voltaj düşüklüğü

Herkese selamlar. 2016 yılı tüm ülkemize hayırlı gelir inşallah.
forumu hep takip ediyorum. en sonunda üye oldum. evimde garip bir sıkıntı var. voltaj ölçtüğümde yüke bindiği zamanlarda 170 volta kadar iniyor. aynı binada 3 kardeşiz. diğer dairelerde akşamları bile voltaj 240 v. benim dairemde yük olmadığında akşamları 205 v. yüke binince 170 e kadar iniyor. bina 3 yıllık
tesisat yeni. 2 elektrikçi geldi. sorun elektrik dağıtım şirketinden dediler. ayrıca son direkten elektrik alıyoruz. onunda etkisi var dediler. evimizin olduğu yerde yol bitiyo. dolayısıyla bizden sonra direk yok. ama aynı binada aynı direkten elektrik alan diğer 2 kardeşimin evinde 240 volt var. nötr yetersiz olabilir diyerekten panodaki nötre kalın bir bakır antigron çekip dairenin içindeki sigorta kutusunda K.A.R bağlamak istedim. ama K.A.R attı. 2 üstte girişi var. 2 altta giriş var. ben alt taraftaki mavi olana yani nötr olana bağlamak istemiştim. nerede hata yapmış olabiliriz. sırasıyla hangi yoldan gitmeliyim. sorunum ciddi. az çok elim yatkın bu işlere. elektrikçide çözemediği için iş bana kaldı.
nötr ve toprak bağlantıları ters olabilir kak rolesi takın atarsa toprak lama kablosunu deneyin atmıyorsa nötr toprak terstir. en çok yapılan yanlışlıklardan birisi nötr toprak karışımı

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri