapmalar meydana getirmektedir.Dediğim gibi opamp ve zener diyot yardımı ile çözebilrisiniz diye tahmin ediyorum ki internette aradığınızda yüzlerce devre var mesela = http://www.diyot.com/op-amp.htm. Yaptığınız devrenin şemasını eklenti halinde sunabilirmisiniz?
Yani 5 V giriş veriyorsanız 5 V çıkış alabiliyor olmanız gerek.Ve bu 5 V da bir pot ile değiştirebilirsiniz.3.3 V u geçemiyorsanız opamp ve zener iyi arkadaştırlar:)...Devrenize akuple edebirisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Devrenizdeki kullandığınız malzemelerin çekebileceği akımlar sanırım çıkış geriliminizde sapmalar meydana getirmektedir.Dediğim gibi opamp ve zener diyot yardımı ile çözebilrisiniz diye tahmin ediyorum ki internette aradığınızda yüzlerce devre var mesela = http://www.diyot.com/op-amp.htm. Yaptığınız devrenin şemasını eklenti halinde sunabilirmisiniz?

Dediğinizi anladım ancak geliştirme kartının çalışma mantığı bu şekilde. Pinlerden 3.3V dan fazla vermiyor. Beslemesi 5V olmasına rağmen çıkışları maximum 3.3V. Yani bir kayıp mevcut değil.

Takıldığım yer bu işlem evirmeyen bir opamp ile yapılabilecek kadar basit mi? Kullanacağım iki direncin değerlerini hesaplayıp bir opamp ile yükseltilebilecek kadar kolay mı? :)

tecrübelerinizden faydalanmak isterim başka bir fikri olan olabilir.

İlginiz için teşekkür ederim.

Devre şemasını da çizip koyabilirim anlaşılamadıysam eğer :)

Ben basit olsun diye değilde daha önce deneyimim olduğu için bu bilgileri verdim.Bir loadcell uygulamasında yapmıştım buna benzer bi şey.Şemanızı büyük merakla bekliyorum.

Arkdşlar merhaba

Siteye yeni kayıt oldum eem okuyorum. Bir geliştirme kartı üzerinde çalışıyorum. ancak bir noktada takıldım.

Pot ayarlı dc gerilim kaynağı yapmaya çalışıyorum.

Pottan gelen veriyi 8 bitlik değere çevirip, (0-255) e böldürüp 0-5V arasında (5/256 = 0.019V) hassasiyetli bir gerilim kaynağı yapmak istiyorum ancak VoutMax 3.3V ta kalıyor. Takıldığım yer burası. Ben Vout'un max 5V olmasını istiyorum.

3.3V luk çıkışı 5V yapmak istiyorum. Opamp kullanmalıyım ama hangisini veya hangi entegreyi kullanmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

Dikkat edilecek nokta 5V sabit bir gerilim istemiyorum.

Örneğin pot tam yarıda (8bit olarak 128 değerini gönderdik diyelim) --> Vout bu durumda 3.3V / 2 = 1.65V çıkış alıyorum. Pot çeyrek değerde diyelim.Vout 0.825V değerini alıyorum. Ancak pot son ayarda olduğunda 3.3V değerini alıyorum.

Özetle 5 / 3.3 = 1.5151 katında bir voltajda yükseltme yapmak istiyorum.

Vinput ne olursa olsun 1V da olsa 2V'da olsa onu 1.51 katında yükseltmek istiyorum.

Nasıl yapabilirim yardımcı olabilecek birileri var mı? tşkler.
http://www.robotistan.com/lojik-ger...nverter-bi-d?gclid=CLiotrrhlNQCFdYK0wod0jYN9Q
şu tarz bir converter de işinizi görebilir belki.

non inverting opamp

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri