voltaj regülatorunde problem

assyh

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Lm2576T ile 20 ile 45 v arasını regüle edip 5v sabit akım elde etmek istiyorum.
enerjiyi kesince yükteki yani çıkıştaki led yavaşça sönüyor. Bense enerji kesilince 5 voltun da aniden bitmesini istiyorum yani 5,4,3,2,1 rampalı bir şekilde bitmesin...aniden sıfır volt olsun... bunun için çıkış kondansatörü en uygun ne olmalıdır yada başka bir yöntemi var mı .

Teşekkürler.

Çıkıştaki kond devreden çıkarıp ölç temiz 5 v görüyorsan kullanma gere yok veya 1 mF koy.

teşekkür ederim. evet oluyor peki bu devreye gelen elektrik akımı bazen ters yönde geliyor yani artı ile eksi yer değişştiriyor dolayısı ile 2576 aşırı ısınyor yine de işini yapıyor fakat ben elektrik yön değiştirince çalışmasını istemiyorum, köprü diyot ile doğrultabilirim fakat bu seferde sürekli çalışır yön değişince durmaz.
bu konuda da yardımcı olursan tam olucak.

teşekkür ederim.

çıkışa bir rölenin normalde açık kontaklarını seri bağlayın. röle bobinini de uygun bir yerden besleyin.

üstadım konuyu biraz daha açabilirmisiniz uygun yerden besleme neresi bir tane enerji girişim var artı eksi oda sürekli yer değiştiriyor fakat DC voltaj bu bir motor ileri geri dönüşü kutuplar yer değiştirince yapıyor , enerji ters yönde geldiğinde lm2576 ısınması normal mi sonuçta standart devresini kullanıyorum fakat 1 nolu pine artı yerine eksi verince diğer yerlerdeki groundlar artı oluyor bu da devrenin yanlış çalışmasına sebep olur mu?

ve bu devreye 30v verince 5v alıyorum
20v verince 5v alıyorum
5v verince 5v alıyorum
peki 10v ve altındaki akımlarda çalışmasın bunu nasıl önlerim

edit; ekleme

Son düzenleme:
zener diyot'u araştırın.Zener diyot direnç ve transistör üçlemesi ile bir röleyi tetikleyerek istediğin voltajın üzerinde bir voltaj okuduğunda lm2576yı röle kontaklarından besle olsun bitsin.

Söylediğinin isis şeması varmıdır. Yada zor değilse çözebilirsiniz

Teşekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri